Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak wykorzystać przestrzeń pod skosami poddasza

Tekst Ewa Milbert

O możliwościach wykorzystania na poddaszu miejsca pod skosami decyduje wysokość ścianek kolankowych. Warto o tym pamiętać, wybierając lub zamawiając projekt domu, w którym przestrzeń pod dachem ma być zamieszkała.

sypialnia, okna dachowe
Bardzo niskie ścianki kolankowe można zabudować konstrukcją z g-k i trzymać tam książki.
Fot. VELUX
Użytkowe poddasze najczęściej przeznaczamy na pomieszczenia prywatne, niedostępne dla odwiedzających nas gości. Tu urządzamy sypialnie, pokoje dzieci, łazienki i garderoby. Sposób wykorzystania przestrzeni pod skosami zależy od wysokości i głębokości sprzętów, jakie chcemy postawić przy ściankach kolankowych. To dość łatwe, jeśli budynek już stoi - wystarczy miarka i kilka kartonów, które dadzą nam pojęcie o tym, ile miejsca zajmie całe wyposażenie.

Jednak odczytanie z projektu wysokości ścianek kolankowych i przebiegu skosów wcale nie jest takie proste. Dlatego warto przyjrzeć się pionowym przekrojom domu; na nich łatwiej zorientować się, czy przestrzeń przy ściankach kolankowych nie będzie "martwa", czyli że nie da się jej wygodnie wykorzystać.

Wysokość ścianek kolankowych

Ustala ją architekt projektujący dom. Czasami jednak wysokość ścianek kolankowych zależy od decyzji inwestora, który zechce np. je podwyższyć, co ułatwia zagospodarowanie poddasza, ale zwykle niekorzystnie wpływa na bryłę budynku.

Do 70 cm. Dzięki takim ściankom dom ma dobre proporcje, ale wnętrza na poddaszu nie są zbyt funkcjonalne. Takie poddasze może być wykorzystane na potrzeby gospodarcze, a jeśli jest użytkowe - trzeba liczyć się z tym, że przestrzeń pod skosami można będzie wykorzystać najwyżej jako schowek na rzadko używane rzeczy.

80-100 cm. Pod takim skosem zmieści się zarówno łóżko w sypialni, biurko w gabinecie, jak i wanna lub sedes w łazience.

140-150 cm. Gdy ścianki mają taką wysokość, to zwykle w odległości 50 cm od nich można chodzić bez konieczności schylania głowy. Taką przestrzeń pod skosem najłatwiej zagospodarować; z punktu widzenia funkcjonalności wnętrz jest to więc najbardziej ekonomiczne rozwiązanie.

200-210 cm. Ścianki tej wysokości sprawiają, że całą powierzchnię poddasza można urządzić praktycznie bez ograniczeń, ale dom ze stromym dachem nie ma zwykle dobrych proporcji.

Zależnie od wysokości ścianek kolankowych i kąta nachylenia dachu przestrzeń pod skosami da się mniej lub bardziej funkcjonalnie wykorzystać.

Sypialnia

Materac łóżka najczęściej znajduje się na wysokości 35-45 cm. Trzeba nad nim zapewnić przestrzeń o wysokości 90 cm, bo tylko wtedy dorosły człowiek będzie mógł na nim usiąść bez obawy, że uderzy się przy tym w głowę. Poza tym przy łóżku musi być zapewniona możliwość stania, a to oznacza, że mniej więcej w połowie długości mebla pochyły sufit powinien znajdować się na wysokości 190 cm. Wynika stąd, że minimalna wysokość ścianki kolankowej, przy której ma stanąć łóżko, powinna wynosić od 75 do 95 cm (zależnie od kąta nachylenia dachu).

Łóżko najczęściej ustawia się zagłówkiem przy niskiej ściance, a "nogami" do wnętrza pokoju. Wówczas sufit znajduje się dość nisko nad głową, co wywołuje poczucie "przygniecenia". Można to rozwiązać na dwa sposoby - odsunąć łóżko od ścianki kolankowej, np. stawiając komódkę lub odwrócić je "głową" do środka pokoju, a za zagłówkiem postawić szafkę, by oddzielić strefę spania od reszty pomieszczenia.

Do skosów najłatwiej dostosować robione na wymiar szafy z przesuwnymi drzwiami (są specjalne systemy drzwi i profili przeznaczonych do montażu na poddaszach). Inną sprawą jest, w jaki sposób można będzie wykorzystać wnętrze szafy: czy da się zamontować w niej drążki czy trzeba będzie poprzestać na półkach.

Trzeba przy tym pamiętać, że musimy mieć możliwość sięgnięcia po schowane w szafie rzeczy, czyli stanąć przed nią w pozycji wyprostowanej. Dlatego sufit w miejscu, gdzie znajdują się drzwi szafy, powinien być na wysokości około 190 cm. Jednak im bliżej ścianki kolankowej, tym trudniej o taką wysokość, a co za tym idzie - mamy mniej wygodny dostęp do półek. Dlatego część szafy znajdującą się bezpośrednio pod skosem, lepiej przeznaczyć na ubrania sezonowe lub sprzęt gospodarczy.

Łazienka

Sedes i bidet mogą być montowane w wersji podwieszanej lub stojącej. W pierwszej sytuacji trzeba uwzględnić wysokość stelaży - najniższe mają ok. 82 cm. Natomiast sedesy stojące, zwane kompaktami, mają wysokość 80 cm. Jeśli więc chcemy ulokować urządzenia bezpośrednio przy ściance kolankowej, musi ona mieć minimum 90 cm wysokości.

Trzeba też sprawdzić, czy z sedesu będzie można swobodnie korzystać. Urządzenia te montowane są na wysokości 40 cm. Skos dachu powinien więc znajdować się na wysokości 130 cm (20-30 cm od ściany) i 190 cm (55-50 cm od ściany).

Standardowo ma ona wysokość 40-45 cm i długość 140-170 cm. Oznacza to, że ścianka kolankowa nie powinna być niższa niż 75-90 cm, przy założeniu, że nad krawędzią wanny znajdującą się bezpośrednio przy ściance potrzeba mniej więcej 20-30 cm wolnej przestrzeni.

Musimy też wziąć pod uwagę to, że w wannie trzeba wygodnie siedzieć, móc z niej wyjść i przy niej stanąć. Tak będzie, jeśli w odległości około 50 cm od ścianki kolankowej wysokość od dna wanny do sufitu wyniesie nie mniej niż 90 cm, a w odległości około 30 cm od boku wanny skos będzie na wysokości 190 cm.

Wstawienie szklanej, tradycyjnej kabiny prysznicowej nie jest dobrym pomysłem. Jeśli koniecznie musimy pod skosem urządzić prysznic, można zbudować ścianki boczne wyznaczające strefę brodzika, a w najwyższym miejscu (minimum 220 cm) zamontować szklane drzwi. Zależnie od kąta nachylenia dachu, kabina może być mocno wysunięta w stronę środka pomieszczenia. Najniższe miejsce pod skosami warto zagospodarować, np. wymurować siedzisko. Zainstalowanie deszczownicy czy prysznica trzeba przemyśleć zawczasu i poprowadzić instalacje wodne pod warstwą wykończeniową.

Kuchnia

Na poddaszach domów kuchnie urządzamy niezwykle rzadko, częściej zdarza się to w budynkach wielorodzinnych. Jeśli zamierzamy pod skosem ustawić szafki, ścianka kolankowa musi kończyć się chociaż 20 cm wyżej niż poziom blatu roboczego, czyli około 110 cm. Górnych szafek nie wieszamy, ale pojedyncze półki można zamontować nawet na skośnej płaszczyźnie.

Dobrym pomysłem jest zamontowanie tu okna połaciowego. Doświetli blat, a dzięki wnęce okiennej uzyskamy dodatkowe 40 cm wysokości, co pozwoli swobodnie stanąć przy szafkach.

Pokój ucznia

Blat biurka znajduje się najczęściej na wysokości 70-80 cm nad podłogą. Jeśli ścianka ma tę samą wysokość, skos nie pozwoli wygodnie postawić na biurku monitora komputera czy lampki. Dlatego ścianka kolankowa powinna sięgać co najmniej 40 cm ponad blat, czyli mieć wysokość 110-120 cm. Trzeba też pamiętać, że przy biurku musimy mieć możliwość stania, co oznacza, że sufit powinien znajdować się tu na wysokości 190 cm od podłogi.

Garderoba

Tu zabudowa jest dość łatwa, gdyż zwykle wykonuje się ją na wymiar, dostosowując do kształtu pomieszczenia. Przy niskiej ściance kolankowej zwykle montuje się szafki na składaną odzież. Dostęp do zawartości takich szafek mogą co prawda utrudniać pozostałe elementy wyposażenia garderoby (jeśli ustawimy je prostopadle, jak na zdjęciu poniżej), ale można zastosować tu niskie komody i kontenerki na kółkach.

Pod skosem możemy też zainstalować drążek na wieszaki. Powinien on znaleźć się 90 cm nad podłogą (tak aby marynarki, koszule lub bluzki nie gniotły się) lub 130 cm od niej (wtedy powiesimy na nim również dłuższe kurtki i płaszcze).

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

Skomentuj:

Jak wykorzystać przestrzeń pod skosami poddasza