Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Pokój dziecięcy: porady, aranżacje, inspiracje. Królestwo dziecka

Redakcja

Pragniemy zapewnić naszym dzieciom komfortowe warunki do życia i rozwoju, dlatego przykładamy coraz większą wagę do aranżacji ich pokojów. To nie tylko funkcjonalne meble, wygodne miejsce do spania oraz stolik lub biurko do zabawy, a potem również do nauki. Pokój dziecięcy powinien dawać maluchom radość i pobudzać je do podejmowania kreatywnych aktywności. Stworzenie takiego wnętrza nie będzie trudnym zadaniem, o ile poświęcimy trochę czasu na skompletowanie wyposażenia utrzymanego w założonym z góry stylu. Dla tych, którym brakuje własnego pomysłu, przygotowaliśmy mnóstwo inspirujących aranżacji. Jak sprawić, że pokój dziecięcy stanie się bajkową krainą?

Dekoracje do pokoju dziecka
Dekoracje do pokoju dziecka
Fot. Shutterstock

Meble do pokoju dziecięcego

Meble, które planujemy wstawić do pokoju dziecięcego, powinny być funkcjonalne, ale nie mogą być masywne, ponieważ przytłoczą wnętrze - szczególnie, jeśli jest to niewielki metraż. Jeśli zdecydujemy się na zabudowę meblową na wymiar, zadbajmy o jasne kolory i zróżnicowane wykończenie na frontach - w ten sposób sprawimy, że ta duża, zwarta powierzchnia stanie się optycznie nieco delikatniejsza. Jedno z uchylnych skrzydeł w zabudowie warto pokryć lustrem, a pozostałe różnymi kolorami, ewentualnie innymi odcieniami tej samej barwy. Meble do pokoju dziecięcego na wymiar będą bardziej pojemne od gotowych, które kupujemy w sklepach, ponieważ możemy dopasować je do posiadanej przestrzeni - oraz pod kątem potrzeb dziecka. Fronty z typowo bajkowymi motywami dekoracyjnymi po kilku latach najprawdopodobniej trzeba będzie wymienić, dlatego najlepiej od razu zdecydować się na bardziej neutralne wykończenie, a takie motywy zastosować w postaci ozdobnych drobiazgów.

W przypadku mebli wolno stojących mamy do wyboru mnóstwo wzorów i kolorów. W sklepach znajdziemy modele nawiązujące do ulubionych dziecięcych bajek i postaci z książek. Niektóre zostały nawet wyposażone w urzekające detale, jak na przykład królicze uszy na frontach szuflad. Musimy jednak pamiętać, że nawet najładniejsze meble do pokoju dziecięcego mogą stanowić zagrożenie dla naszych maluchów, jeśli nie przyczepimy ich do ściany (dzieci lubią się wspinać na meble, więc mogłoby dojść do wypadku). Wybierajmy modele pozbawione ostro zakończonych krawędzi oraz takie, w których szuflady wysuwają się płynnie. Aby uniknąć sytuacji, kiedy dziecko nabije sobie guza uderzając głową w uchwyt meblowy, wymieńmy standardowe gałki na uchwyty wykonane z miękkich pasków, które układają się w pętelkę. W sklepach można też spotkać komody i szafy z otworami zamiast uchwytów, w które wkłada się dłoń celem otwarcia - to również bezpieczna i wygodna opcja. W przypadku starszych dzieci zwykłe gałki meblowe można usunąć na rzecz kolorowych.

Zobacz także: Polskie meble dziecięce w norweskim mieszkaniu czeskiej blogerki >>

Meble do pokoju dziecięcego powinny być dopasowane do wzrostu dziecka - dzięki temu będzie mogło samodzielnie z nich korzystać. Małe krzesełko i stolik będą bezpieczne i komfortowe, szczególnie, jeśli w pobliżu umieścimy materiały plastyczne. Papier do rysowania najlepiej zawiesić w rolce na ścianie - i rozwijać go w razie potrzeby. Zabawki warto umieścić na półkach bliżej podłogi, aby maluch nie wspinał się wyżej. Drobiazgi i klocki wystarczy wrzucić do koszy lub niedużych pojemników, które ustawiamy na półkach. Książeczki układamy na półeczkach ściennych, na takiej wysokości, aby dziecko mogło po nie sięgnąć. Pokój dziecięcy powinien "rosnąć" razem z dzieckiem. Świetnym pomysłem na przechowywanie różnych zabawek jest też pojemnik na kółkach, który można dowolnie przesuwać po pokoju, co przydaje się szczególnie, kiedy zbieramy rozrzucone drobiazgi.

Meble do pokoju dziecięcego DIY

Samodzielnie wykonane elementy wyposażenia wnętrz dają dużo satysfakcji. Przy odrobinie wysiłku można w ten sposób uzyskać oryginalne rozwiązania, których nie znajdziemy w sklepach, ewentualnie przygotować tańsze zamienniki drogich modeli. Pokój dla dziecka to w tym względzie prawdziwe pole do popisu. Nie każdy będzie w stanie zrealizować tak poważny projekt, jak zabudowa wnękowa, ale wymiana frontów szuflad, gałek meblowych, stworzenie zagłówka do łóżka czy półek ściennych nie powinny sprawić dużego problemu. Wielką radość przyniosą dziecku łóżko - domek, wisząca szafeczka z frontami w kształcie skrzydeł motyla czy taboret przypominający kolorowy kwiatek. Meble do pokoju dziecięcego DIY to również odnowa starych - i nadanie im nowego życia. Czasem wystarczy wymienić nóżki, dodać kolorowe półki i tapetę z ciekawym motywem na plecach mebla, aby stał się wyjątkowy i świetnie dopasowany do aranżacji wnętrza. Pokój dziecięcy dodatkowo zyska, jeśli postawimy na taką unikatowość. Oprócz malowania całych powierzchni mamy też do dyspozycji szablony i naklejki, a także zwykłą taśmę malarską, która przyda się do uzyskania ciekawych wzorów.

Pokój dla dziecka: inspiracje

Aby sprawić, że pokój dziecięcy będzie spójny pod względem aranżacyjnym, warto skorzystać z inspiracji, czyli prezentacji projektów lub realizacji wnętrz. Przygotowaliśmy dla was galerie pełne ciekawych aranżacji, które pomogą wam zdecydować, w jakim stylu chcecie urządzić pokoje swoim maluchom, oraz jakie elementy warto rozważyć pod kątem funkcjonalności. Dobrze jest na przykład przemyśleć zakup łóżka - najlepsze będzie takie, które "urośnie" razem z dzieckiem, czyli będzie je można z czasem wydłużyć. A jeśli zapadnie decyzja o zakupie pełnowymiarowego łóżka od razu, warto pomyśleć o modelu z szufladami, aby zyskać dodatkowe schowki. W celu zapewnienia dziecku komfortu można umieścić nad łóżkiem baldachim, który osłoni je przed porannym słońcem oraz sprawi, że miejsce do spania stanie się bardziej przytulne. Popularną dekoracją do pokoju dziecięcego jest girlanda z proporczykami, którą wykonamy samodzielnie z kawałków kolorowych tkanin. Sprawdzi się też namiot, w którym maluch będzie mógł się bawić, a nawet spać, jeśli położymy na podłodze nieduży materac lub złożoną kołdrę. Innym, nie mniej ciekawym pomysłem, jest pokrycie ściany przy łóżku (lub za nim, w zależności od sposobu ustawienia) tapicerowanymi panelami - znajdziemy je w sklepach lub wykonamy samodzielnie. Przydadzą się też lampki w formie łańcuchów, które zaczepimy na zagłówku łóżka, na zasłonach lub na ścianie.

Jak przemalować dziecięce meble? Farby przyjazne dzieciom >>

Jak wyremontować pokój dla pierwszoklasisty, nie nadwyrężając domowego budżetu? Zobacz  >>

Mały pokój dziecięcy

Mogłoby się wydawać, że ogromna ilość wyposażenia wnętrz dla dzieci dostępna na rynku sprawi, że urządzenie pokoju dziecięcego okaże się problematyczne. Tymczasem prawdziwym wyzwaniem jest zaplanowanie atrakcyjnej i funkcjonalnej aranżacji na niewielkim metrażu. Tutaj liczy się każdy kawałek przestrzeni, a popełnione błędy mogą zburzyć komfort użytkowania. Aby jak najlepiej zadbać o wszystkie potrzeby, warto wybrać meble wielofunkcyjne. Wśród takich modeli na szczególną uwagę zasługują zestawy łączące w obrębie jednej konstrukcji łóżko, biurko, szafę i szafki. Łóżko najczęściej znajduje się w takim systemie na samej górze, a wchodzi się na nie po drabince. Pod nim mamy biurko i półki, a z boku szafę i dodatkowe szafeczki. Mały pokój dziecięcy staje się dzięki temu lepiej zagospodarowany, niż gdyby przyszło ustawiać pojedyncze modele.

Pokój dziecięcy IKEA

W tej popularnej i lubianej sieciówce znajdziemy nie tylko ciekawe meble i akcesoria do urządzenia wnętrz dla dzieci, ale również inspirujące aranżacje, dzięki którym łatwiej uda nam się połączyć poszczególne elementy w całość. Pokój dziecięcy IKEA przypadnie do gustu zarówno maluchom, jak i starszym dzieciom - wystarczy dobrać produkty odpowiednie do danego przedziału wiekowego. Mniejsze skorzystają z taboretu z dwom schodkami, który pozwoli im sięgać po wyżej położone zabawki bez konieczności wołania rodziców czy wspinania się na meble. Z kolei kolorowy stolik i krzesełka z tworzywa sztucznego będą wygodne, bezpieczne w użytkowaniu oraz łatwe do czyszczenia. Do regału z półkami dopasujemy rozmiarem kosze i pojemniki na zabawki, a lampy w kształcie kredek i kwiatów wprowadzą bajkowy klimat. Pokój dziecięcy IKEA to również system specjalnie zaprojektowany do przechowywania zabawek, a także same zabawki - kolorowe i solidnie wykonane.

Pokój dziecięcy na poddaszu

Skosy bywają trudne do zagospodarowania, szczególnie, kiedy mamy do czynienia z niską ścianką kolankową. Jeśli planujemy zaaranżować pokój dziecięcy na poddaszu, wykorzystajmy tę przestrzeń do zabudowy na wymiar. To najlepsze miejsce na przechowywanie w szafkach i na półkach. Sprawdzą się tam też kosze i pojemniki ina zabawki. Przy nieco wyższej ściance pod skosem można postawić łóżko lub biurko, przy czym miejsce do nauki najlepiej zlokalizować pod oknem dachowym. Szafę ubraniową, w której planujemy wieszaki, od razu ustawiamy w pobliżu drzwi - zwykle tylko tam wysokość pomieszczenia na to pozwala.

Zobacz także:  Aranżacja pokoju dziecięcego – jak stworzyć przestrzeń stymulującą rozwój dziecka?

    Więcej o:

Skomentuj:

Pokój dziecięcy: porady, aranżacje, inspiracje. Królestwo dziecka