Jak zrobić taras? Zadaszenie tarasu, taras na gruncie

Taras to takie miejsce, gdzie dom zaczyna być ogrodem, a ogród niepostrzeżenie przechodzi w konkretną materię domu. Żeby móc cieszyć się obiema przestrzeniami, dążymy do jak najdoskonalszego ich połączenia. Najbardziej czułym punktem tego połączenia jest właśnie taras.

Jak zrobić taras?

Choć wszyscy doceniają rolę przydomowego tarasu, warto mieć świadomość, że zazwyczaj jego miejsce, wielkość i kształt jest po trosze dziełem przypadku - wynika z ukształtowania bryły domu, lokalizacji i orientacji działki wobec ulicy i stron świata, układu domowych pomieszczeń. Jego wygląd i charakter w największym stopniu zależy więc od projektanta budynku, który proponuje położenie tarasu, określa miejsce wejścia z budynku oraz definiuje sposób zadaszenia i położenie wobec poziomu ogrodu. I tu ważna uwaga - jeśli wznosimy dom według kupionego "na odległość" projektu gotowego, to wiedzmy też, że architekt budynku, podejmując decyzje dotyczące tarasu, nie miał pojęcia o naszej działce, bo nigdy jej nie widział. Szansą zindywidualizowania projektu i dostosowania go do konkretnej sytuacji jest tzw. adaptacja projektu. Jeśli właściciele chcą, by dom, wnętrza i ogród tworzyły atrakcyjną całość, muszą zawczasu wziąć sprawy w swoje ręce. I to zarówno na etapie podejmowania decyzji o położeniu czy wielkości tarasu, jak i potem - kiedy trzeba wybrać rozwiązania estetyczne związane z jego wykończeniem.

Deski tarasowe z egzotycznego drewna sapeli, drobno ryflowanego Deski tarasowe z egzotycznego drewna sapeli, drobno ryflowanego Fot. DLH Poland

Taras na gruncie

Zwykle taras jest położony powyżej poziomu ogrodu. Należy jednak dążyć do tego, by nie była to zbyt wielka różnica. Niekorzystnym rozwiązaniem są rozpowszechnione przed laty, a i obecnie budowane, wysokie piwnice, wynoszące partery (a z nimi tarasy) na 1,5 do 2,0 metrów nad trawnik. Osobiście najbardziej lubię, gdy różnica poziomów wynosi nie więcej niż 0,5 m, a taras jest podsypany ziemią, tworzącą łagodną skarpę. Skoro ideałem jest przenikanie elementów domu i ogrodu, dobrze jest zacierać granice między nimi za pomocą małych form ogrodowych i detali architektonicznych. Po to, by "zgubić" granice tarasu, warto zrezygnować z prostych linii i nadać jego obrysowi miękki, urozmaicony kształt. Dzięki temu zabiegowi posadzone przy tarasie rośliny będą wnikały w jego przestrzeń. Temu samemu celowi można podporządkować takie elementy tarasu, jak grill czy rozmaitej wysokości murki oraz formę i sposób rozmieszczenia siedzisk. Wokół tarasu warto zgrupować różne atrakcje naszego ogródka, takie jak choćby pięknie kwitnące krzewy i byliny czy też oczko wodne, w którym pływają kolorowe ryby.

Więcej na ten temat znajdziecie tu: Taras na gruncie na trzy sposoby

Taras w ogrodzie Taras w ogrodzie fot. Pixabay

Taras. Czy budować dach?

Wygodnie jest mieć nad tarasem szeroki dach, który chroni przed nadmiernym słońcem i przed deszczem. Ma on jednak istotną wadę, bo zacienia okna i drzwi balkonowe na ścianie, do której przylega. Dlatego decyzję, czy budować dach nad tarasem czy też nie, trzeba podejmować ze szczególną rozwagą, uwzględniając konkretną sytuację przestrzenną.

Zadaszenie tarasu nie zacienia wszystkich okien Zadaszenie tarasu nie zacienia wszystkich okien Rys.: Anita Domżałowicz

Zadaszenie tarasu

Zadaszenie częściowe, umożliwiające penetrację wnętrza przez promienie słoneczne wpadające przez niezacienione okna. Planując dach nad tarasem w takim miejscu, by zadaszony fragment był w zasięgu kilku kroków od wyjścia z pokoju dziennego, a jednocześnie, by zadaszenie nie wisiało bezpośrednio nad oknami doświetlającymi wnętrza, zapewniamy sobie nie tylko komfort na tarasie, ale i jasne wnętrza.

Dach tarasu zacienia jedyne okno Dach tarasu zacienia jedyne okno Rys.: Anita Domżałowicz

Okna tarasowe

Jeżeli wszystkie okna pokoju dziennego mają znaleźć się pod dachem tarasu, to czasem lepiej z niego zrezygnować. Weźmy pod uwagę, że z tarasu korzystamy przez kilkanaście dni w roku, a z pokoju dziennego - przez ponad trzysta. Latem pewnie dobrze jest być chronionym przed słońcem, ale jesienią, zimą i wiosną dach nad tarasem zacieniający wszystkie okna pokoju dziennego będzie niekorzystnie wpływał na nastrój części dziennej domu.

Wszelkie informacje na temat ceny okien tarasowych znajdziecie tu: Ile kosztują duże okna tarasowe

Dzięki przesunięciu zadaszenie tarasu nie zacienia okien Dzięki przesunięciu zadaszenie tarasu nie zacienia okien Rys.: Anita Domżałowicz

Zadaszenie tarasu. Zalety

Dach "bezkonfliktowy" - to rozwiązanie najkorzystniejsze zarówno dla użytkowników tarasu, jak i dla wnętrz. Gdy w pokoju dziennym są okna wychodzące na różne strony świata, nie ma przeszkód, by taras osłonić dachem. Nawet gdy zacieni on część okien, przez pozostałe będą mogły docierać do wnętrza promienie słoneczne. Na zadaszonym tarasie będzie można posiedzieć nawet w obfitą letnią ulewę, a we wnętrzach zawsze będzie dużo światła dziennego.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat zadaszenia tarasu, wszystkie najistotniejsze informacje znajdziesz w artykule: Czy dach nad tarasem wymaga pozwolenia na budowe

Czasem najlepiej zamiast tarasu ustawić w pewnym oddaleniu od domu wygodną altanę Czasem najlepiej zamiast tarasu ustawić w pewnym oddaleniu od domu wygodną altanę Fot.: Shutterstock/Photographee.eu

Budowa tarasu

Taras powinien dawać poczucie bezpieczeństwa i intymności, tak, aby było na nim zacisznie i przytulnie. Unikajmy pustych, nieotoczonych zielenią podestów, które kojarzą się raczej z małym lotniskiem czy sceną niż z miejscem odpoczynku.

Planując taras, warto stworzyć jakieś "oparcie" dla otwartej przestrzeni. Najlepiej w takiej roli sprawdza się wysokie drzewo. Trudno jednak z roku na rok dochować się wiekowej lipy jak z wiersza Jana Kochanowskiego. Pomyślmy więc o czymś mniejszym - o grupie średnich lub wysokich krzewów, o murkach czy też trejażach obsadzonych pnączami, które rozrastają się znacznie szybciej niż drzewa.
Jednocześnie nie zapominajmy o otworzeniu widoku na dalsze części ogrodowego trawnika. Taka różnorodność i urozmaicenie spowodują, że nasz taras nie będzie nudny, a korzystanie z niego stanie się prawdziwą przyjemnością.

Kształtowanie tarasu jest zwykle po trosze dziełem przypadku, po trosze - owocem twórczej kreacji inwestorów i rozmaitych doradzających im osób. A skoro tak się dzieje, tym bardziej nie warto lekceważyć tarasu, jego wyglądu i sposobu aranżacji.

Więcej o:
Komentarze (1)
Jak zrobić taras? Zadaszenie tarasu, taras na gruncie
Zaloguj się
  • pani_marcelina

    0

    U nas jeszcze w tym miesiącu dobretarasy zaczną montaż, stwierdziliśmy po głębszym przemyśleniu, że skoro taras będzie z kompozytu, który jest odporny to nie trzeba już robić zadaszenia, przy okazji więcej światła wpadnie do salonu

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX