Parasole grzewcze na taras - propozycje
Parasole grzewcze stanowią doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy jeszcze przed nadejściem wiosny, chcą cieszyć się relaksem w ogrodzie czy na tarasie. Delikatne ciepło i wysoka wydajność tych urządzeń sprawiają, że nawet zimne wieczory są niemal tak samo przyjemne, jak w środku lata.
Ognista wieża
Taras może stanowić miejsce wypoczynku na świeżym powietrzu również wtedy, gdy promienie słońca nie zapewniają nam komfortowej temperatury. Jesienią dni bywają jeszcze bardzo ciepłe, wieczorami odczuwamy już jednak znaczny spadek temperatury, któremu towarzyszy nierzadko przenikliwy chłód. Aby chwile spędzane na powietrzu jesienią czy zimą były przyjemne, bez dokuczliwego odczuwania zimna, warto wyposażyć się w promiennik ciepła pod postacią popularnego parasola grzewczego. Dodajmy, iż nie jest to produkt jednosezonowy - sprawdzi się on także zimą i wczesną wiosną.
Parasole grzewcze - w jaki sposób grzeją?
Parasole to promienniki ciepła emitujące promieniowanie podczerwone, które nie ogrzewa bezpośrednio powietrza - przenika przez nie i po zetknięciu z przedmiotami zamienia się w energię cieplną (tak samo jak promieniowanie słoneczne). Promieniowanie jest pochłaniane przez przedmioty, a one oddają ciepło do otoczenia, ogrzewając powietrze. Dzięki temu jest ono ukierunkowane od dolnej partii ogrzewanego obszaru, co ma duże znaczenie w ogrzewaniu wysokich pomieszczeń.
Jaka temperatura?
Promieniowanie podczerwone przy kontakcie z ciałem człowieka również jest odbierane jako ciepło. W temperaturze otoczenia wynoszącej 10°C osoba przebywająca niedaleko parasola grzewczego odczuwa temperaturę 18-20°C. Promieniowanie podczerwone jest całkowicie bezpieczne dla człowieka i jest odczuwane nawet w odległości kilku metrów. Efekt działania parasola następuje bardzo szybko, zaraz po włączeniu urządzenia, ponieważ jego układy szybko się nagrzewają.
Jak wyglądają parasole grzewcze?
Parasole gazowe zasilane gazem płynnym z butli wykonane są z aluminium, stali nierdzewnej lub malowanej proszkowo. Wyglądem przypominają stojącą lampę lub parasol o wysokości około 2,20 m. Parasol grzewczy z kółkami waży ok. 15-25 kg i jest łatwy w przenoszeniu z miejsca na miejsce (można go też przytwierdzić do podłoża na stałe).
Jakie są rodzaje?
Parasole w kształcie przypominającym grzybek mają palnik ze stali szlachetnej o kształcie stożka, który pokryty jest siatką. Daszek nad palnikiem kieruje ciepło w wybranym kierunku. Innym rodzajem parasoli są modele, które mają palnik umieszczony w długiej, szklanej rurze. W modelach LED podświetlona jest podstawa parasola, która może mieć kilka różnych kolorów, o zmiennej częstotliwości migania i jasności świecenia, co rozświetla otoczenie. Popularne są też innowacyjne ogniste wieże, w których widoczne z daleka płomienie zapewniają piękny, niecodzienny efekt. W dolnej części parasola znajduje się korpus, w który umieszcza się standardową butlę gazową, czyli taką, jaką wykorzystuje się przy kuchenkach zasilanych gazem płynnym.
Gazowe parasole grzewcze wyposażone są w zapalnik piezoelektryczny oraz w regulatory przepływu gazu. Pozwalają one na regulację mocy promieniowania.
Bezpieczeństwo przede wszystkim
Bezpieczeństwo użytkowania parasoli grzewczych zapewniają: zabezpieczenie zapłonu oraz zabezpieczenie odcinające dopływ gazu, gdy parasol przechyli się lub przewróci. Po każdym odłączeniu lub wymianie butli z gazem należy przeprowadzić test szczelności instalacji w parasolu grzewczym, smarując miejsce podłączenia płynem do mycia naczyń. Warto pamiętać również, aby w pobliżu parasola grzewczego nie rozpylać aerozoli.
Mówiąc o bezpieczeństwie korzystania z parasoli grzewczych, trzeba mieć też na uwadze zasady przechowywania i użytkowania butli gazowej. Musi być ustawiona pionowo na suchym, czystym podłożu i zabezpieczona przed uderzeniem bądź przewróceniem się. Temperatura otoczenia, w którym korzysta się z butli, nie powinna przekraczać 35°C. Butlę z gazem trzeba kupować w sprawdzonym miejscu. Na zaworze powinno znajdować się zabezpieczenie z folii termokurczliwej z identyfikatorem producenta, a na samej butli - informacja o tym, gdzie została napełniona. Jeśli butla ma uszkodzone uchwyty do przenoszenia oraz stopę lub wgnieciony jest jej korpus, nie powinno się z niej korzystać. Zawsze trzeba ją przewozić w pozycji pionowej.
Na co zwrócić uwagę, wybierając parasol grzewczy?
Decydując się na zakup parasola grzewczego, trzeba wziąć pod uwagę jakość materiału, z którego wykonane jest urządzenie (jedne są z cieńszej stali, inne z grubszej).
Na co zwrócić uwagę? Moc grzewcza
Równie ważna jest moc grzewczą - podaną w kW - im większa, tym więcej ciepła uzyskamy i większą powierzchnię ogrzejemy.
Na co zwrócić uwagę? Wygląd
Oczywiście, nie można zapomnieć o aspektach wizualnych. Bardzo ważną rolę odgrywa także wygląd parasola - można dobrać urządzenie pasujące do otoczenia; dostępne są już w różnych kolorach (najpopularniejsze to stalowy i zielony) i w różnych kształtach.
Na co zwrócić uwagę?
Bardzo ciekawą propozycją są np. są modele z lampą gazową, które oprócz ogrzewania dają światło, a także modele z uchylnym reflektorem, pozwalające na skierowanie ciepła w wymaganym kierunku.
- Więcej o:
Projekty domów z antresolą - propozycje redakcji
Klimatyczny dom za miastem w nowoczesnym wydaniu
Remont łazienki: 10 najczęściej zadawanych pytań o stelaże
O czym pamiętać, wybierając drzwi i okna na taras?
Przygotuj swój taras na nowy sezon
Układanie płytek na schodach na tarasie i ganku - naprawa i renowacja
Taras na gruncie - jak zrobić? 3 sposoby
Balkon ukryty w ścianie a loggia - podobieństwa i różnice