Jak zabezpieczyć dach przed śniegiem?

Na opady śniegu nie mamy wpływu. Jeśli już zdajemy sobie sprawę z tego, jak niebezpieczny i ciężki bywa śnieg, warto zainwestować w zabezpieczenie dachu, aby spadające z dachu zaspy śnieżne nie stanowiły zagrożenia. Dotyczy to zarówno dachów skośnych, jak i płaskich.
Na dachach o niewielkim spadku śnieg zalega dłużej, a poszczególne warstwy rozdzielone są cienką warstwą lodu. Takie dachy trzeba odśnieżać regularnie Na dachach o niewielkim spadku śnieg zalega dłużej, a poszczególne warstwy rozdzielone są cienką warstwą lodu. Takie dachy trzeba odśnieżać regularnie Fot.: Shutterstock/Merkushev Vasiliy

Najważniejsze jest bezpieczeństwo

Na ogół śnieg z dachów o dużym kącie nachylenia zsuwa się sam. Należy jednak zadbać o to, aby nie stanowił zagrożenia dla osób, które znajdują się w pobliżu. Elementy zabezpieczające to kropla w morzu kosztów budowy domu, a zdecydowanie zwiększa nasze bezpieczeństwo i chroni nas przed skutkami odpowiedzialności cywilnej.

Odśnieżanie dachu - lepiej nie bagatelizować problemu Odśnieżanie dachu - lepiej nie bagatelizować problemu fot. Pixabay

Lepiej nie bagatelizować problemu

Problem zalegającego śniegu na dachu tylko pozornie dotyczy właścicieli domów o dużym kącie nachylenia połaci dachu. Już pierwsza zima przekona posiadaczy mniej stromych dachów, że i oni powinni pomyśleć o zabezpieczeniach. Warto rozważyć ich instalację nawet na dachach o niewielkim nachyleniu - około 30°. To właśnie na takich połaciach śnieg zalega dłużej i jest go znacznie więcej niż na stromych o nachyleniu około 45°. Na tych o mniejszym spadku tworzy się pewien rodzaj zagrożenia lawinowego - jeśli kolejne warstwy śniegu nie są ze sobą dostatecznie związane, jedna z nich gwałtownie zsuwa się z drugiej, często powodując zagrożenie i szkody.

Odśnieżanie dachu - o czym trzeba pamiętać? Odśnieżanie dachu - o czym trzeba pamiętać? fot. Pixabay

O czym koniecznie trzeba pamiętać?

Sytuacja dodatkowo się komplikuje, jeśli dach ma występy, zakamarki i przybudówki. Zakłócają one ruch powietrza, w wyniku czego śnieg może się gromadzić w tych miejscach, w których jest zacisznie. Tego rodzaju dach wymaga odpowiedniego zaprojektowania oraz dodatkowego sprawdzania, by nie wystąpiło ryzyko niekontrolowanego zsuwania się śniegu lub zbyt dużego obciążenia punktowego konstrukcji dachu i znajdujących się na nim urządzeń. Zamontowane urządzenia, na przykład drabiny dachowe, pomosty dachowe i anteny satelitarne wpływają na tworzenie się zasp i przeszkadzają w ześlizgiwaniu się śniegu z dachu.

Na dachu powinny także znajdować się stałe drogi dostępu, do których można także zamocować sprzęt zabezpieczający przed upadkiem z wysokości, pozwalający na swobodne poruszanie się po dachu w każdych warunkach atmosferycznych i o każdej porze roku.

Z płaskiego dachu śnieg nie zsunie się sam. Trzeba go regularnie usuwać w taki sposób, aby nie uszkodzić pokrycia Z płaskiego dachu śnieg nie zsunie się sam. Trzeba go regularnie usuwać w taki sposób, aby nie uszkodzić pokrycia Fot.: Fiskars

Śnieg na dachu płaskim

Na płaskich dachach problem ze śniegiem jest bardziej dotkliwy niż na stromych. O ile z połaci stromych śnieg zsuwa się na bieżąco, to na dachach płaskich zalega aż do roztopienia. Wraz z rosnącą grubością zalegającej na płaskim dachu warstwy śniegu, wzrasta zagrożenie. By tego uniknąć, trzeba usuwać każdą nową warstwę powstałą po obfitych opadach, ale z zachowaniem ostrożności.

Jak zabezpieczyć dach przed śniegiem? Jak zabezpieczyć dach przed śniegiem? fot. Pixabay

Jak zabezpieczyć dach płaski przed śniegiem?

Każdy dach płaski warto przed zimą zabezpieczyć przed śniegiem. W tym celu można na nim ułożyć deski drewniane. Nie muszą one przylegać ściśle jedna do drugiej. Wystarczy, jeśli będą nieco rozsunięte. Dużo ważniejsze jest to, by dłuższe ich krawędzie pokrywały się z kierunkiem zsuwania śniegu. W przeciwnym razie łopata będzie o nie zahaczać. Zamiast desek można też użyć grubej folii budowlanej. Z takiej konstrukcji nie tylko dużo łatwiej będzie usunąć śnieg, ale też zyskamy pewność, że nie zostanie uszkodzone pokrycie dachowe.

Jak odśnieżać dach? Jak odśnieżać dach? fot. Pixabay

Jak prawidłowo odśnieżać dach?

Odśnieżanie dachów płaskich nie jest też takie proste, jak może się wydawać. Śnieg - najlepiej lekki - trzeba zgarniać ostrożnie, by łopatą nie uszkodzić pokrycia (na przykład papy lub roślin). Nie powinno się go bezmyślnie zrzucać na dowolną stronę dachu. Takie działanie zniszczy krzewy, ale będzie też zagrożeniem dla znajdujących się przy domu osób. Lepiej więc powierzyć to firmie świadczącej takie usługi.

Więcej o:
Komentarze (2)
Jak zabezpieczyć dach przed śniegiem?
Zaloguj się
  • ffreakers

    0

    Każdemu, kto ma już swój dach, polecam kompleksowe usługi firmy www.grupabiotop.pl zajmującej się malowaniem, dachów, czyszczeniem dachówki i jej zabezpieczeniem przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi.

  • Kuba Malecky

    0

    Przy dachu z dużym skosem tematu tak naprawdę nie ma. Dachy płaskie nadają się imho tylko tam, gdzie opady śniegu nie są duże - gdzieś w górach bym sobie ich absolutnie nie zafundowaćł... Sam mam pokrycie z ceramiki (dachówka koramic) i od czterech lat nie miałem okazji odśnieżać tego pokrycia.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX