Rzut mieszkania - jak zrobić? Jak czytać?
Na rzucie mieszkania lub domu jest sporo symboli i kresek, które ułatwią poznanie zarysu domu i układu wnętrz. Odczytanie ich nie jest tajemnicą zarezerwowaną tylko projektantów. Wystarczy dowiedzieć się, co oznaczają.
Rzut jest pomniejszonym planem jednej z kondygnacji domu. Architekci wykonują go „przecinając” kondygnację poziomą płaszczyzną na wysokości 1 m nad podłogą.
Jak czytać rzut mieszkania?
Zacznijmy od najważniejszych oznaczeń, czyli ścian. Na rysunkach ich obrys jest wykonany linią ciągłą z zaznaczeniem osi. Wypełnienie tego obrysu zależy od zastosowanego materiału budowlanego (inaczej oznacza się cegłę, inaczej beton, a jeszcze w inny sposób żelbet). Od zewnętrz mogą mieć także warstwę izolacji, którą oznacza się „sinusoidą” lub zygzakiem.
Bardzo ważna jest również grubość ścian. Na tej podstawie można odróżnić ścianę nośną (konstrukcyjną) od działowej. Wskazówką jest grubość zarysu ściany, który można odczytać na podstawie skali rysunku. Nie są ścianami konstrukcyjnymi mury grubości 6,5-16 cm, ale już te o grubości 25 cm mogą nimi być. To elementy, których nie wolno naruszyć.
Linią przerywaną zaznacza się podciągi, czyli belki nośne pozwalające na wykonanie w ścianach nośnych otworów o dużej szerokości. Jeśli podciągi mają wysokość większą niż grubość stropu mogą mieć znaczący wpływ na aranżację pomieszczenia.
W zarysie ścian można również znaleźć oznaczenia kanałów dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Oznacza się je kwadratami lub kołami. Jeśli są całkowicie zamalowane na czarno to kanały dymowe, jeśli tylko połowa z nich – to kanały spalinowe, a niezamalowane – kanały wentylacyjne.
W ścianach wrysowane są także oznaczenia okien i drzwi. Okna oznacza się literą umieszczoną w kółku literą O i numerem zestawczym pozwalającym na odszukanie danego elementu w dołączonych do planu zestawieniach z dokładnym opisem). Przez środek okna zawsze przebiega jego oś. Nad linią wpisuje się szerokość otworu okiennego, pod nią – wysokość otworu.
Na planie oznacza się kierunek otwierania drzwi oraz – również podawaną w kółku - literą D. Szerokość i wysokość otworu podawana jest również na osi.
Na rzucie wrysowuje się również schody. W ich oznaczeniach kierunek ich biegu go góry wskazuje strzałka. Oprócz tego podana jest informacja o liczbie, szerokości i wysokości stopni.
Rzut mieszkania z wymiarami
Na każdym rzucie są także wymiary. Wszystkie pomieszczenia i elementy konstrukcji mają wyznaczoną długość i szerokość, ale oprócz tego podaje się również wielkość otworów okiennych i drzwiowych, grubość ścian, a także odległości między osiami konstrukcyjnymi (które przechodzą przez środek ścian konstrukcyjnych). Na rzucie znajdują się także poziomy, które nazywa się kotami wysokościowymi. Informują nas one o podniesieniu lub obniżeniu poziom (0.00 to zawsze poziom terenu).
Rzut mieszkania - jak zrobić?
Każde mieszkanie powinno mieć w dokumentacji rzut, ale w starych kamienicach bywa, że właściciel go nie ma. Wówczas można samemu go wykonać. Wystarczy wymierzyć dokładnie pomieszczenia (szerokość, długość i wysokość wszystkich elementów i otworów) i skorzystać z jednego z darmowych programów do wykonywania rzutów mieszkań. Takie programy są łatwo dostępne i proste w obsłudze. Jednak rzuty tworzone na własne potrzeby i potrzeby ogłoszeń są poglądowe. Na ogół przedstawiają rozkład poszczególnych pomieszczeń i obrys całej nieruchomości.
Niektóre programy dają możliwość wykonania rzutu mieszkania 3D, która czasami jest przydatna i niezbędna. Warto z niej skorzystać, jeśli wprowadzamy zmiany kolorystyczne lub materiałowe sufitów, ścian i podłóg.
Rzut mieszkania 3D możemy też zlecić do przygotowania architektowi. Jego doświadczenie i umiejętność obsługi zaawansowanego oprogramowania sprawia, że przygotowana wizualna koncepcja aranżacji powierzchni jest również podstawą projektu wykonawczego.
- Więcej o:
- mieszkanie
Mieszkanie w kamienicy na skraju parku
Jak usunąć nieprzyjemny zapach z mieszkania i domu?
Apartament Botanica – wynajem krótkoterminowy w dobrym stylu
Rzut mieszkania - jak zrobić? Jak czytać?
Architekci radzą. Wygodnie i praktycznie
Architekci radzą. Mieszkanie dla rodziny
Mieszkanie w dawnym warsztacie stolarskim w Lizbonie - metamorfoza
Mieszkanie z antresolą. Aranżacja warszawskiego wnętrza w stylu etno