Pogotowie Czterech Kątów: aneks kuchenny - odgrodzony czy nie?

Państwo Anna i Zbyszek z Bydgoszczy nie widzą, czy odgrodzić aneks kuchenny otwarty na pokój dzienny zabudową w kształcie litery U. Boją się optycznego zmniejszenia salonu.

Zdecydowaliśmy się na zakup mieszkania o powierzchni 48,12 m kw. z sypialnią, pokojem dwulatka oraz salonem z aneksem kuchennym (16,44 m kw.), który będzie pełnił funkcje zarówno pokoju dziennego, jak i kuchni oraz jadalni. Przylega do niego piękny, duży taras o pow. 3,8 m kw. na wysokim parterze.

Zastanawiamy się nad tym, czy odgrodzić kuchnię od pokoju zabudową w kształcie litery U czy nie. Z jednej strony mamy synka, który wciąż jest ciekawy świata, wobec czego lepiej byłoby kuchnię odgrodzić, żeby co chwilkę "nie mieszał w garnkach", a z drugiej - nie chcemy optycznie zmniejszyć pokoju. Co zrobić???

Odpowiada projektantka Aleksandra Trocewicz z pracowni Design By

Wydaje mi się, że nie ma większej potrzeby odgradzania kuchni od pokoju zabudową w kształcie litery U. Ewentualnym rozwiązaniem dla niewielkich przestrzeni może być ściana kończąca zabudowę kuchenną, stanowiąca subtelną granicę pomiędzy pokojem a kuchnią.

  www.haecker-kuechen.de

 www.sicccucine.com

Przede wszystkim doradziłabym tutaj dodanie blatu roboczego lub zabudowy wysokiej pod piekarnik, co będzie bardziej ergonomicznym i bezpieczniejszym rozwiązaniem, tak jak w przypadku płyty indukcyjnej - szczególnie wskazanej przy posiadaniu małych dzieci.

  Fot. Design By

Jeśli myślą Państwo o stole, proponuję umieścić go w centrum części kuchennej. Kuchnia będzie wygodniejsza i ciekawsza dzięki częściowemu wyburzeniu ściany działowej (zostawiłabym ok.70 cm długości pod zabudowę aneksu). Uzyskamy w ten sposób nie tylko szerokie przejście i łatwą komunikację z jadalnią w pokoju dziennym, lecz także dodatkowo optycznie powiększymy i rozświetlimy całą przestrzeń.

Więcej o: