Plafon. Łatwy sposób na efektowne oświetlenie wnętrza
Plafon to obecnie bardzo popularne oświetlenie. Bez względu na to, czy zdecydujemy się na plafon nowoczesny i minimalistyczny, bardziej dekoracyjny czy w stylu glamour, zastosowanie takiego oświetlenia to bardzo funkcjonalne rozwiązanie.
Co to jest plafon?
Plafon to oświetlenie uniwersalne - sprawdzi się zarówno w salonie, jak i sypialni lub łazience. Wyróżniamy kilka rodzajów plafonów, należą do nich lampy sufitowe oraz ścienne. Określane są też jako lampy natynkowe, najczęściej okrągłe z odkręcanym kloszem, który może zostać wyposażony w czujnik ruchu lub zmierzchu. Plafon to także wszystkie lampy natynkowe montowane na ścianie lub suficie. Mogą być okrągłe, kwadratowe, mieć wypukłe lub płaskie obudowy.
Plafon jako oświetlenie główne i dodatkowe
Plafony mogą być głównym źródłem światła we wnętrzu. Rozwiązanie to jest szczególnie popularne w korytarzach, kuchniach i łazienkach o niewielkiej powierzchni użytkowej. W tym przypadku sprawdzi się plafon sufitowy - jednopunktowy bądź lampy sufitowe na dwie lub trzy żarówki. Plafon zastosowany jako oświetlenie dodatkowe możemy umieścić w dowolnej części pomieszczenia. Może doświetlać strefę relaksu lub znajdować się bezpośrednio nad tymi fragmentami aranżacji, które chcemy wyeksponować.
Jak wybrać plafon?
Plafony sprawdzą się w każdym pomieszczeniu naszego domu. Dobierając je, należy brać pod uwagę rozmiar poszczególnych wnętrz, typ oprawy, a także rodzaj źródła światła, z jakim jest ona kompatybilna. Pamiętajmy, by plafon, który chcemy zamontować w łazience, był odpowiednio chroniony przed działaniem panujących w niej specyficznych warunków. Będzie to równe ważne w przypadku modeli, które planujemy zamocować na świeżym powietrzu – wtedy wybierajmy te przeznaczone do użytku na zewnątrz.
Jak zamontować plafon?
Przed przystąpieniem do montażu należy wyłączyć bezpiecznik odpowiedzialny za dany przewód. Do wywiercenia dziur niezbędna będzie wiertarka - grubość wiertła dobieramy do kołków rozporowych, jakie będziemy montować. Zazwyczaj do lampy dołączone są krótkie kołki i często dłuższe należy dokupić. Rozmiar kołka można sprawdzić na zewnętrznej górnej części kołka, jest on oznaczony cyfrą.
Kolejnym krokiem jest podłączenie przewodów za pomocą kostki. Kostka elektryczna to niewielki plastikowy element, za pomocą którego łączymy 2 przewody elektryczne. Kostka ma 2 lub 3 otwory na przewody. Na pewno będzie tam miejsce na przewód fazowy = L (czarny lub brązowy), przewód zerowy = N (niebieski). Czasami jest również otwór na przewód ochronny = PE (zielony/żółty). Po włożeniu przewodów do kostki trzeba dokręcić śruby śrubokrętem.
Następnie można zamontować lampę do sufitu. W tym celu trzeba przyłożyć lampę do wcześniej wywierconych otworów, schować wystające przewody i w każdy przygotowany wcześniej otwór wkręcić śrubę. Po podłączeniu wszystkich przewodów można włączyć bezpiecznik i sprawdzić, czy lampa działa prawidłowo, po wkręceniu żarówki.
Jak zdjąć plafon i wymienić żarówkę?
Aby wymienić żarówkę lub wyczyścić oprawę w plafonie trzeba zdjąć klosz. Zwykle jest on umocowany do ramy specjalnymi zaczepami, z których jeden wyposażony jest w mocną sprężynę. Należy przesunąć ten zaczep w bok i w ten sposób zdjąć klosz, podtrzymując go przez cały czas jedną ręką. Zdarzają się również plafony, w których klosz jest przykręcony do ramy śrubkami – należy je odkręcić.
- Więcej o:
- oświetlenie
Papierowe lampiony
Oświetlenie świąteczne
Światło w przestrzeni. Jak stworzyć wyjątkowe wnętrze?
Żarówki LED – dlaczego warto na nie postawić?
Inteligentne oświetlenie domu i mieszkania – poradnik IKEA
Jak dobrać oświetlenie do wnętrza?
Ultralight - lampy, które dopasują się do Twoich wnętrz
W dobrym świetle