Męska jaskinia - mieszkanie singla w starej kamienicy

Tomek uwielbia stare kamienice. Ale nie dla niego sztukaterie, biedermeierowskie kanapy i koronkowe firanki. Najlepiej czuje się w otoczeniu ceglanych ścian, metalowych siatek i nieco sfatygowanych desek. Takie też jest jego mieszkanie. Zapraszamy do odwiedzin w męskiej jaskini!

Mieszkanie w kamienicy z zaadaptowaną piwnicą

Razem z mieszkaniem na parterze warszawskiej kamienicy Tomek kupił piwnicę pod nim. Aby połączyć kondygnacje, w piwnicy zamurowano drzwi z korytarza i przebito strop na szerokość schodów. Gospodarza tak urzekły ceglane mury, że jedna ze ścian w piwnicy nie została otynkowana ani pomalowana. Cegłę tylko trochę wyrównano i zabezpieczono, nie naprawiano natomiast pęknięć i ubytków. Gdzieniegdzie pojawił się specjalny 'oddychający' tynk strukturalny. Wyszło na tyle ciekawie, że takie samo rozwiązanie zastosowano na ścianach na górze.

Dodatki w salonie to m.in.: rozkładana kanapa (z Zona Design), dywan Dijon (westwing.pl), lampa pająk (Kare Design) oraz pojemna szafa (Studio Motyl z Radomska).

Salon w piwnicy Salon w piwnicy Fot. Michał Mutor

Kolory w męskim wydaniu

Aneta, która urządzała wnętrze, czuje kolory i lubi je odważnie łączyć. U niej czerwony nie kłóci się z żółtym, szczególnie gdy towarzyszy im jasny fiolet lub niebieski.

- Jeśli metalowe krzesła przy stole pomalujemy na słoneczne barwy, od razu robi się weselej. A cóż dopiero, gdy dodamy czerwony bieżnik, a peerelowski kosz na śmieci pomalujemy na lawendowo

- opowiada.

Na część poduszek wybrała bajecznie kolorową szachownicę. Kilka ciekawych przedmiotów wygrzebała w internecie. I tak w roli witrynki występuje lekarska szafka, a biblioteczki - metalowa komódka z kolorowymi szufladami.

SCHODY WRAZ Z BARIERKĄ (firmy Markus z Powsina) zrobiono ze stalowych profili i drucianej siatki. Ściany są lekko chropowate, bo do farby dodano piasek kwarcowy. Znad komódki z szufladkami jak klawiatura spogląda papierowy bawół z firmy La Fleur.

Materiały typowe dla stylu loftowego

LOFT LUBI METAL, METAL LUBI LOFT, stąd żelazne łóżko o nazwie Iron Style (dzieło manufaktury z Rzeszowa). Zamiast lampek stojących - nisko zwieszające się lampy sufitowe (modele Sollux ze sklepu Polskie Lampy).

CIEKAWE ROZWIĄZANIE szafka wisząca jest zrobiona z tych samych materiałów co schody (i przez tę samą firmę).

Modne detale w przedpokoju

MODA NA KINOWE FOTELE trwa. Te akurat nigdy nie stały na widowni, są współczesnym wyrobem. Wisząca szafka z metalowej siatki, wyglądająca jak klatka, jest z firmy Markus.

Podłoga z historią

PODŁOGA, PARAPETY I BLATY kuchenne powstały z 70-letnich desek rozbiórkowych, które przyjechały aż z Zamojszczyzny. Z takich desek jest też blat stołu. Krzesła (Tolix Antic Loft) kupiono na Allegro, a lampy w sklepie Ready for Loft.

Aby podkreślić loftowy klimat, nad stołem zawieszono fabryczne lampy, które Tomek przywiózł z poprzedniego mieszkania. Dla wygody w całym wnętrzu zainstalowano system Ampio do automatycznego sterowania ogrzewaniem, oświetleniem i muzyką, bez której gospodarz nie wyobraża sobie życia.

Drewno, metal i szary kolor

KUCHENNA ZABUDOWA jest niewielka - dolne szafki z płyty MDF (Studio Motyl) ustawiono tylko przy jednej ścianie. Blat kuchenny i zlewozmywak są ze szczotkowanego granitu (firmy Abikam).

Industrialna konsola pod umywalką Industrialna konsola pod umywalką Fot. Michał Mutor

Ceglana ściana w łazience

Czerwoną cegłę można podziwiać również w łazience. Płytki w kabinie to Ivanna Blanco z firmy Fabresa, duże kafle na podłodze - Industry Grey z Ceramic. Lustro kupiono na olx.pl, żarówki na kablach są z M2You, a wieszak z manufaktury Art Steel.

DOBRY POMYSŁ: szafka pod umywalkę, tak jak stół w jadalni, powstała z desek z odzysku. Nietypowo i ekologicznie!

Dodatki do aranżacji Dodatki do aranżacji fot. producenci

Dodatki do aranżacji - mniejszy budżet

 • Lampa wisząca, metal, rozpiętość ramion od 65 do 210 cm, mlamp.pl
 • Zegar, metal, śr. 60 cm, emako.pl
 • Narożnik, obicie z ekoskóry, dł. 210 cm, dobrasofa.pl
 • Poszewka, bawełna i poliester, 40 x 40 cm, konsimo.pl
 • Filiżanka, ceramika, home&you
 • Stolik, drewno i metal, dł. 112 cm, retrowood.pl
Dodatki do mieszkania Dodatki do mieszkania fot. producenci

Dodatki do aranżacji - większy budżet

 • Lampa wisząca, metal, rozpiętość ramion od 80 do 240 cm, Atak Design
 • Zegar, metal, śr. 80 cm, sfmeble.pl
 • Narożnik, obicie ze skóry, dł. 242 cm, IKEA
 • Poszewka, bawełna, 50 x 50 cm, Czerwona Maszyna
 • Filiżanka, porcelana, mopdesign.pl
 • Stolik, drewno i metal, dl. 130 cm, almidecor.com
PIWNICA PIWNICA Rys. Delfina Grzelak

Męska jaskinia - rzut piwnicy

Poziom piwnicy zaadaptowany na potrzeby mieszkalne.

Rzut mieszkania Rzut mieszkania rys. Delfina Grzelak

Męska jaskinia - rzut mieszkania

To 2-pokojowe mieszkanie o powierzchni 74 m2 znajduje się w Warszawie. Mieszka w nim Tomek, biznesmen.

Więcej o: