Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Schody dywanowe

Autor: Mikołaj Trąbczyński

Z boku przypominają dywan spływający po niewidocznych stopniach. Schody zwane dywanowymi to konstrukcja samonośna, którą od typowych schodów ażurowych odróżnia brak belek lub płyty nośnej.

Dwubiegowe schody dywanowe wymagają dobrego zakotwienia stopni w ścianach i podparcia spocznika słupkami
Dwubiegowe schody dywanowe wymagają dobrego zakotwienia stopni w ścianach i podparcia spocznika słupkami
Fot. MERA
Schody we współczesnych domach nie są już tylko drogą prowadzącą na wyższą kondygnację, często ukrytą w klatce schodowej. Miejscem dla nich jest bowiem otwarta przestrzeń holu albo salonu. Nic więc dziwnego, że traktujemy je również jako element wystroju wnętrza.

Schody dywanowe są propozycją dla zwolenników zasady "mniej znaczy więcej". Decydując się na nie, rezygnujemy z bogactwa kształtów na rzecz efektownego minimalizmu formy i urody materiału. Dlatego też ich wykonanie wymaga bardzo dużych umiejętności konstruktorskich i stolarskich, gdyż względna prostota owych schodów sprawia, że w równym stopniu przyciąga uwagę atrakcyjność formy, jak i kunszt wykonawcy.

Schody dywanowe powstają wyłącznie na zamówienie, zarówno jako biegi proste, jak i zabiegowe lub wachlarzowe. Od najpopularniejszych rodzajów schodów ażurowych różnią się nie tylko konstrukcją, lecz również wymaganiami dotyczącymi montażu i umiejscowienia.

Bez policzków

W klasycznych schodach belki policzkowe, zwane także wangami, mają kluczową funkcję, gdyż przenoszą większość obciążeń. W konstrukcjach pozbawionych "policzków" - a do takich należą schody dywanowe - obciążenia muszą przenosić pozostałe elementy, czyli stopnie, podstopnice oraz ewentualnie balustrada. Dlatego są one dość masywne - najczęściej spotykana grubość stopni i podstopnic wynosi około 10 cm. Niektórym producentom udaje się jednak budować schody dywanowe ze stopniami i podstopnicami o grubości zaledwie 7 cm, dzięki czemu takie konstrukcje wyglądają na znacznie lżejsze.Z innym niż w schodach policzkowych przenoszeniem ciężaru konstrukcji i obciążeń użytkowych wiąże się również zwiększona rola balustrady. Nie tylko nie powinna obciążać schodów, ale wręcz ma działać niczym kratownica dodatkowo usztywniająca ich konstrukcję. Prostota formy schodów ogranicza wybór balustrady - powinna być bowiem zgodna z ich minimalistyczną estetyką. Preferowane są więc modele nowoczesne, wykonane ze szkła, stali szlachetnej, drewna i ich kombinacji.

Dobrze zakotwione

Schodom policzkowym wystarcza zazwyczaj kotwienie do posadzki i stropu. Mocowanie ich "po drodze" do ścian i filarów nie jest konieczne, choć bywa wskazane. Zupełnie inaczej ma się sprawa ze schodami dywanowymi. Kotwienie tylko do posadzki i stropu to zbyt mało, by konstrukcja była stabilna. Dlatego wymagane jest jednokrotne lub kilkukrotne mocowanie do ścian murowanych albo innych elementów nośnych (np. filarów). Liczba kotew zależy od technologii producenta, rodzaju zastosowanej balustrady, jakości stropów oraz posadzki. Jest to zawsze indywidualna decyzja uwzględniająca uwarunkowania miejsca, w którym takie schody mają stanąć.

Rachunki na piątkę

Schody dywanowe nie mają "nosków", co powoduje, iż powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na rozliczenie wysokości i głębokości stopni.

Jak policzyć odpowiednie parametry biegu? Teoretycznie zasady są identyczne jak dla schodów policzkowych. Optymalny kąt nachylenia biegu wynosi 30 stopni. Natomiast wymiary stopnia powinny być dopasowane do długości kroku dorosłego człowieka, który wynosi około 63 cm. Zatem wysokość stopnia winna mieścić się w przedziale 17-18,5 cm. Określenie optymalnej pochyłości wynika ze wzoru 2h+t = 63 cm. By wchodzenie było jak najmniej męczące, liczba stopni w pojedynczym biegu nie powinna przekraczać 17.

Stosując te wyliczenia przy projektowaniu schodów policzkowych, mamy zwykle wentyl bezpieczeństwa w postaci "noska" - kolejny stopień jest nieco nadwieszony nad stopniem poprzedzającym, nie ma też podstopnicy, więc tym samym realna głębokość stopni staje się nieco większa, niż wynikałoby to z danych projektowych. Pozbawione "nosków" schody dywanowe, jeśli mają być wygodne, wymagają odrobinę więcej miejsca. Owych kilka-, kilkanaście dodatkowych centymetrów długości biegu nie stanowi zwykle problemu, nad którym trzeba by się specjalnie długo zastanawiać. Jeśli jednak w projekcie budynku co do centymetra przewidziano przestrzeń przeznaczoną na schody, dla własnego bezpieczeństwa lepiej zrezygnować z konstrukcji dywanowej. Połączenie stopni i podstopnic sprawia, że każdy kompromis i naciąganie w rachunkach będą miały wpływ na bezpieczeństwo i wygodę użytkowania schodów. Naprawdę więc warto trzymać się zasad i nie próbować "upchnąć" ich na siłę, bo możemy w ten sposób zbudować schody piękne, lecz mało użyteczne.

Warto przy tym zwrócić uwagę, że projektanci budynków nie zawsze biorą pod uwagę różne typy konstrukcji schodów. I jeśli szczegóły te nie zostały uzgodnione na etapie projektowania, inwestor może być rozczarowany koniecznością godzenia się na przykre kompromisy dotyczące zarówno wygody, jak i formy zamawianych schodów.

Tylko pierwszej jakości

Materiały stosowane w konstrukcji schodów dywanowych na pozór nie różnią się od używanych do budowy schodów policzkowych. Są to więc twarde gatunki drewna, klejonki, sklejki oraz metalowe łączniki. Jednak przy konstruowaniu schodów dywanowych nie można sobie pozwolić na zastępowanie niektórych elementów innymi, wykonanymi z materiałów nieco gorszej jakości. Ponieważ wszystko mamy na widoku, więc detale muszą być pierwszego gatunku.

Trwałość i jakość schodów wiążą się jednak nie tylko z materiałem, lecz z tajemnicą ich właściwego łączenia. Technologie te są różne, często pilnie strzeżone przez producentów i wymagają sporego doświadczenia oraz inżynierskiego podejścia do zagadnień konstrukcyjnych. Schody dywanowe jak żadne inne nie wybaczają bowiem zaniedbań i niefachowości na etapie projektowym.

Popularność tego typu schodów nieustannie rośnie, należy się więc spodziewać z jednej strony ulepszeń technologicznych, a z drugiej nowych pomysłów estetycznych - na przykład na balustrady czy efektowne łączenie materiałów.

Kształt schodów

Jednobiegowe - schody proste ze stopniami o jednolitym kształcie.

Dwubiegowe - jak sama nazwa wskazuje, mają dwa biegi stopni podzielone spocznikiem.

Zabiegowe - bieg zmienia w nich kierunek (zakręca), ale wciąż jest jeden, gdyż nie ma w nich spocznika. Z tego powodu stopnie na łuku mają inny kształt niż na prostej.

Wachlarzowe - mają stopnie o kształcie trapezu tworzące łuk. Im jest on większy, tym wchodzenie po nich staje się wygodniejsze. To bardzo efektowny typ schodów, ale możliwy do zbudowania tylko w pomieszczeniach o dużej powierzchni.

Czytaj także:

Schody jako element wnętrzaSchody na poddaszeRozkładane schody na strychBalustrady i poręczeZapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: ZOBACZ PRZYKŁAD    Więcej o:

Skomentuj:

Schody dywanowe