11 pomysłów na małą łazienkę - inspiracje

Mała łazienka też może być funkcjonalna i stylowa. Prezentujemy 11 łazienek z waszych domów, w których niewielki metraż został maksymalnie wykorzystany. Prawdziwa kopalnia pomysłów i inspiracji.
W łazience wprowadzono mozaikę w kolorze niebieskim o zbliżonym odcieniu co szafki w kuchni. W łazience wprowadzono mozaikę w kolorze niebieskim o zbliżonym odcieniu co szafki w kuchni. fot. Łukasz Markowicz/ projekt: Pracownia COCO

Mała łazienka z prysznicem bez brodzika

O charakterze tej małej łazienki (zdjęcie powyżej) przesądza różnorodność faktur i wzorów. Zdecydowano się tu na prysznic bez brodzika, który jest dobrym rozwiązaniem dla małych łazienek. Prysznic osłonięto przezroczystą szybą, dzięki czemu nie ograniczamy i tak małej przestrzeni. Wnętrze optycznie powiększa duże lustro nad umywalką.

Mała łazienka z prysznicem - inspiracje

Mała łazienka w neutralnych kolorach (zdjęcie poniżej) to idealna propozycja dla osób lubiących spokojne aranżacje i jasne wnętrza nie przytłoczone nadmiarem przedmiotów. W takiej łazience idealnie sprawdzą się biel, jasna szarość i delikatny beż. Dla przełamania monotonii warto wprowadzić drewno w postaci taboretu, szafki lub drewnopodobnych płytek podłogowych. Na takiej podłodze nie widać kurzu ani zachlapań, nadaje łazience 'salonowego' charakteru oraz ociepla wnętrze. Dodatkowo bardzo ładnie podkreśla wszelkie detale wykonane z metalu, jak przycisk spłukujący, baterie, odpływ czy ramy drzwi prysznicowych.

mala lazienka, aranzacja lazienki, inspiracje, wanna, prysznic
Fot. Cersanit

W małej łazience starczyło miejsca i na wszystkie niezbędne urządzenia (choć zamiast wanny jest kabina), i na schowki. Kosmetyki są trzymane w szafce podumywalkowej przypominającej formą stołek - to dzieło projektanta, podobnie jak oryginalne lustro w... lustrze. W małej łazience starczyło miejsca i na wszystkie niezbędne urządzenia (choć zamiast wanny jest kabina), i na schowki. Kosmetyki są trzymane w szafce podumywalkowej przypominającej formą stołek - to dzieło projektanta, podobnie jak oryginalne lustro w... lustrze. fot. Mariusz Purta

Mała łazienka z charakterem

W małej łazience (zdjęcie powyżej) starczyło miejsca i na wszystkie niezbędne urządzenia (choć zamiast wanny jest kabina), i na schowki. Kosmetyki są trzymane w szafce podumywalkowej przypominającej formą stołek - to dzieło projektanta, podobnie jak oryginalne lustro w... lustrze.

Mała łazienka z charakterem - inspiracja 1

W tej małej łazience króluje minimalizm. Jedyne, co zdradza położenie prysznica to bateria na ścianie - brak podziałów w podłodze, klasycznego odpływu i szklanych ścianek sprawiają, że strefa prysznicowa jest niemal w ogóle niewidoczna. Dzięki zastosowaniu tego samego ciemnego koloru na podłodze i suficie wysokie wnętrze wydaje się nieco niższe.

mala lazienka, aranzacja lazienki, inspiracje, wanna, prysznicFot. Deante

Mała łazienka z charakterem - inspiracja 2

Mogłoby się wydawać, że w małej łazience nie powinno się łączyć ze sobą kilku wzorów, bo to może optycznie zmniejszyć i tak już niewielkie wnętrze. Zdjęcie poniżej pokazuje jednak, że łazienka może wyglądać dobrze mimo, że na każdej ze ścian znalazł się inny wzór. To zasługa białych płytek heksagonalnych - z daleka ściany nimi pokryte wyglądają jak gładkie, jednolite powierzchnie, a jasny kolor powiększa optycznie przestrzeń.

mala lazienka, aranzacja lazienki, inspiracje, wanna, prysznic
Fot. Raw Decor

W małej łazience zrezygnowano z?wanny na rzecz kabiny prysznicowej. Właściciele wybrali spory model (80?x?100 cm), który zapewnia wygodne korzystanie z natrysku. W małej łazience zrezygnowano z?wanny na rzecz kabiny prysznicowej. Właściciele wybrali spory model (80?x?100 cm), który zapewnia wygodne korzystanie z natrysku. Fot. Hanna Dlugosz

Mała, ale stylowa łazienka

W tej małej łazience (zdjęcie powyżej) zrezygnowano z wanny na rzecz kabiny prysznicowej. Właściciele wybrali spory model (80x100 cm), który zapewnia wygodne korzystanie z natrysku. Panuje tu dekoracyjny, niemal pałacowy styl, a to dzięki oryginalnym płytkom na ścianach oraz marmurowej podłodze.

Mała łazienka z prysznicem - inspiracje

W małej łazience (zdjęcie poniżej) raczej nie ma miejsca na przedmioty służące wyłącznie do ozdoby, więc jeśli chcemy udekorować wnętrze, powinniśmy postarać się o rozwiązania funkcjonalne, które przy okazji będą dekoracyjne. Jeśli łazienka jest utrzymana w jasnej, jednolitej kolorystyce, najlepszym wyjściem będzie lustro na ścianę w zdobionej ramie (i kontrastującym ze ścianą kolorze). Jedną ze ścian pod prysznicem można dla urozmaicenia  wyłożyć płytkami z delikatnym wzorem. Warto też pamiętać o detalach, jak gniazdka i włączniki światła, dozowniki do detergentów, uchwyty na ręczniki - odpowiednio dobrane potrafią zrobić wrażenie.

mala lazienka, aranzacja lazienki, inspiracje, wanna, prysznic
Fot. Deante

Łazienka. Łazienka. www.projekti.pl

Mała czarno-biała łazienka

Małą łazienkę urządzono całą na biało, co miało optycznie powiększyć pomieszczenie. Niewielki budżet przesądził o wyborze prostej armatury i zasłonki prysznicowej. Charakteru wnętrzu dodają za to dobrze dobrane dodatki, jak nietypowe lustro i przemysłowa lampa nad nim. Wyrazistości całości dodaje czarny sufit.

Po zmianie. Parawan nawannowy ma długość 130 cm. Zamontowano model składany, który po złożeniu przylega do ściany i nie przeszkadza w korzystaniu z wanny. Ścianka instalacyjna podwieszonego sedesu służy jako wygodna półka. Ściany i podłogę obłożono jasnymi płytkami, dzięki którym łazienka wydaje się większa. Po zmianie. Parawan nawannowy ma długość 130 cm. Zamontowano model składany, który po złożeniu przylega do ściany i nie przeszkadza w korzystaniu z wanny. Ścianka instalacyjna podwieszonego sedesu służy jako wygodna półka. Ściany i podłogę obłożono jasnymi płytkami, dzięki którym łazienka wydaje się większa. fot. Bernard Białorucki

Mała szara łazienka

Parawan nawannowy ma długość 130 cm. Zamontowano model składany, który po złożeniu przylega do ściany i nie przeszkadza w korzystaniu z wanny. Ścianka instalacyjna podwieszonego sedesu służy jako wygodna półka. Ściany i podłogę obłożono jasnymi płytkami. Ta mała łazienka może być inspiracją dla wielbicieli ceglanych ścian - nawet w takim wnętrzu może się znaleźć dla nich miejsce.

Łazienka jest bardzo funkcjonalna. Na niewielkiej powierzchni zmieszczono wygodną narożną kabinę prysznicową ze szkła hartowanego, sedes oraz umywalkę osadzoną na podwieszonej szafce. Iga docenia taki mebel, bo łatwo pod nim umyć podłogę. Łazienka jest bardzo funkcjonalna. Na niewielkiej powierzchni zmieszczono wygodną narożną kabinę prysznicową ze szkła hartowanego, sedes oraz umywalkę osadzoną na podwieszonej szafce. Iga docenia taki mebel, bo łatwo pod nim umyć podłogę. Fot. Radoslaw Wojnar

Mała łazienka w loftowym stylu

Łazienka na zdjęciu powyżej jest bardzo funkcjonalna. Na niewielkiej powierzchni zmieszczono wygodną narożną kabinę prysznicową ze szkła hartowanego, sedes oraz umywalkę osadzoną na podwieszonej szafce. Surowy klimat tworzą ściany pokryte warstwą betonu zabezpieczonego przed wilgocią specjalnym lakierem, a także podłoga wyłożona czarnym gresem i 'fabryczna' lampka nad lustrem.

Mała łazienka w loftowym stylu - inspiracja

Mała łazienka (zdjęcie poniżej) nie wyklucza zastosowania materiałów typowych dla stylu industrialnego, zwanego inaczej loftowym. Projekt tej aranżacji zakłada wykończenie podłogi i jednej ze ścian betonem, na ścianie z oknem (po obu jego stronach) znalazły się z kolei białe płytki imitujące cegły. Umywalkę osadzono na metalowej podstawie pomalowanej na czarno - z boku jest miejsce na powieszenie ręcznika, pod umywalką można wstawić kosz z kosmetykami. Sama umywalka ma nowoczesny, prostokątny kształt, a bateria czarny kolor, który w tej aranżacji powtórzono w wielu miejscach. Okrągłe lustro ścienne zostało zawieszone na pasku, a oświetlają je 2 wiszące lampki w formie gołych żarówek - tak bardzo charakterystycznych dla stylu loftowego.

mala lazienka, aranzacja lazienki, inspiracje, wanna, prysznic
Fot. Deante

Czarna glazura w małej łazience to był chybiony pomysł - przyznaje pani domu. Dlatego dużą część płytek przemalowała na popielaty kolor. Najpierw zostały odtłuszczone i zmatowione papierem ściernym. Potem pokryto je podkładem gruntującym, a gdy wysechł
- odporną na ścieranie farbą epoksydową. Czarna glazura w małej łazience to był chybiony pomysł - przyznaje pani domu. Dlatego dużą część płytek przemalowała na popielaty kolor. Najpierw zostały odtłuszczone i zmatowione papierem ściernym. Potem pokryto je podkładem gruntującym, a gdy wysechł - odporną na ścieranie farbą epoksydową. SYLWESTER REJMER

Mała łazienka szaro-czarna

Czarna glazura w małej łazience to był chybiony pomysł - przyznaje pani domu. Dlatego dużą część płytek przemalowała na popielaty kolor. Najpierw zostały odtłuszczone i zmatowione papierem ściernym. Potem pokryto je podkładem gruntującym, a gdy wysechł - odporną na ścieranie farbą epoksydową. Farba do malowania płytek jest idealnym rozwiązaniem, kiedy okaże się, że wybór płytek okazał się pomyłką. Nie musimy ponownie robić remontu, który wiąże się z dużym nakładem kosztów i pracy.

Biało-niebieska kolorystyka, błyszczące, odbijające światło płytki oraz lustra umieszczone na dwóch sąsiadujących ścianach - sprawdzone sposoby na optyczne powiększenie wnętrza. Biało-niebieska kolorystyka, błyszczące, odbijające światło płytki oraz lustra umieszczone na dwóch sąsiadujących ścianach - sprawdzone sposoby na optyczne powiększenie wnętrza. MELLEMRUM

Optyczne powiększanie w małej łazience

Biało-niebieska kolorystyka, błyszczące, odbijające światło płytki oraz lustra umieszczone na dwóch sąsiadujących ścianach - sprawdzone sposoby na optyczne powiększenie wnętrza. Wanna ze szklanym parawanem umożliwiającym branie natrysku. W tak małej łazience (zaledwie 3,5 m kw.) na kabinę już nie starczyło miejsca.

Mała łazienka optycznie powiększona - inspiracja

A co byście powiedzieli na ścianę w całości pokrytą lustrzaną taflą? Brak podziałów sprawia, że złudzenie głębi jest jeszcze większe, co w małej łazience ma ogromną wartość. Warto jednak pamiętać, że umieszczenie lustra wokół umywalki wiąże się z koniecznością częstego wycierania z niego wody, inaczej powstaną nieestetyczne zacieki.

mala lazienka, aranzacja lazienki, inspiracje, wanna, prysznic
Fot. Koło

PŁYTKI ŚCIENNE: Długie wnętrze wyda się krótsze, gdy ścianę pokryjemy płytkami w ciepłym odcieniu.
Taka glazura, np. w żółtym kolorze, sprawi, że pokryta nią ściana wizualnie przybliży się do oczu patrzącej osoby. Na zdjęciu ścianę dodatkowo zdobi wnęka podświetlona żółtym światłem.
PŁYTKI ŚCIENNE: Długie wnętrze wyda się krótsze, gdy ścianę pokryjemy płytkami w ciepłym odcieniu. Taka glazura, np. w żółtym kolorze, sprawi, że pokryta nią ściana wizualnie przybliży się do oczu patrzącej osoby. Na zdjęciu ścianę dodatkowo zdobi wnęka podświetlona żółtym światłem. Fot. Ravak

Mała łazienka w odważnym kolorze

Długie wnętrze wyda się krótsze, gdy ścianę pokryjemy płytkami w ciepłym odcieniu. Taka glazura, np. w żółtym kolorze, sprawi, że pokryta nią ściana wizualnie przybliży się do oczu patrzącej osoby. Na zdjęciu ścianę dodatkowo zdobi wnęka podświetlona żółtym światłem.

Biała łazienka Biała łazienka Fot. Rafał Lipski

Mała łazienka z drewnianą podłogą

Długa i wąska łazienka nastręczała problemów aranżacyjnych. Taki układ pozwolił jednak na wprowadzenie wanny, na której zależało właścicielom. biel optycznie powiększa wnętrze, a drewniane podłogi (odpowiednio zabezpieczone przed wilgocią) ocieplają przestrzeń.

<B>W MAŁEJ ŁAZIENCE</B> najlepiej sprawdza się wanna z parawanem. Lustro z lat sześćdziesiątych (po poprzedniej właścicielce) projektantki wyciągnęły z piwnicy. W prostej szafce z IKEA zamontowano oryginalny uchwyt, który jest zarazem wieszakiem na ręcznik. W MAŁEJ ŁAZIENCE najlepiej sprawdza się wanna z parawanem. Lustro z lat sześćdziesiątych (po poprzedniej właścicielce) projektantki wyciągnęły z piwnicy. W prostej szafce z IKEA zamontowano oryginalny uchwyt, który jest zarazem wieszakiem na ręcznik. MELLEMRUM

Mała łazienka z czarnym sufitem

W małej łazience najlepiej sprawdza się wanna z parawanem. Lustro z lat sześćdziesiątych zostało znalezione w starej piwnicy. W prostej szafce z IKEA zamontowano oryginalny uchwyt, który jest zarazem wieszakiem na ręcznik. Sufit zaś został pomalowany na... czarno. Czy to nie przesada, w tak małym pomieszczeniu? Takie zastosowanie czarnego koloru może wydawać się kontrowersyjne, ale pamiętajmy, że w łazience nie spędzamy w ciągu dnia zbyt wiele czasu, a kiedy już w niej jesteśmy - naszą uwagę zajmują konkretne czynności. Dlatego - jeśli marzy nam się takie oryginalne rozwiązanie, możemy sobie na nie śmiało pozwolić. Białe ściany i tak zrównoważą ciemną płaszczyznę nad głową.

Nieduża łazienka z wanną Nieduża łazienka z wanną Fot. Raw Decor

Mała łazienka z wanną

Wanna w małej łazience bywa problemem - nie może być zbyt mała, bo wtedy korzystanie z niej będzie niewygodne. Duża z kolei często zwyczajnie się nie mieści, więc próbujemy zmieniać jej położenie. Najlepszym jednak umiejscowieniem wanny jest "od ściany do ściany" (zdjęcie powyżej) - nawet, jeśli miałoby się to odbyć kosztem jej rozmiaru. Takie położenie sprawia, że poprawiają się proporcje pomieszczenia, poza tym nie musimy obudowywać wanny z trzech strony, a tylko z jednej.

Mała łazienka z wanną - dodatkowe schowki

Jesteśmy przyzwyczajeni do obudowywania wanien betonowymi bloczkami lub specjalnymi panelami zapominając, że pod wanną jest miejsce, które możemy wykorzystać do przechowywania. Odpowiednio zaprojektowana obudowa z uchylnymi frontami pozwoli na uzyskanie dodatkowych schowków na detergenty.

mala lazienka, aranzacja lazienki, inspiracje, wanna, prysznic
Fot. Cersanit

Zobacz także:

Więcej o:
Komentarze (1)
11 pomysłów na małą łazienkę - inspiracje
Zaloguj się
  • doridan67

    0

    Lubię połączeniu kilku wzorów płytek różnych wielkości, kolory raczej jasne, lubię też drewno . Piękne płytki kupiłam w salonie bokaro, z kolekcji atlas concorde. Cudo, na prawdę łazienka będzie super po skończonym remoncie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX