Modernistyczny dom inspirowany projektem słynnego architekta Marcela Breuera

Historia powstania Baulinder House - nowoczesnego domu w Mission Hills różni się od innych. Największy wpływ na powstanie projektu mieli nie jego autorzy, a legendarny architekt Marcel Breuer - absolwent słynnej uczelni artystyczno-rzemieślniczej w Weimarze - Bauhaus. Co ciekawe, oba budynki dzieli zaledwie kilka domów, dzięki czemu jeszcze wyraźniej widać, jak wielką inspiracją dla twórców był słynny projekt Breuera.
Modernistyczny dom w Kansas City Modernistyczny dom w Kansas City fot. Andrew Fabin

Historia domu

Choć mogłoby się wydawać, ze każdy projektant chce jak najmocniej zaznaczyć swój oryginalny styl i charakter dzieła, bywa i tak, że to inni twórcy stanowią najsilniejsza inspirację do tworzenia własnych projektów. Tak też stało się w przypadku domu Baulinder House, znajdującego się w Mission Hills - dzielnicy Kanasas City w Stanach Zjednoczonych. Za projekt odpowiedzialna była lokalna firma Hufft Architects, która od początku nie ukrywała swoich inspiracji.  

Zobacz także: Przeszklona rezydencja na zboczu wzgórza

Projekt domu inspirowany projektem Marcela Breuera Projekt domu inspirowany projektem Marcela Breuera fot. Andrew Fabin

Marcel Breuer

Trudno się dziwić - Marcel Breuer to ceniona postać w środowisku architektury. Należał do pierwszego rocznika studentów słynnej szkoły Bauhaus. Jego projekty cieszyły się tak wielkim uznaniem, że firmy projektowe bez wahania kopiowały styl Breuera.

Projekt domu w Kansas City w modernistycznym stylu Projekt domu w Kansas City w modernistycznym stylu fot. Andrew Fabin

W duchu modernizmu

Już przednia elewacja budynku robi wrażenie. Podobnie jak pierwowzór, znajdujący się kilka domów dalej, został zaprojektowany w duchu modernizmu. Pionowe drewno, proste formy to część nowoczesnego stylu z którego czerpie Breuer. Zgodnie z pierwowzorem prostokątne bryły łączą się tworząc nowy układ budynku.

Zobacz także: Nowoczesna rezydencja kolekcjonerów dzieł sztuki

Dom inspirowany słynnym projektem Marcela Breuera Dom inspirowany słynnym projektem Marcela Breuera fot. Andrew Fabin

W kształcie litery U

Budynek został podzielony na część prywatną i publiczną. Wejście znajduje się w centrum domu, obok garażu. Dom został zaprojektowany w kształcie litery U, dzięki czemu udało się stworzyć prywatny dziedziniec. W południowej części znajdują się magazyny, w północnej znajduje się biblioteka, oraz klatka schodowa, która oddzielona została od kuchni salonem i jadalnią.

Projekt domu autorstwa Hufft Architects Projekt domu autorstwa Hufft Architects fot. Andrew Fabin

Górna kondygnacja budynku

Na górze znajdują się prywatne pomieszczenia, takie jak trzy sypialnie, pokój dla dzieci i niewielki gabinet do pracy. Na piętrze mieszczą się także sypialnie dla dzieci z dostępem do tarasu.

Zobacz także: Betonowy dom z widokiem na Ocean Spokojny

Projekt domu inspirowany stylem Marcela Breuera Projekt domu inspirowany stylem Marcela Breuera fot. Architects

Drewno w roli głównej

We wnętrzach dominuje drewno, z którego wykonana jest podłoga oraz elementy, takie jak regały biblioteczne czy ścianka działowa oddzielająca kuchnię od salonu. Drewno posłużyło także do zewnętrznej części domu, użyte zostało do okładzin zewnętrznych, które świetnie korespondują z czarnymi panelami.

Dane projektu:

Miejsce: Mission Hills, Stany Zjednoczone

Powierzchnia: 600 m2

Projektanci: Hufft Architects

Rok projektu: 2012

Fotografie: Andrew Fabin

Więcej o: