Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak wyczyścić kabinę prysznicową?

Opracowanie Iwona Szczepaniak

Pozostający na ściankach kabiny prysznicowej i płytkach ceramicznych nalot z mydła i wody (osad kamienny) wystarczy po każdej kąpieli spłukać, a wodę usunąć gumową ściągaczką do szyb. Problem w tym, że rzadko kto robi to systematycznie.

Szklane ścianki kabiny - by były czyste, po każdej kąpieli powinno się usuwać z nich wodę
Szklane ścianki kabiny - by były czyste, po każdej kąpieli powinno się usuwać z nich wodę
Fot. KERAMAG
Powierzchnia szkła i płytek ceramicznych tylko pozornie jest gładka. Tak naprawdę pozostaje na tyle nierówna i chropowata, że zatrzymują się na niej spływające krople wody. W efekcie, powstają zacieki i osadza się kamień. Do tego woda, z której korzystamy, zawiera wiele związków chemicznych wchodzących w reakcję ze szkłem i ceramiką, powodując między innymi ich matowienie.

Aby utrzymać kabinę prysznicową w czystości, najprościej byłoby po każdej kąpieli spłukiwać ją i wycierać do sucha. Jednak to, co najbardziej oczywiste, często jest trudne do wykonania.

Dlatego wielu producentów nakłada na szklane powierzchnie kabin specjalne powłoki, na których spływająca woda nie zostawia śladów. Powłoki te są różnie nazywane: Clean, Glass Protect, AntiPlaque, DP Active, Refleks czy Vibo Clear. W standardowej wersji kabiny są rzadko dostępne. Zwykle trzeba za nie dopłacić nawet kilkaset złotych. Warto to jednak zrobić, ponieważ tworzą warstwę wygładzającą powierzchnię szkła, a przez to chroniącą przed nadmiernym odkładaniem się osadów z mydła i wapnia. Woda, zamiast spływać po całej tafli, tworzy strumienie, które nie pozostawiają zacieków. Dodatkowo, dzięki takiej powłoce kabiny łatwiej się czyści. Widoku smug, zacieków i osadów można uniknąć jeszcze w inny sposób - kupując kabinę, której ścianki mają nadruk lub tłoczenia. Nie znaczy to jednak, że nie trzeba będzie wówczas wcale o nią dbać.

Usuwanie osadów wapiennych i rdzy

Szkło w kabinie prysznicowej, zarówno to z powłoką, jak i bez niej, nie powinno być czyszczone preparatami szorującymi, na przykład mleczkiem, pastą lub proszkiem do prania. Nie powinno się także używać środków zawierających kwasy, aceton lub benzynę. Stosując je, można porysować szkło lub je zmatowić.

Do codziennej pielęgnacji warto wykorzystywać środki przeznaczone specjalnie do czyszczenia kabin prysznicowych i łazienek. Mocniejsze zabrudzenia - na przykład żółte zacieki i osady - można usunąć, używając koncentratów lub odkamieniacza. Preparaty te powinno się stosować okresowo. Do mycia szklanych powierzchni kabiny z zewnątrz można też wykorzystać płyn do szyb i luster.

Uwaga! Żadnego z takich środków nie można używać do czyszczenia marmuru, trawertynu, granitu, lastryka i innych zawierających wapień powierzchni.

Impregnowanie szkła

Trwałość powłoki zależy od twardości wody (lepiej jeśli jest miękka). Jej działanie powoduje ubytki w powłoce, dlatego co 3-6 miesięcy należy ją odświeżać specjalnym preparatem. Przed jego nałożeniem szkło trzeba dokładnie umyć i wytrzeć do sucha.

Jeśli kabina nie ma specjalnej powłoki, jej ścianki można samemu zabezpieczyć specjalnym preparatem - impregnatem lub odżywką do szkła. Będą one pełnić taką samą funkcję jak powłoki - chronić przed nadmiernym odkładaniem się zabrudzeń. Impregnaty te można wykorzystać również do zabezpieczania umywalek, wanien i brodzików emaliowanych, armatury i płytek ceramicznych w kabinie prysznicowej.



Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>



    Więcej o:

Skomentuj:

Jak wyczyścić kabinę prysznicową?