25 pomysłów na oświetlenie dekoracyjne

Oświetlenie dekoracyjne pomoże wyeksponować piękne przedmioty, meble i zbuduje odpowiednią atmosferę we wnętrzu. Jak zaprojektować oświetlenie dekoracyjne, by dobrze grało swoją rolę? Rzucamy trochę światła na ten problem.
Oswietlenie dekoracyjne Oswietlenie dekoracyjne RADOSŁAW WOJNAR

Podświetlany sufit

Popularnym sposobem na świetlną aranżację jest podświetlenie halogenami lub taśmami LED podwieszonego sufitu oraz ścianek zrobionych z płyty gipsowo-kartonowej. Oprawy pozostają wtedy niewidoczne, a samo światło - rozproszone, niezbyt intensywne - tworzy nastrojową poświatę. W tym wnętrzu konstrukcja powstała z szerokich pasów płyty gipsowo-kartonowej, wzdłuż których zrobiono wnęki na taśmy LED. Poszczególne segmenty można dowolnie włączać, wyłączać i przygaszać pilotem, czyli - zależnie od potrzeby - wykorzystać je zarówno jako oświetlenie funkcjonalne, jak i dekoracyjne. Takie zestawy do oświetlenia sufitów podwieszanych (z uwzględnieniem barwy i jasności światła) zamawia się na wymiar, np. w firmach soled.pl, sufity-pl.com.

Oświetlenie Oświetlenie MONIKA FILIPIUK-OBAŁEK

Cienkie świecące linie

Wąskie pasma światła na suficie wykończonym tynkiem strukturalnym to taśmy LED. Ich zaletą jest elastyczność (można je przymocować w każdym miejscu, również na zaokrąglonych powierzchniach, i układać w dowolny kształt) oraz trwałość. I zużywają bardzo mało energii.

Oświetlenie Oświetlenie MONIKA FILIPIUK-OBAŁEK

Na góralską nutę

W wezgłowiu ze sklejki brzozowej wycięto rozety charakterystyczne dla sztuki podhalańskiej. Otwory przesłonięto folią metaliczną, która odbija i wzmacnia światło ledowych diod zainstalowanych za wezgłowiem. Dodatkowy efekt - rozety odbijają się w szklanej ścianie, która oddziela sypialnię od pokoju dziennego.

Oświetlenie. Oświetlenie. MONIKA FILIPIUK-OBAŁEK

Poświata nad głową

Taśmy ledowe emitują światło w różnych kolorach, nie tylko białe. Można je więc idealnie dopasować do wystroju wnętrza albo - jak w tej sypialni - wprowadzić do niego dodatkowy akcent kolorystyczny.

Oświetlenie Oświetlenie RADOSŁAW WOJNAR

Podświetlana ściana

Łagodne światło sączące się zza wykończonej tapetą płyty gipsowo-kartonowej nie tylko zapewnia wieczorami miły klimat w salonie. Przydaje się również podczas oglądania telewizji - łagodzi niekorzystny dla wzroku kontrast między rozświetlonym ekranem a ciemnym wnętrzem.

Oświetlenie Oświetlenie SYLWESTER REJMER

Podświetlana podłoga

Źródła światła instalowane w posadzce, w ścianie tuż nad nią, przy schodach lub bezpośrednio w stopniach pełnią podwójną funkcję - nie tylko gwarantują ciekawe efekty wizualne, zapewniają również bezpieczeństwo, ułatwiając domownikom poruszanie się w ciemnościach. Tutaj w podłogę z drewna egzotycznego merbau wkomponowano wstawki z gresu i stalowej mozaiki oraz diody LED. Jeśli głównym zadaniem światła ma być wskazywanie drogi w ciemnościach, dobrym rozwiązaniem będą oprawy z wbudowanym czujnikiem ruchu - będą się włączały wtedy, gdy ktoś wejdzie w zasięg czujników.

Oświetlenie Oświetlenie LIVING4MEDIA

Podświetlane łóżko

Taśmy LED zainstalowane pod łóżkiem i szafką nocną - pomysł w sam raz dla tych, którzy zasypiając, potrzebują choćby odrobiny światła. Umożliwią też wstawanie w nocy bez konieczności zapalania lampki.

Oświetlenie Oświetlenie MASTERFILE

Wyspa światła

Podświetlony z czterech stron cokół sprawia, że dość masywna kuchenna wyspa zdaje się unosić w powietrzu, dzięki czemu wygląda znacznie lżej.

Oświetlenie Oświetlenie RAFAL LIPSKI

Iluminowana podłoga

We wnęce w łazienkowej podłodze zainstalowano świetlówki i całość przykryto dwiema taflami hartowanego szkła z powłoką antypoślizgową. Pomiędzy tafle włożono kawałki luster i zdjęcia. Efekt piorunujący!

Oświetlenie Oświetlenie RAFAL LIPSKI

Światło z dołu do góry

Wystarczy pojedynczy punkt świetlny zainstalowany w podłodze, by dodatkowo wyeksponować ciekawą figurkę, rzeźbę, a nawet mebel.

Oświetlenie Oświetlenie . ALEX PAVLOVIC

Podświetlany prysznic

Kabinę prysznicową zamontowano na niewielkim podeście obłożonym piaskowcem. Światło halogenów podkreśla urodę kamienia, a osobom wchodzącym pod prysznic przypomina o podwyższeniu.

oświetlenie dekoracyjne oświetlenie dekoracyjne fot. Seasons

Lampa zamiast obrazu

Lampy o fantazyjnych formach, instalacje ścienne, neonowe napisy - wyobraźnia projektantów nie zna granic. Odkąd żarówki starego typu zostały zastąpione przez energooszczędne i trwałe źródła światła (LED-y, świetlówki), coraz częściej traktujemy lampy jako ozdobę, która może być włączona przez wiele godzin dziennie, nie rujnując naszego portfela.

Oświetlenie Oświetlenie Fot. Agata

Światło na meble

Szafka jako ozdoba? Jak najbardziej - i nie tylko dzięki pięknej formie, ale również oryginalnemu podświetleniu. Najczęściej źródła światła umieszcza się w przeszklonych częściach mebla, ale ciekawy efekt dają również np. LED-y zainstalowane przy pełnych półkach - wykonanych z drewna albo płyty meblowej.

Podświetlane półki Podświetlane półki fot. Black Red White

Światło wśród bibelotów

Punkty świetlne zamontowane w półce nie tylko oświetlają ustawione na niej przedmioty - same w sobie stanowią dodatkową, przyciągającą wzrok ozdobę.

Wyspa kuchenna Wyspa kuchenna fot. Rafał Lipski

Blask kamienia

Na ściance kuchennej wyspy od strony salonu zamontowano dużą płytę półprzezroczystego onyksu, a za nią świetlówki. Ich światło podkreśla piękny rysunek naturalnego kamienia.

Oświetlenie Oświetlenie RAFAL LIPSKI

Światło spod blatu

Dekoracyjne oświetlenie pomoże zmienić nawet małą łazienkę w efektowny salonik kąpielowy. Tutaj wewnątrz szafki podumywalkowej z blatem z zielonkawego szkła zainstalowano świetlówki, które zamieniają mebel w ogromną lampę emitującą delikatne światło.

podświetlana szafka podświetlana szafka fot. designlight.pl

Kolorowe światło w szafce

Naturalne białe światło czy kolorowe? Jedna barwa czy kilka różnych? Możliwości jest wiele; klipsy LED RGB dodatkowo umożliwiają zmienienie koloru podświetlenia w tzw. trybie statycznym lub dynamicznym.

Oświetlenie Oświetlenie ŁUKASZ KOZYRA

Oświetlenie obrazów

Zarówno cenne obrazy czy grafiki, jak i ładnie oprawione reprodukcje, rodzinne zdjęcia zyskają na urodzie w blasku padającego z góry światła. Można je podświetlić zainstalowanymi w rzędzie reflektorkami albo specjalnymi kinkietami. Tutaj ścianę naprzeciw łóżka zdobią zdjęcia umieszczone w płytkich wnękach. Z góry pada na nie światło czterech lamp ukrytych za białym panelem. Taki sam panel posłużył do zamaskowania nieestetycznych szyn, na których zawieszono zasłony i firany.

Kinkiety nie tylko efektownie podświetlają galerię nad kanapą - ich światło tworzy również nastrojowy klimat potrzebny do wypoczynku. Kinkiety nie tylko efektownie podświetlają galerię nad kanapą - ich światło tworzy również nastrojowy klimat potrzebny do wypoczynku. Fot. Seasons

Podświetlone obrazy

Kinkiety nie tylko efektownie podświetlają galerię nad kanapą - ich światło tworzy również nastrojowy klimat potrzebny do wypoczynku.

Oświetlenie Oświetlenie RADOSŁAW WOJNAR

Domowe latarnie

W jadalni fototapetę z widokiem weneckiego kanału, ujętą w sztukateryjną ramę, oświetlają dwa reflektory. Dzięki ruchomym kloszom światło można kierować na wybrane fragmenty fotografii.

Oświetlenie Oświetlenie SYLWESTER REJMER

Kinkiety nad obrazami

Na ścianie, której fragment został wykończony stiukiem i obramowany listwami sztukateryjnymi, zawieszono dwie grafiki. Każdą z nich oświetla osobny kinkiet.

Oświetlenie Oświetlenie RADOSŁAW WOJNAR

Podświetlane wnęki

Niewielkie wnęki, zrobione na przykład w ściankach z płyt gipsowo-kartonowych, zwykle pełnią funkcję dekoracyjną. Na ogół eksponuje się w nich ładne drobiazgi, których urodę podkreśla zainstalowane we wnęce oświetlenie. Ale równie ciekawą ozdobą mogą być po prostu snopy światła padające na oryginalnie wykończoną ścianę. W tej sypialni punktowe źródła światła zainstalowane we wnęce oraz w dolnej krawędzi nadbudowanej ścianki rzucają świetlne smugi na ścianę wyłożoną łupkiem. Zastępują również lampki nocne.

Oświetlenie Oświetlenie RADOSŁAW WOJNAR

Świetlista wnęka

Przedpokojowa szafa z gładkimi frontami niczym nie zwracałaby uwagi, gdyby nie kwietnik z białymi storczykami. Podświetlana wnęka z kwiatami rozbija prostą bryłę zabudowy i jest oryginalną ozdobą wejściowej części mieszkania.

oświetlenie łazienki oświetlenie łazienki fot. Seasons

Podświetlane wnęki w łazience

W łazience zwykle brakuje miejsca na ozdoby. Zamiast nich można ustawić we wnękach estetycznie opakowane kosmetyki, np. flakoniki z perfumami.

Oświetlenie w pokoju dziecięcym Oświetlenie w pokoju dziecięcym fot. Łukasz Kozyra

Do pokoju dziecięcego

W pokoju malucha, który boi się zasypiać w całkowitych ciemnościach, przyda się lampa dyskretnie rozświetlająca mrok. A zamiast jednej lampy można wprowadzić do wnętrza łańcuch świetlny z zamontowanymi n sznurze minilampkami o różnych kształtach: gwiazdek, kul, dzwonków, kwiatów itp. Można go zawiesić na ścianie lub na meblu, tworząc dekoracyjne girlandy albo dowolnie "drapując".

Więcej o:
Komentarze (1)
25 pomysłów na oświetlenie dekoracyjne
Zaloguj się
  • aniiaakowa

    0

    Ja proponuję jeszcze zastosowanie rozwiązania, które pozwoli na uzyskanie efektu linii światła. Profile do tego proponuje producent oświetlenia LED Klusdesign.pl Warto do niego zerknąć.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX