Gotowe schody drewniane - rodzaje

Określenie gotowe schody może wprowadzać w błąd, gdyż najczęściej robione są na zamówienie, ale w odróżnieniu od wylewanych na budowie schodów z betonu, zyskały miano gotowych. Mogą być wykonane z różnych materiałów i mieć bardzo zróżnicowaną konstrukcję. Dziś przedstawiamy schody gotowe wykonane z drewna. Jakie mają zalety? Dlaczego warto wybrać własnie schody drewniane? Odpowiadamy.

Schody kręcone

W przypadku schodów gotowych wykonanych z drewna jako materiał konstrukcyjny wykorzystuje się najczęściej drewno o dużej twardości. Z gatunków krajowych najczęściej jest to dąb, jesion i buk, natomiast z egzotycznych - odmiany mahoniowców, czyli sapelli, teak, jatobę, merbau oraz orzech.
Wykończeniem drewnianych stopni może być zarówno kryjąca farba, jak olej czy lakier. Warto pamiętać, że każda warstwa wierzchnia z czasem się niszczy i trzeba poddać ją renowacji.

Na zdjęciu widoczne są schody kręcone, które cieszą się dużym zainteresowaniem wśród kupujących. Tego typu schody mają duże grono zwolenników, ponieważ nie tylko są nie potrzeba na nie wiele miejsca, ale także są efektowne i stylowe. Niestety, trzeba także wziąć pod uwagę, że stopnie w kształcie trójkąta nie są najwygodniejsze. (Na zdjęciu: model AGA, schody kręcone, z drewna bukowego, średnica 120-200 cm, cena 26 700 zł (z VAT 8%, dla śr. 160 cm), RINTAL)

Schody w wersji cięższej

Schody składają się z wielu elementów, których nazwy na pewno padną podczas zamawiania własnych. Będziemy musieli zdecydować, ile będzie biegów, czy chcemy mieć spoczniki, z czego ma być zrobiona wanga, czy wolimy schody ażurowe czy z podstopnicami itp. Oczywiście wiele firm oferuje komputerowe konfiguratory, które ułatwiają dobór poszczególnych elementów. Ale zdając się na komputer, nie dowiemy się, że schody mogą mieć duszę (to wolna przestrzeń między dwoma biegami).

Na zdjęciu widoczne są schody podobne do tych wyżej, jednak zawierają kilka różnic. Tego typu schody w wersji cięższej mają zabudowane podstopnie i kolorystykę pasującą do wnętrz skandynawskich. (Na zdjęciu: model BRICK, schody zabiegowe z podestem, stopnie i konstrukcja z drewna bukowego, szerokość do 100 cm, cena 15 500 zł (z VAT 8%), RINTAL)

Schody gięte

Im szerszy i prostszy bieg, tym wygodniejsze są schody. Zajmują wówczas sporo miejsca i łatwo mogą optycznie zdominować wnętrze. Często więc maluje się je na kolor tła. Tego rodzaju schody wymagają dużej przestrzeni, dlatego poleca się je we wnętrzach o dużym metrażu. (Na zdjęciu: policzkowe schody gięte z dębu barwionego oraz malowanego farbami kryjącymi, balustrada z metaloplastyki, cena ok. 45 000 zł (netto), TRĄBCZYŃSKI)

Schody w wersji minimalistycznej

Bardzo modne są minimalistyczne schody bez balustrady (jedynie z pochwytem na ścianie lub wręcz bez niego). Są piękne, ale jeśli mamy dzieci lub kłopoty z poruszaniem - niezbyt praktyczne. Warto o tym pamiętać, by nie przysporzyć sobie dodatkowych problemów. Tego typu schody są idealnym rozwiązaniem do nowoczesnych wnętrz. (Na zdjęciu: model OTTO, zabiegowe (z podestem), stopnie i konstrukcja z drewna dębowego, do 120 cm, cena 6800 zł (z VAT 8%), RINTAL)

Schody wspornikowe

Inny sposób na osadzenie stopni to zakotwienie ich w ścianie, drugi koniec 'wisi' w powietrzu. Bardzo efektownie wyglądają takie schody, gdy stopnie nie są ze sobą połączone. Tego typu schody to idealne połączenie elegancji i klasyki. (Na zdjęciu: schody wspornikowe, z patynowanego i olejowanego dębu, balustrada ze szkła z drewnianym pochwytem, cena ok. 40 000 zł (netto), TRĄBCZYŃSKI)

Schody z belką nośną

Jeden z typów schodów modułowych to wspornikowe schody z belką nośną umieszczoną po środku stopni. Taki model można zamocować tam, gdzie mamy bardzo mało przestrzeni. Efekt końcowy robi wrażenie - schody wyglądają nietuzinkowo i oryginalnie. (Na zdjęciu: model Miniplus, schody kacze (z podestem), konstrukcja metalowa, stopnie dębowe, szerokość 55 cm, cena 12 400 zł (z VAT 8%), RINTAL)

Schody policzkowe z drewna dębowego

W schodach policzkowych stopnie z jednej strony zamocowane są do ściany, z drugiej - do drewnianej lub metalowej belki, zwanej policzkiem. Klasyka i ekegancja tak najlepiej można określić tego typu schody. (Na zdjęciu: schody policzkowe z drewna dębowego, balustrada z hartowanego szkła, cena od ok. 14 500 zł, MERA)

Schody policzkowe z drewna bukowego

Aby oszczędzić nieco miejsca, bieg schodów się zagina, takie schody noszą nazwę zabiegowych - tu jednobiegowych. Schody policzkowe to idealna propozycja dla miłośników tradycyjnych, klasycznych aranżacji. (Na zdjęciu: schody policzkowe z drewna bukowego, balustrada metalowa, cena od 8500 zł (netto), MERA)

Schody zabiegowe z podestem

Schody przypominające trap na statek mają z nim więcej wspólnego, niż tylko wygląd. Drewniane stopnie osadzone są metalowej konstrukcji malowanej proszkowo. Tego typu schody świetnie sprawdzą się we wnętzrach urządzonych w stylu skandynawskim. Na zdjęciu: model FUTURA, schody zabiegowe z podestem, stopnie drewno bukowe, konstrukcja metalowa, szerokość do 120 cm, cena 17 700 zł (z VAT 8%), RINTAL)

Schody przypominające dywan

Konstrukcje schodów również podlegają modzie. Od kilku lat popularne są stopnie przypominające dywan (stąd ich nazwa - dywanowe). Mogą być wykonane w wersji prostej lub spiralnej. (Na zdjęciu: schody na zamówienie, z orzecha amerykańskiego, balustrada z giętego szkła i drewna, cena ok. 55 000 zł (netto), TRĄBCZYŃSKI)

Schody dywanowe zabiegowe

Dość masywne konstrukcje z podstopnicami optycznie 'odciążają' balustrady wykonane z płyt hartowanego szkła, obramowanych drewnianymi elementami. Tego typu schody świetnie pasują do nowoczesnych aranżacji. (Na zdjęciu: schody dywanowe zabiegowe, merbau, szklana balustrada, cena 45 000 zł (brutto), PERFECT SCHODY)

Elementy schodów Elementy schodów Rys.: Anita Domżałowicz

Elementy schodów

Mimo że na rynku dostępne są także schody wykonane ze stali, a nawet ze szkła to drewno jest wciąż najpopularniejszym rozwiązaniem. Z tego powodu schody drewniane mają najwięcej możliwości wyboru. Jeśli wybieramy ten typ schodów, nie będzie problemu z rozliczeniem wysokości i szerokości stopni, więc jest duża nadzieja, że będą wygodne.

Zdjęcie powyżej przestawia wszystkie elementy z jakich składają się schody. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto sprawdzić różne warianty i dostosować konkretny model do wnętrza i osobistych potrzeb. 

Komentarze (2)
Gotowe schody drewniane - rodzaje
Zaloguj się
  • cybulka7700

    Oceniono 3 razy 1

    Świetne aranżacje, aż mi się przypomniało jak sama szukałam inspiracji na wykończenie domu rok temu. Mam zamontowane drewniane kręte schody przez parkietlux i po upływie tego czasu jestem zadowolona, że akurat takie sobie wybrałam. Zajmują mało miejsca, konstrukcja sprawia wrażenie lekkiej, no są bardzo wytrzymałe.

  • Danuta Danuta

    0

    Schody wspornikowe to moje mażenie. Niestety jak zaczołem budować dom to się okazało że o takich schodach trzeba pomyśleć wcześniej w momencie stawiania ścian bo gdzieś trzeba umieścić konstrukcje. I skończyło sie na schodach modnestol

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX