Jak dopasować kabinę do konkretnego miejsca?
Nie da się ukryć, że kabiny prysznicowe są nieodłącznym elementem wyposażenia łazienek. Ich prosta konstrukcja nie zajmuje zbyt wiele miejsca. Dzięki temu mogą zostać wykorzystane nawet w aranżacjach o ograniczonej przestrzeni. Jak jednak prawidłowo dobrać kabinę do miejsca? Czym się sugerować? Na co zwrócić szczególną uwagę przed zakupem? Odpowiadamy.
O czym pamiętać przed zakupem kabiny prysznicowej?
Zanim kupimy kabinę prysznicową, musimy zdecydować, gdzie ona stanie. Inne modele montuje się w narożu łazienki, inne przy ścianie, a jeszcze inne we wnęce. W dużych salonach kąpielowych bardzo efektownie wyglądają kabiny wolno stojące, które można ustawić w dowolnie wybranym miejscu. A wygodę bez granic zapewnią modele typu walk-in.
Jak dobrać wymiar kabiny prysznicowej?
Przed zakupem kabiny prysznicowej, sprawdźmy dokładnie wymiary miejsca, które przeznaczyliśmy na jej montaż. Ważne, by była ona również na tyle duża, aby wygodnie z niej korzystać.
Najmniejsze modele, jakie dostępne są na rynku, mają wymiary zaledwie 70 × 70 cm (albo średnicę 70 cm, gdy są półokrągłe). W takiej kabinie trudno jednak swobodnie się obrócić, nie mówiąc już o myciu bez obijania łokci o jej ścianki. Tylko trochę wygodniejsze będą modele o szerokości 80 cm. Tak naprawdę standardowa szerokość kabiny - 90 cm - jest najlepsza, gdy korzystać z niej będą osoby o średnim wzroście i przeciętnej budowie ciała.
Warto wiedzieć, że wysokość kabiny (175, 180, 195, 200 cm plus wysokość brodzika) dopasowuje się do wzrostu użytkowników.
Kabiny prysznicowe robione na zamówienie
Wiele kabin można kupić na indywidualne zamówienie. Jest to szczególnie przydatne, jeśli na przykład łazienka znajduje na poddaszu i ścianki kabiny trzeba dopasować do kąta nachylenia połaci dachu, lub potrzebujemy kabiny znacznie wyższej niż standardowa, bowiem niektórzy domownicy mają wzrost koszykarzy. A czasami po prostu chcemy zagospodarować nietypową wnękę, bądź kabina będzie opierać się na obudowie wanny i jedna ze ścianek musi być krótsza.
Pamiętajmy jednak o tym, że za takie zamówienie będziemy musieli więcej zapłacić.
Jaki kształt kabiny prysznicowej?
Najbardziej typowe kabiny to modele narożne. Produkowane są w różnych kształtach: na planie kwadratu, prostokąta lub wycinka koła.
W obszerniejszych wnętrzach można zamontować kabinę przyścienną, przylegającą do ściany tylko jednym bokiem. Takie kabiny mogą mieć kształt kwadratu, prostokąta, elipsy, koła lub być zaprojektowane na planie nieregularnej figury.
We wnękach łazienki, jeśli takie występują, lub miejscu, gdzie jest specjalnie dobudowana ściana (np. z pustaków szklanych) powstają kabiny wnękowe. Do takiej wnęki montuje się drzwi prysznicowe i tak powstaje wygodna kabina.
W dowolnym miejscu łazienki (nawet na środku) można zamontować z kolei kabiny wolno stojące. Ale montaż takiej kabiny trzeba zaplanować na etapie rozprowadzania instalacji, bo wymaga to doprowadzenia rur w posadzce.
Jaki rodzaj drzwi wybrać?
Od tego, gdzie znajduje się wejście do kabiny i jak jest szerokie, zależy wygoda jej użytkowania. Natomiast rodzaj drzwi jest ważny, gdy zależy nam na oszczędności miejsca w łazience.
Rodzaje drzwi:
- Przesuwne. Drzwi poruszają się po prowadnicach (górnej i dolnej lub tylko górnej) równolegle do stałych ścian kabiny i po rozsunięciu chowają się za nie. Otwarte drzwi nie wymagają miejsca w łazience, a jednocześnie zapewniają swobodny dostęp do wnętrza kabiny.
- Uchylne. To wygodne rozwiązanie, gdy przed kabiną mamy dość miejsca, by dało się je swobodnie otwierać. Są modele, w których drzwi otwierają się do środka, ale zabierają w ten sposób miejsce wewnątrz. Drzwi uchylne mogą być jedno- lub dwuskrzydłowe.
- Składane. To rodzaj drzwi uchylnych, w których zawiasy znajdują się nie na bocznej krawędzi, ale na górze i na dole w pionowej osi skrzydła. Dzięki temu podczas otwierania (obrotu) część skrzydła wysuwa się na zewnątrz kabiny, a część chowa do środka.
Kabiny typu walk-in
Do podstawowych zalet kabin walk-in należą funkcjonalność oraz wygoda - zarówno użytkowania, jak i utrzymania w czystości. W porównaniu z tradycyjnymi kabinami mają znacznie mniej elementów, które mogłyby się zużyć (zawiasy, rolki). Mniej jest też zakamarków, które trzeba czyścić. Dodatkowo montaż ścianek jest łatwy.
Trzeba jednak zwrócić uwagę na jakość szkła - musi ono być hartowane (to ze względów bezpieczeństwa), ale warto też zdecydować się na szkło pokryte specjalną powłoką polimerową, odporną na zacieki i osadzanie się kamienia. Dzięki temu kabina będzie lśniąco czysta przy minimalnym wysiłku z naszej strony.
Zaletą kabin walk-in jest to, że wchodzenie do nich i wychodzenie z nich jest wyjątkowo łatwe. Ich podłoga znajduje się na poziomie posadzki, nie ma żadnego progu, ani drzwi - docenią to wszystkie osoby mające problemy z poruszaniem się. Sama kabina może być przestronna (nie ogranicza nas rozmiar brodzika), więc swoboda poruszania się w niej jest większa. Łatwiej też zamocować uchwyty, czy siedzisko.
- Więcej o:
Umywalki i deski WC - wersja maksi
Aranżacja łazienki: Tanie umywalki i deski sedesowe. Zestawy do 650 zł
Projekty domów z pełnymi kondygnacjami. Nasze propozycje
Drzwi przesuwne - propozycje
Hydroizolacja łazienki. Dlaczego jest tak ważna i jak prawidłowo ją wykonać?
Ośrodek bez barier – komfort i funkcjonalność
Co to jest biały montaż? Jak wygląda w małej i dużej łazience? [CENY]
Bezawaryjna domowa instalacja – jak wybrać najlepsze zawory?