Pokoje dla nastolatków. Jak urządzić mały pokój młodzieżowy?

red.

Na pokoje dla nastolatkow zazwyczaj przeznaczamy najmniejszy pokój w mieszkaniu. Kiedy dziecko wchodzi w wiek szkolny, mała przestrzeń zaczyna być problemem. Podpowiadamy, jak urządzić wygodny pokój młodzieżowy.

mały pokój młodzieżowy
Do długiego, ale wąskiego pokoju, trzeba było wykonać mebel na zmówienie, które pozwoliły na pełne wykorzystanie przestrzeni. Łóżko umieszczono w zabudowie.
Fot. Pracownia 81.waw.pl

Pokoje nastolatków

Wraz ze wzrostem dziecka rosną jego potrzeby. Młody człowiek chce, żeby pokój wyrażał jego osobowość oraz zainteresowania. Do tego powinien zapewniać wygodne miejsce do nauki i miejsce na przechowywanie przybywających rzeczy. Jak to wszystko osiągną na małej powierzchni? Kluczowy jest dobór i rozmieszczenie mebli.

Pokój dla nastolatka - 3 pomysły jak go urządzić

Nowoczesne pokoje dla nastolatków

Warto poszukać mebli młodzieżowych dedykowanych do małych pokoi. Może to być na przykład łóżko piętrowe z biurkiem. Taki mebel pozwala na bardzo dużą oszczędność miejsca i zaspokojenie wszelkich potrzeb nastolatka. Inna opcja to łóżko na wysokiej skrzyni, w której są szuflady. Dzięki temu zyskujemy dodatkowe schowki. Można w nich trzymać rzeczy sezonowe, sportowe bądź rzeczy związane z hobby dziecka, jak malarstwo.

Pokój młodzieżowy w stonowanej kolorystyce i z półkami na ścianie
for. Free Interior Exterior Design

Warto także rozważyć łóżko w regale, bądź chowane do szafy. Zapewnia ono większa powierzchnię spania niż łóżko pojedyncze, a w dzień można je złożyć, żeby nie zajmowało miejsca na podłodze. Współczesne modele prezentują się bardzo dobrze i nie mają już nic wspólnego z dawnymi półkotapczanami.

Pokój młodzieżowym z łóżkiem chowanym w szafie
fot. Tumidei

Gdy nie ma miejsca na biurko warto rozważyć składany blat bądź zamontowaną do ściany szeroką półkę. Nastolatki często korzystają w trakcie nauki z laptopów, które nie zajmują dużo miejsca, dzięki czemu nie wymagają szerokich blatów.

Pokoje dla nastolatków

Niebieski pokój dla nastolatka
Fot. Dekoral

W pokoju młodzieżowym musi się także znaleźć szafa i szafki, bądź komoda na przechowywanie rzeczy do szkoły i osobistych rzeczy dziecka. Meble z ukrytymi schowkami na pewno sprawią radość młodemu człowiekowi, który z pewnością ma przedmioty, które mają dla niego szczególną wartość.

Fajne pokoje dla nastolatków

Na koniec pamiętajmy też o wyznaczeniu strefy na wypoczynek i przyjmowanie gości. To już ten czas, kiedy nastolatek zaczyna prowadzić życie towarzyskie i z pewnością będzie chciał przyjmować gości w pokoju. Przyda się więc mały stolik oraz dodatkowe miejsce do siedzenia np. w formie wielkiego miękkiego worka.

Pokój dla nastolatka
Fot. Absynth Timoore

Pokoje dla nastolatków: dziewczyny i chłopcy

Wystrój pokoju koniecznie omów z dzieckiem. To w końcu ono musi się czuć w nim dobrze. Inne potrzeby mają chłopcy a inne dziewczynki.  Pomyślcie o rozwiązaniach dekoracyjnych dzięki którym każde dziecko  będzie mogło wyrazić swoją osobowość. Pokoje nie mogą być zbyt "dziecinne". Może warto pomalować fragment ściany farbą tablicowo-magnetyczną, wprowadzić do pokoju oryginalne oświetlenie, np. popularne cotton balls, ozdobić ścianę oryginalną naklejką lub fototapetą. Możliwości jest wiele. Zadbaj jednak o to, aby twoje dziecko miało poczucie, że ma realny wpływ na wystrój swojego pokoju i odpowiadało jego gustom.

Pokój dla nastolatka z antresolą
Fot. Agata

Stylowy pokój dla dwóch chłopców

Skomentuj:

Pokoje dla nastolatków. Jak urządzić mały pokój młodzieżowy?