Meble kuchenne: cokół - miejsce odzyskane

Oprac.: Edyta Jabłońska, zdjęcia: Monika Filipiuk-Obałek, Łukasz Zandecki, producenci

Zwykle nie wykorzystujemy miejsca pod szafkami kuchennymi i przesłaniamy je cokołem. Tymczasem nasza projektantka, Iza Matulaniec, znalazła sposoby na funkcjonalne zagospodarowanie tej przestrzeni.

TEMAT NUMERU - KUCHNIA , WNETRZA , MEBLE , KOLORYSTYKA KUCHNI TO BIALY , SZARY , BRAZOWY PROJEKT WNETRZA MONIKA BRONIKOWSKA , ADAM BRONIKOWSKI / HOLA DESIGN STYLIZACJA I FOT. MONIKA FILIPIUK - OBALEK PUBLIKACJA CZTERY KATY NR 5 (260) - 5 2013 SLOWA KLUCZOWE: WNETRZE KUCHNIA MEBEL ZDJĘCIE DO WKŁADKI: PUBLIKACJA CZTERY KATY NR 5 (260) - CZASOPISMA
Monika Filipiuk - Obałek


Praktyczne szuflady

Najlepiej wykorzystać miejsce pod szafkami na przechowywanie naczyń, a nawet zapasów żywności. Producenci mebli proponują specjalnie wykonane szuflady. Oto dwa dostępne rozwiązania:

1. Szuflada ma taką samą wysokość, jak cokół, który stanowi jej front. Przy tym rozwiązaniu meble muszą być umieszczone nieco wyżej, tak aby powiększyć pojemność szuflad. Montując je pod szafkami, nad którymi jest blat roboczy, trzeba mieć na uwadze to, że cokół powinien być nieco cofnięty względem frontów szafek, tak by osoba pracująca miała wygodne miejsce do stania.

2. Szuflada pogłębiona o wysokość cokołu; wysuwa się wraz z nim. Dzięki temu jest bardziej pojemna. Można ją wykorzystać do przechowywania np. wysokich naczyń, butelek, a nawet koszy do segregacji śmieci. Po zamknięciu szuflady cokół wyglądem nie różni się od tradycyjnego. Takie rozwiązanie można zastosować pod wszystkimi szafkami, z wyjątkiem zabudowy zmywarki i lodówki.

Dekoracyjne oświetlenie

Oprócz praktycznych funkcji cokół może pełnić rolę dekoracyjną. Wystarczy, że zainstalujemy w tym miejscu oświetlenie. Do tego celu najlepiej nadają się taśmy ledowe, czyli diody LED umieszczone na samoprzylepnym podkładzie, który mocuje się do mebli. Zasila je prąd o niskim napięciu - oświetlenie należy podłączyć do transformatora (zasilacza). Same taśmy można kupić na metry lub w kompletach z odpowiednim zasilaczem. Dostępne są również zestawy z pilotem. Dodatkową dekoracją będą taśmy świecące w różnych kolorach.

Radzimy jak zainstalować taśmę ledową:

Montaż taśmy jest bardzo prosty. Do cokołu przymocowujemy np. za pomocą taśmy dwustronnie klejącej kątownik aluminiowy. Taśmę docinamy nożyczkami do odpowiedniej długości i przyklejamy (mocno dociskając) do kątownika w taki sposób aby promień światła padał na podłogę. Następnie do taśmy podłączamy zasilacz według instrukcji producenta.

Niestandardowe rozwiązanie

Aby wykorzystać miejsce pod szafkami kuchennymi, można w ogóle zrezygnować z cokołu, pozostawiając odkryte nóżki lub wieszając meble na ścianie. Powstałą w ten sposób wolną przestrzeń warto wykorzystać do przechowywania - wystarczy w tym celu umieścić pod meblami niskie pudła, kosze wiklinowe lub zamówić u stolarza całkowicie wysuwane, niezależne szuflady. Takie rozwiązanie ma tę zaletę, że pojemniki możemy wyjąć i w razie potrzeby przenieść do innego pomieszczenia np. gdy trzymamy w nich zabawki naszej pociechy lub narzędzia do majsterkowania. Natomiast gdy się zniszczą (co przy podłodze często się zdarza) lub po prostu nam się znudzą, stosunkowo łatwo wymienić je na nowe. Wolna przestrzeń jest również dobrym miejscem na jadalnię z miską dla kota lub niedużego psa.

    Więcej o:

Skomentuj:

Meble kuchenne: cokół - miejsce odzyskane