Okna dachowe - jak ich położenie wpływa na aranżację poddasza?

Okna dachowe, zwane też połaciowymi, to najlepszy sposób na doświetlenie poddasza. Zapewniają większy dopływ światła niż okna tradycyjne.

Miejsce pracy pod oknem dachowym

Miejsce pracy powinno być dobrze oświetlone naturalnym światłem. Z tym zadaniem znakomicie radzą sobie okna dachowe.

Mieszkam na poddaszu, więc oprócz okien tradycyjnych mam też dachowe. Nie wyobrażam sobie bez nich życia - choć są niewielkich rozmiarów, dają naprawdę dużo światła.
Jak to się dzieje? Dzięki temu, że montuje się je pod kątem, wpuszczają do wnętrza więcej światła niż te na pionowych ścianach. Są dłużej wystawione na promienie słoneczne, a wpadające ukosem światło dociera głębiej.

Warto to wykorzystać, urządzając różne pomieszczenia.

W kuchni można w ten sposób doświetlić blat roboczy albo stół. W gabinecie lub pokoju dziecka w wieku szkolnym światło z okna dachowego powinno padać na biurko. Jeśli takie okno mamy w sypialni, nie zapomnijmy o roletach - wpadające po południu promienie słońca mogą za bardzo ogrzewać pomieszczenie, natomiast rano będą nas budzić. Montaż okien najlepiej przeprowadzić w trakcie budowy, ale można go też zrobić później.

Biurko pod oknem dachowym - z prawej czy z lewej?

Pamiętajmy, że światło na biurko powinno padać z lewej strony, gdy jesteśmy praworęczni, a z prawej, gdy piszemy lewą ręką.

Okno dachowe nad blatem

Mocne światło jest niezbędne przy kuchennych pracach. Im więcej dziennego, tym niższe rachunki za elektryczność. Okna w kuchni zapewniają wentylację. Tu są umieszczone na takiej wysokości, aby łatwo było je otworzyć.

Okno dachowe w łazience

Do łazienki warto wybrać okna o podwyższonej izolacyjności, najlepiej trzyszybowe. Sprawdzą się modele plastikowe lub drewniane pokryte poliuretanem.

Okno dachowe w sypialni

Sen pod gwiazdami zwykle kojarzy się nam z latem. Ustawiając łóżko pod oknem dachowym, przez cały rok będziemy się czuli jak na wakacjach.

Salon na poddaszu

Jeśli tylko dach na to pozwala, w pokoju dziennym warto się pokusić o jak największe okna. Mogą wyglądać bardzo dekoracyjnie, zwłaszcza gdy zamontujemy w nich rolety rzymskie.

Zamiast parapetu pod oknem dachowym

Mieszkańcom poddaszy często brakuje parapetów - miejsca na kwiaty i dekoracje. Z powodzeniem zastąpią je podwieszone pod oknami półki.

Więcej o: