Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Architekci radzą. Wygodnie i praktycznie

Justyna Burdow-Gołoś, Krzysztof Radzanowski

Mam mieszkanie o powierzchni 46 m2 – pokój z kuchnią i łazienką – przeznaczone dla rodziny trzyosobowej. Prośba o powiększenie łazienki, aby zmieścić wannę z funkcją prysznica i pralkę. Potrzebny jest też dodatkowy pokój dla dziecka, ewentualnie poza pokojem dziennym, oddzielna sypialnia dla rodziców. Aneta z Krakowa

Mieszkanie czytelniczki
Mieszkanie czytelniczki
archiwum redakcji

Rozwiązanie Krzysztofa Radzanowskiego

Moja wersja zawiera propozycję wydzielenia aż trzech pokoi, ale bez zmiany układu łazienki – ta zostaje w pierwotnym kształcie. Wanna – 160 x 70 cm – ma szklany parawan i dzięki temu spełnia również funkcję kabiny prysznicowej. W łazience jest jeszcze sedes podwieszany i umywalka nablatowa – 60 x 46 cm. Pralkę – 60 x 45 cm umieściłem obok łazienki – we wnęce. Urządzenie stoi na podwyższeniu,a pod spodem jest miejsce na odkurzacz.

Pierwotne przejście do kuchni jest obecnie szlakiem komunikacyjnym, prowadzącym do kuchni, sypialni i pokoju dziennego. Z pomieszczenia kuchennego, od strony okna, wydzielona została sypialnia, zamykana łamanymi drzwiami. Mamy tu podwójne łóżko o wymiarach 140 x 210 cm oraz szafkę nocną. W celu doświetlenia kuchni, w ścianie rozdzielającej oba pomieszczenia, umieszczone jest okno z mleczną szybą. Część robocza w kuchni umieszczona jest tuż przy wejściu do pomieszczenia, przy ścianie od łazienki. Lodówka i wąskie kargo stoją po drugiej stronie wąskiego korytarzyka, na wprost kuchni. Do pokoju dziennego prowadzi szerokie przejście pozbawione drzwi. Najbliżej kuchni ustawiony jest stół, na wprost kanapa, a przy ścianie od sypialni mamy zabudowę RTV. Do pokoju dziecka wchodzi się drugim przejściem z przedpokoju. W pokoju tym jest miejsce na szafę, łóżko 90 x 200 cm, szafki na książki i biurko.  W małym korytarzu przed drzwiami pokoju dziennego zaprojektowałem płytką zabudowę na buty i szafki z wieszakami na odzież wierzchnią.

Wersja Krzysztofa Radzanowskiego
Wersja Krzysztofa Radzanowskiego
Justyna Burdow-Gołoś

Rozwiązanie Justyny Burdow-Gołoś

Główna zmiana polega na powiększeniu łazienki kosztem pierwotnego wejścia o kuchni. Dzięki temu w łazience zmieściła się wanna 150 x 70 cm, kabina prysznicowa 115 x 70 cm (brodzik 100 x 70 cm), sedes podwieszany, umywalka 60 x 45 cm (wpuszczona w blat) oraz pralka 60 x 50 cm – umieszczona pod blatem. Przedpokój został zmniejszony na korzyść łazienki; mieści się tu pojemna szafa ubraniowa na pełną wysokość mieszkania, które ma 290 cm. Dalej przedpokój przechodzi w głąb mieszkania, gdzie są wejścia do kuchni i pokoi. W celu optymalnego wykorzystania tej przestrzeni nad wejściem do kuchni mamy antresolę.

Kuchnia została podzielona na dwie strefy – część kuchenną i jadalnianą. Pomieszczenie to umownie dzieli ustawiony na środku półwysep z szafek kuchennych oraz podłoga z parkietu w części jadalnianej. Przy oknie znajduje się wygodny stół, a obok – zabudowa z płytkich szafek. Taka zabudowa jest możliwa dzięki załamanej ścianie z wnękami, gdzie od strony pokoju dziecka jest również miejsce na szafę. W pokoju dziecka stoi łóżko 90 x 200 cm, biurko do nauki i mały regał na książki. Pokój dzienny jest zarazem pokojem sypialnym rodziców. Po prawej stronie od wejścia mamy zabudowę na pełną ścianę z szafą ubraniową i szafkami.Na wprost mamy zabudowę ze sprzętem RTV. Kanapa narożna jest rozkładana i jest zarazem łóżkiem sypialnym. Oba pokoje mają drewniane podłogi.

Wersja Justyny Burdow-Gołoś
Wersja Justyny Burdow-Gołoś
Justyna Burdow-Gołoś

Skomentuj:

Architekci radzą. Wygodnie i praktycznie