Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Oświetlenie salonu z aneksem kuchennym

MP

Salon otwarty na kuchnię to jeden z popularniejszych trendów wnętrzarskich ostatnich lat. Jak dobrać oświetlenie do takiej aranżacji? Czy lampy przy aneksie powinny się różnic od tych w przestrzeni wypoczynkowej? Jaki żyrandol powiesić nad stołem z krzesłami czy wyspą kuchenną, by był praktyczny i funkcjonalny?

oswietlenie salonu z aneksem kuchennym
oswietlenie salonu z aneksem kuchennym
Ikea

AdvertisementJak zaplanować oświetlenie salonu z aneksem? 

Lampy w salonie z aneksem kuchennym pełnią nie tylko funkcję oświetlania wnętrza, ale również pomagają za pomocą światła wydzielić jego strefy – wypoczynkową, kuchenną i jadalną – oraz podkreślić przeznaczenie każdej z nich. W różnych strefach można zastosować zupełnie inne rozwiązania – lampy stojące, wiszące, kinkiety, oświetlenie podszafkowe, a nawet inną barwę światła odpowiadającą potrzebom domowników w danym miejscu. Do przygotowywania potraw potrzebujemy bowiem zupełnie innego rodzaju oświetlenia niż do czytania. Trzeba więc zdawać sobie sprawę z tego, co jest funkcjonalne w jakiej przestrzeni i jaki nastrój wprowadza światło, które stosujemy w konkretnych strefach.  

Podział na strefą kuchenną i wypoczynkową 

Zwykle salon z aneksem ma dość jasno podzielone strefy – robocza znajduje się tam, gdzie blaty kuchenne, sprzęty i ewentualnie wyspa kuchenna, jadalna nad stołem z krzesłami, a wypoczynkowa przy fotelach, kanapie, telewizorze i stoliku kawowym. Przestrzenie te mogą na siebie nieco nachodzić, nie powinny jednak ze sobą zbytnio kolidować. Forma oświetlania każdej z nich wygląda nieco inaczej, ale styl abażurów i lamp powinien być w miarę spójny i dostosowany do ogólnego stylu wnętrza (czy to  glamour, styl loftowy czy rustykalny), chyba że staramy się stworzyć wnętrze eklektyczne i różnorodne w stylach. Wówczas możemy poeksperymentować. Wymaga to jednak więcej wyczucia. 

oswietlenie salonu z aneksem kuchennym
oswietlenie salonu z aneksem kuchennym
Ikea

Jakie oświetlenie do części kuchennej? 

Dodatkowe oświetlenie blatu kuchennego 

Oświetlenie w kuchni pełni przede wszystkim funkcję praktyczną. Przestrzeń nad blatami i kuchenką musi być jasno oświetlona ze względu na precyzyjną pracę, jaką przy nich wykonujemy. Jedna lampa rzucająca światło z sufitu jest niewystarczająca. Możesz zasłaniać jej światło choćby własnym ciałem podczas krojenia czy gotowania. Dlatego warto zainstalować oświetlenie blatu w aneksie kuchennym.  

Oświetlenie mebli kuchennych 

Jest ono skierowane dokładnie na miejsce pracy, przez co doskonale widać, co robią twoje dłonie. Za pomocą podłużonych lamp LED można oświetlić także przestrzenie u dołu szafek, by lepiej widzieć podłogę (np. wieczorem nie uderzyć stopą o wystający kant) oraz miejsca nad meblami, by optycznie powiększyć przestrzeń i podwyższyć sufit.  

Możesz wykorzystać także oświetlenie szklanych witrynek na naczynia, by lepiej widzieć, co się w nich znajduje, i jednocześnie uzyskać ciekawy efekt estetyczny. Co ważne – takie oświetlenie może być zintegrowane (np.: IKEA Smart Home) i działać na pilota. To daje dużą wygodę regulacji. 

Reflektory i kinkiety do kuchni 

Jeśli lubisz różnorodne oświetlenie, poza lampami LED wykorzystaj też kinkiety z regulacją – dzięki możliwości dowolnego ustawienia kąta padania światła także ułatwiają pracę w kuchni. Można je powiesić także nad wyspą kuchenną (o ile pobliżu jest ściana).  

Barwa oświetlenia w kuchni 

Ważna jest także barwa światła w przestrzeni roboczej. W tym przypadku powinna być biała, a nie żółta. Takie oświetlenie sprzyja skupieniu się i precyzyjnej pracy. Ułatwia widoczność szczegółów i rozbudza umysł. 

oswietlenie salonu z aneksem kuchennym
oswietlenie salonu z aneksem kuchennym
Ikea

Jakie oświetlenie do salonu do części wypoczynkowej? 

Oświetlenie części wypoczynkowej salonu różni się od tego w aneksie kuchennym tym, że powinno być przede wszystkim relaksujące. Odpoczywając czy czytając, nie potrzebujemy ostrego, białego światła. Możemy zastosować barwę żółtą, która nadaje przytulną atmosferę. Takie światło będzie idealne do oglądania telewizji, czytania gazety czy książki oraz wieczornych rozmów z najbliższymi. Nie będzie męczyło wzroku i pozwoli się odprężyć. Zobacz propozycje oświetlenia do salonu od IKEA. 

Reflektory i kinkiety do salonu 

By odróżnić oświetlenie przestrzeni wypoczynkowej od tej kuchennej, zastosuj bardziej ozdobne kinkiety i reflektory ścienne. Te nad fotelami powinny być skierowane w dół, by ułatwiać ewentualną pracę wzrokową (czytanie). Inne lampy stojące i wiszące mogą z kolei nieco rozpraszać światło lub kierować je w górę, dając efekt powiększenia przestrzeni i ocieplenia atmosfery wnętrza. Możesz także zastosować żyrandol z ozdobnym abażurem, który tworzy ciekawe formy z cienia (np.: kwiatów, liści), by wieczorami uzyskać niepowtarzalny klimat w kąciku wypoczynkowym. Ciekawym rozwiązaniem mogą być także panele świetlne umieszczone za meblami – wyeksponują one wybraną przestrzeń. Pionowe optycznie wydłużą pomieszczenie, a poziome dadzą wrażenie szerszej przestrzeni. 

Jakie lampy nad stół do części jadalnej? 

Nad stołem i krzesłami powinien zawisnąć żyrandol, który dobrze oświetli przestrzeń blatu. Nie tylko dlatego, że domownicy powinni widzieć, co jedzą, ale także dlatego, że przy stole często wykonujemy różne inne czynności – wypełniamy dokumenty, pomagamy dzieciom odrabiać lekcje, gramy w gry planszowe. Światło powinno być chłodne w barwie, najlepiej zbliżone do białego. Sam żyrandol do powieszenia nad stołem nie może być zbyt ozdobny, by nie tworzyć dziwnych cieni na blacie.  

Jeśli ława jest prostokątna, wybierz żyrandol z kilkoma żarówkami ustawionymi w jednej linii, który podkreśli prostokątny kształt mebla i równomiernie rozprowadzi światło. Przy okrągłym lub kwadratowy stole świetnie sprawdzi się z kolei pojedynczy okrągły lampion. Zobacz również ofertę na lampy wiszące i żyrandole IKEA. 

Podsumowując – odpowiedni wybór lamp pomoże ci optycznie wydzielić przestrzenie o różnych funkcjach w pokoju. Stosując się do powyższych rad, nie tylko upiększysz poszczególne strefy, ale również sprawisz, że praca, wypoczynek i codzienne czynności będą w nich wygodniejsze. 

Skomentuj:

Oświetlenie salonu z aneksem kuchennym