Jak i czym wyczyścić fugi?
Fugi potrafią dodać uroku powierzchniom, ale ich utrzymanie w czystości bywa kłopotliwe. Nawet częste sprzątanie nie uchroni przed wnikaniem zanieczyszczeń w zagłębienia, co niszczy cały efekt. Warto zatem wiedzieć, jak dbać o fugi, aby zawsze wyglądały estetycznie.
Fugi znajdują się we wgłębieniach pomiędzy kafelkami i to do nich najczęściej dostaje się wilgoć oraz wszelkiego typu zanieczyszczenia. Ale dbałość o ich estetyczny wygląd to nie wszystko. Trzeba pamiętać, iż w zabrudzonych spoinach rozmnażają się groźne bakterie, a nawet pleśń. Niesie to ze sobą zagrożenie dla naszego zdrowia. Szczególnie istotne jest czyszczenie fug w pobliżu umywalki, wanny, prysznica oraz zlewozmywaków kuchennych. Czyste spoiny gwarantują lepszą higienę wnętrza, a także ochronę przed zarazkami.
Niestety, okresowe mycie nie wystarczy, aby fugi przez długi okres zachowały piękny wygląd. Jeśli dopuści się do silnego zabrudzenia czy pleśni, intensywne szorowanie może też uszczuplić masę, która stanowi wypełnienie pomiędzy kafelkami.
Aby zabezpieczyć fugi przed pojawieniem się zanieczyszczeń, warto systematycznie usuwać brud z narożników, co jakiś czas odgrzybiać i usuwać pleśń za pomocą specjalnych środków dostępnych w sklepach, a po myciu zaimpregnować fugi odpowiednim preparatem. Jeśli zabrudzeń nie daje się usunąć lub z jakichś przyczyn nastąpiło trwałe przebarwienie zaprawy, wówczas ratunkiem jest renowator do fug, czyli farbka przywracająca im jednolity kolor. Zszarzałe i popękane fugi można też pomalować lakierem, farbą wodoodporną lub markerem czy uzupełnić masą renowacyjną.
Rozwiązanie
Do czyszczenia fug najlepiej nadają się małe, półtwarde lub miękkie szczoteczki. Nie należy natomiast stosować takich, które mają twarde włosie, bowiem może to doprowadzić do porysowania płytek i uszkodzenia powierzchni fugi.
Alternatywą dla szczoteczek są równie skuteczne gąbki zmywakowe oraz ściereczki bawełniane, które nie rysują czyszczonych powierzchni. Niezbędnym przyborem będą także rękawice ochronne, które należy nakładać podczas każdego czyszczenia fug. Spoiny pomiędzy płytkami należy czyścić na bieżąco, używając do tego specjalnych środków. Najprostszym rozwiązaniem przy zabrudzonych fugach jest zakup odpowiedniego preparatu do czyszczenia. Dobry jakościowo środek czyszczący poradzi sobie z osadem rdzy, brudem, kamieniem czy pozostałościami po mydle. Przed pierwszym użyciem warto go sprawdzić na mało widocznym fragmencie fugi.
Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail. Zobacz PRZYKŁAD
- Więcej o:
Czym wyczyścić baterie
Jak wyczyścić kabinę prysznicową?
Uszkodzona wanna - jak ją naprawić?
Hydroizolacja łazienki. Dlaczego jest tak ważna i jak prawidłowo ją wykonać?
Ośrodek bez barier – komfort i funkcjonalność
Co to jest biały montaż? Jak wygląda w małej i dużej łazience? [CENY]
Bezawaryjna domowa instalacja – jak wybrać najlepsze zawory?
Jak zabudować stelaż podtynkowy WC – czyli WC Set od firmy Botament