Malowanie sufitu

Piotr Miączyński

Sposobów na wykończenie sufitu jest kilka. Najpowszechniejszym, najtańszym i chyba najłatwieszym jest malowanie farbami. Jaką farbę wybrać? Jak przygotować podłoże? Jakich użyć narzędzi i jak malować?

8222913 https bi
Fot. BENJAMIN MOORE
Do malowania sufitów najczęściej używa się farb emulsyjnych. Zazwyczaj łatwo się rozprowadzają, dobrze kryją, są trwałe i odporne na zmywanie. Po otwarciu opakowania nadają się bezpośrednio do użytku. Farby emulsyjne dzielą się na:

winylowe (malowana nimi powierzchnia szybko się brudzi, ale za to łatwo zmywa)

akrylowe (dobrze pokrywają niewielkie rysy)

lateksowe (bardzo trwałe i odporne na ścieranie, niestety - drogie)

Kolorowe sufity

Na rynku dostępna jest cała gama farb do sufitów, np. Scotte, Elegant, Prodec 500, Super Weiss, Ultra 3000, Optima, CT 59, Dulux Vinyl Matt, Malwin Akrylowy, Akrylit W czy Jedynka Emulsyjna. Występują w wielu kolorach (przeważnie paleta barw jednego producenta sięga ponad 3 tys. kolorów). Mogą być matowe lub półmatowe.

Odejście od tradycyjnej bieli sufitów lansują także dekoratorzy i architekci wnętrz. Sufity według najnowszych tendencji mogą być pomarańczowe, żółte, niebieskie, jasnobrązowe, a nawet seledynowe.

Od czego należy zacząć malowanie sufitu? Jeśli stara farba nie trzyma się podłoża musimy ją usunąć. Powierzchnie pomalowane farbami klejowymi najpierw zwilżamy wodą za pomocą pędzla, czekamy aż napęcznieją, a następnie usuwamy farbę za pomocą szpachelki o zaokrąglonych krawędziach. Farby emulsyjne wystarczy dokładnie zmyć ciepłą wodą z dodatkiem detergentu. Powierzchnię, którą chcemy malować musimy dokładnie oczyścić z brudu, kurzu i tłuszczów. Plamy i zacieki likwidujemy roztworem mleka wapiennego z dodatkiem spirytusu. Tłuszcz usuwa się gorącą wodą lub benzyną.

Starej emulsji, która jest czysta i nie odpada, nie musimy usuwać - możemy malować bezpośrednio na niej. Gdy sufit jest już czysty, należy go dokładnie obejrzeć i zlokalizować wszystkie szczeliny, ubytki i pęknięcia. Drobne ubytki można wypełnić np. gipsem szpachlowym. Zamiast niego można także użyć białej gładzi szpachlowej. Po wyschnięciu masy wygładzamy ją papierem ściernym. Rysy małe i wąskie zapychamy przezroczystym lub białym kitem akrylowym, a ich powierzchnię wyrównujemy wilgotną kostką mydła. Jeśli szpary są większe (np. na granicach płyt sufitowych w blokach) "zapychamy" je taśmą zbrojącą z włókna szklanego, a następnie szpachlujemy gipsem.

Malowana powierzchnia musi być sucha. Inaczej farba będzie się łuszczyć. Przed rozpoczęciem remontu dobrze jest przykryć wszystkie meble i podłogi folią (chroni znacznie skuteczniej niż gazeta).

Sufit przed rozpoczęciem malowania należy zagruntować (zwiększa to przyczepność farby do powierzchni). Świetnie się do tego nadaje roztwór szarego mydła (300 gr mydła rozpuszczamy w 2 do 3 l wody i uzupełniamy do 10 l). Uzyskany w ten sposób roztwór nanosimy pędzlem na sufit. Możemy także do tego celu użyć specjalnych preparatów do gruntowania, np. Atlas Unigrunt, Tretgrunt, Grunt-Śnieżka lub Ceresit CT 17.

Z wałkiem i kuwetą

Sufit najwygodniej jest malować wałkiem. Praca nim jest znacznie łatwiejsza i szybsza niż posługiwanie się pędzlem. Wymaga przy tym niewielkiego doświadczenia.

Zanim przystąpimy do malowania, warto rozejrzeć się za jakimś płaskim naczyniem (można np. wziąć kocia kuwetę). Wygodniej zanurza się w nim wałek niż w wiaderku. Rączkę wałka możemy przedłużyć kijem od szczotki. Oszczędzi nam to stania w niewygodnej pozycji na drabinie lub stole i nieustannego schylania.

Jak malować? Wałek zanurzamy w naczyniu, a następnie przykładamy go do malowanej powierzchni i prowadzimy równoległymi pasami z góry do dołu. Rada dla leniwych. Ostatnio na rynku pojawiły się wałki z pompką elektryczną, automatycznie czerpiące farbę z dołączonego zbiorniczka. Pamiętajmy! Farbę kładziemy niezbyt grubo (inaczej będzie nam kapać na podłogę). Pod koniec malowania ostatnie ruchy wałkiem (a także pędzlem) prowadzimy prostopadle do okien.

W dwa pędzle

Farbę na suficie możemy też rozprowadzać pędzlem. Jest to jednak o wiele bardziej skomplikowane niż malowanie za pomocą wałka. Musimy liczyć się z tym, że farba będzie kapać na podłogę, na nas i oczywiście na meble. Do malowania sufitu tą metodą dobrze jest posiadać dwa pędzle - mały (najlepiej płaski, do malowania styków ścian z sufitem) i duży (niezastąpiony będzie tzw. ławkowiec). Uwaga! Operowanie ławkowcem wymaga dużej wprawy i sporej siły fizycznej. Świeżo kupiony pędzel dobrze jest przed malowaniem wykorzystać do robót przygotowawczych (np. zwilżania starych powłok przed skrobaniem). Dzięki temu jego szczecina wygładzi się.

Pamiętajmy! Sufit należy malować przynajmniej dwa razy!

Orientacyjne ceny farb:

emulsyjna lateksowa - 40 zł za dm sześc.

akrylowe - od 5 zł do 30 zł za dm sześc.

winylowe - 5 zł za dm sześc.

Skomentuj:

Malowanie sufitu