Nowoczesne rozwiązania do kuchni ułatwiające gotowanie i utrzymanie porządku

W dobrze wyposażonej kuchni gotuje się łatwiej, a utrzymanie porządku nie sprawia trudności. Oto rozwiązania i udogodnienia, których nie powinno zabraknąć w żadnej nowoczesnej kuchni.
<B>Szuflada narożna</B> to nietypowe rozwiązanie nie tylko pozwalające na przechowywanie różnego rodzaju produktów w miejscu bardzo trudnym do zagospodarowania, ale także umożliwiające dostęp do całej zawartości szuflad. Szuflada narożna to nietypowe rozwiązanie nie tylko pozwalające na przechowywanie różnego rodzaju produktów w miejscu bardzo trudnym do zagospodarowania, ale także umożliwiające dostęp do całej zawartości szuflad. Fot. Blum

Narożne szafki i szuflady w kuchni

Szczególnie w małych kuchniach liczy się każdy centymetr. Dlatego nie można sobie pozwolić na stratę miejsca w narożnikach. Żeby można było z nich swobodnie korzystać, konieczny jest montaż specjalnych narożnych szuflad bądź szafek z wewnętrzną konstrukcją, np. karuzelą, bądź systemem wysuwanych półek, które pozwolą na przechowywanie nawet w najdalszych narożnikach.

Szafki narożnefot. Peka

Systemy narożne są wygodne i pozwalają na optymalne wykorzystanie miejsca. Narożniki najlepiej wykorzystać na przechowywanie rzeczy, z których korzystamy rzadko, jak specjalistyczne naczynia, garnki i przybory kuchenne.

Arena Style, cargo niskie, do szafek dolnych, wycena indywidualna, Hettich Arena Style, cargo niskie, do szafek dolnych, wycena indywidualna, Hettich Fot. producent

Systemy cargo

Szafki cargo pozwalają na wykorzystanie nietypowego skrawka przestrzeni, ułatwiają również dostęp do znajdujących się wewnątrz produktów, nawet tych ułożonych w głębi. Szafki te warto też montować w wąskich i głębokich szafkach. Kosze, dzięki specjalnym haczykom, można zawieszać na dowolnej wysokości. Do wyboru mamy cargo wysokie - jego wysokość można dopasować do pozostałych mebli w zabudowie; cargo obrotowe - po maksymalnym wysunięciu szafki na zewnątrz specjalna prowadnica pozwala na obrócenie stelaża z półkami w prawo lub w lewo o 90 stopni; cargo niskie ma szerokość 15-40 cm, montuje się je pod blatem w szafkach stojących.

Szafki cargo w kuchnifot. Meble Rust

Łatwe otwieranie szafek

Rozwiązania bezuchwytowe, otwierane na dotyk zwiększają bezpieczeństwo w kuchni i ułatwiają poruszanie się niej. Szczególnie wartym uwagi rozwiązaniem są szafki górne uchylne otwieranie do góry. Są one wyposażane w podnośniki do frontów uchylnych. Taki system otwierania szafek zapewnia lepszy dostęp do rzeczy znajdujących się wewnątrz.

Szafka wisząca otwierana uchylniefot. Meble Rust

Szuflady dobrze zorganizowane

W kuchennych szufladach możemy pomieścić znacznie więcej niż nam się wydaje. Pomogą w tym specjalne przegródki i systemy organizacyjne, które nie tylko zoptymalizują posiadaną przez nas przestrzeń, ale także lepiej ją zorganizują. Dzięki temu bez problemu znajdziemy poszukiwany przedmiot, nie tracąc na poszukiwania wiele cennego czasu.

Organizacja szuflad w kuchnifot. Meble Rust

Blat zintegrowany ze ścianą i zlewem

Blat, zlew, a także ścian z jednego materiału? Tak! Takie rozwiązanie umożliwiają konglomeraty (stopy) typu Corian czy Staron. Są to materiały odporne na zarysowania, nie przyjmujące wody i dające się dostosować do każdej powierzchni. Dzięki elastyczności można wykonać z nich różne kształty. Pokryte blat i ściana konglomeratem są łatwiejsze do utrzymania w czystości. DO tego zlew wygląda "dyskretniej", nie rzuca się tak bardzo w oczy.

Blat z konglomeratufot. Granmar

Ukryte gniazdka

Zaplanowanie gniazdek w kuchni jest niezwykle ważne zarówno ze względów funkcjonalnych jak i estetycznych. Właściwe ich rozplanowanie ułatwi nam prace i zapewni bezpieczeństwo w kuchni, natomiast sprytne ich ukrycie da odpowiedni efekt estetyczny. Żeby gniazdka były jak najmniej widoczne można je umieścić tuż pod górnymi szafkami, na styku blatu ze ścianą bądź ukryć w blacie.

Gniazdka w kuchnifot. Mainline

Sposoby na odpadki w kuchni

Śmieci w kuchni są odwiecznym problemem. Jest jednak kilka sposobów na ich sprawniejsze pozbywanie się. Młynek pod zlewem kuchennym pozwala rozdrobnić resztki jedzenia, dzięki czemu śmietnik nie ma nieprzyjemnego zapachu. Niestety młynki zajmują dość dużo miejsca. Dlatego wówczas nie mieści się często pod zlewem kosz na śmieci. Warto także rozważyć otwór w blacie na odpadki. Najlepiej umieścić go w miejscu, gdzie zazwyczaj pracujemy. Otwór najlepiej jak jest zakrywany.

Otwór na odpady w blaciefot. Peka

Chowany okap

Okapy mogą zajmować sporo miejsca, a do tego przeszkadzać nam w pracy. Dużo lepszym, bardziej funkcjonalnym rozwiązaniem jest okap chowany w blacie. jest on bliżej kuchenki - źródła pary, dzięki czemu lepiej ją zbiera. Do tego po pracy można go schować w blacie, dzięki czemu pozostaje niewidoczny. Nie ma tez ryzyka, że uderzymy głową o okap wiszący nad kuchenką.

Okap nablatowy chowany w blaciefot. Franke

Rozwiązania nietypowe: składany blat wysuwający się z frontem jak szuflada ? dodatkowe miejsce do pracy albo ministolik śniadaniowy, wycena indywidualna, Hettich Rozwiązania nietypowe: składany blat wysuwający się z frontem jak szuflada ? dodatkowe miejsce do pracy albo ministolik śniadaniowy, wycena indywidualna, Hettich Fot. producent

Wysuwane blaty

Wysuwane blaty to prosty sposób na zwiększenie powierzchni użytkowej. Dzięki nim bez problemu starczy nam miejsca na gotowanie, czy tez poszywanie posiłków. Wysuwany blat może udawać szuflad, dzięki czemu wygląda dyskretnie i nie buzy rytm,u kuchennej zabudowy.

WNETRZE KUCHNIA MEBLE STYLIZACJA ANNA KEPINSKA-FRACKOWIAK  FOT. SLAWOMIR FRACKOWIAK  PUBLIKACJA CZTERY KATY  NR 8 (154) - 8.2004 PUBLIKACJA PORADNIK DOMOWY NR 11 (171) - 11.2004 SLOWA KLUCZOWE: WNETRZA MEBLE KUCHNIE ZDJĘCIE DO WKŁADKI: PUBLIKACJA CZTERY KATY  NR 8 (154) - CZASOPISMA PUBLIKACJA PORADNIK DOMOWY NR 11 (171) - CZASOPISMASŁAWOMIR FRĄCKOWIAK

Więcej o: