Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak ogrzać dom na działce?

od­po­wia­da Władysław Łyszkowski, Beata Zielińska

Odziedziczyliśmy działkę rekreacyjną z niedużym domem, który był wykorzystywany wyłącznie latem (łącznie są w nim 3 pomieszczenia - salon z kuchnią, sypialnia i łazienka). My chcielibyśmy korzystać z tego domu również wczesną wiosną i późną jesienią. Jakie zastosować w nim ogrzewanie i jak mieć ciepłą wodę w kuchni i łazience z prysznicem? Anna i Wojciech B., woj. mazowieckie

Ogrzewanie domku
Ogrzewanie domku
fot. materiały prasowe

Do wyboru jest kilka opcji ogrzewania domu. Różnią je nakłady, które trzeba ponieść, koszty eksploatacji oraz wygoda obsługi. Aby wiedzieć, jakiej mocy urządzenia trzeba będzie zastosować, należy przynajmniej szacunkowo określić, jakie są straty ciepła w budynku.

Przenośne grzejniki elektryczne

Ponieważ czytelnicy nie podali powierzchni domu i nie wiemy, jak jest on ocieplony, nie możemy oszacować potrzebnej mocy urządzeń grzewczych. Jeśli budynek był wybudowany stosunkowo niedawno i jest dobrze ocieplony, orientacyjne można przyjąć, że na metr kwadratowy powierzchni należy dostarczyć 60-100 W ciepła. Koszty zakupu będą najmniejsze, jeśli zdecydujemy się na przenośne grzejniki elektryczne – z reguły cena takiego urządzenia nie przekracza 250 zł. Co ważne, umożliwiają one szybkie podniesienie temperatury w pokoju i łazience. Spośród dostępnych na rynku modeli tych grzejników najczęściej wybierane są konwektory i termowentylatory. W wielu z nich standardowym wyposażeniem jest wentylator, który umożliwia szybsze rozprowadzenie ciepła w pomieszczeniu. Ich montaż jest prosty, wystarczy podłączyć je do zwykłego gniazdka o napięciu 230 V. Zanim to jednak zrobimy, sprawdźmy, jaką mamy moc przyłączeniową do domu – zwykle wynosi ona 4 kW. Natomiast maksymalna moc grzejników elektrycznych to 2 kW (umożliwia to ogrzanie około 20 m2 powierzchni), co oznacza, że można jednocześnie podłączyć do prądu jedynie dwa grzejniki. Większa ich liczba może spowodować uszkodzenie instalacji elektrycznej.

Piec wolno stojący, czyli koza

Z doborem urządzenia o odpowiedniej mocy nie ma kłopotu, bo w ofercie firm znajdziemy takie, które mają na przykład tylko 4 kW (ich cena zaczyna się od 900 zł). Do wyboru są piece żeliwne i stalowe. Obydwa te materiały mają bardzo podobne parametry, zatem to, jaki model wybierzemy, nie ma większego wpływu na właściwe działanie pieca kominkowego. Zaletą tego rozwiązania jest niedroga eksploatacja, zwłaszcza jeśli mamy dostęp do taniego drewna. Pamiętajmy przy tym o tym, że świeżo ścięte drewno musi być sezonowane co najmniej 1,5 roku, aby osiągnęło odpowiednią wilgotność (mniejszą niż 20%). Ponadto piec kominkowy trzeba podłączyć do komina. Jeśli go nie ma, należy go wybudować (np. zewnętrzny ceramiczny prefabrykowany lub stalowy dwuścienny).

Koza, w przeciwieństwie do grzejników, wymaga obsługi – rozpalania, czyszczenia, dokładania opału i usuwania popiołu.

Kominek

Można zamontować zwykły model lub z rozprowadzeniem gorącego powietrza w sposób naturalny. To drugie rozwiązanie wiąże się koniecznością montażu kanałów. Ogrzewanie kominkiem ma takie same zalety i wady jak piec wolno stojący. Jedynie montaż kominka będzie droższy, bo wymaga on obudowy.

Kominek, tak jak piec wolno stojący, należy podłączyć do odpornego na wysoką temperaturę i wilgoć komina.

Klimatyzator

Urządzenie to wykorzystujemy na ogół do schłodzenia pomieszczeń. Ale większość modeli ma również funkcję ogrzewania. W sytuacji naszych czytelników powinien to być system multisplit. Ponieważ mają oni 3 pomieszczenia, należy zamontować 3 jednostki wewnętrzne (na przykład ścienne) i jedną zewnętrzną. Dzięki temu, zależnie od potrzeb, wszystkie pomieszczenia jednocześnie ogrzejemy lub schłodzimy. Co więcej, eksploatacja systemu multisplit nie będzie droga (chociaż podłączymy jednostki do prądu), gdyż osiąga on bardzo wysoką sprawność. Niestety zakup całego systemu to wydatek około 10 000 zł.

Ciepła woda

Możemy zdecydować się na przykład na ogrzewanie wody w kuchni za pomocą elektrycznego podgrzewacza pojemnościowego lub niedużej mocy przepływowego, a w łazience powiesić termę, która dostarczy ciepłą wodę do kranu w umywalce i pod prysznicem. Wiąże się to jednak z zakupem dwóch urządzeń (wyższe koszty), a w przyszłości z koniecznością serwisowania lub wymiany dwóch podgrzewaczy.
Inny opcja to zakup jednego podgrzewacza pojemnościowego, który zapewni ciepłą wodę we wszystkich kranach.

Ze względu na ograniczoną moc przyłączeniową, najlepiej sprawdzi się terma o pojemności od 50 do 80 l z grzałką o mocy 1,5-2 kW. Z reguły są to urządzenia wiszące, w kształcie walca. Przed stratami ciepła chroni je zamontowana fabrycznie izolacja. Temperaturę wody można ustawiać ręcznie lub elektronicznie. W tańszych modelach z regulacją ręczną (np. urządzenie o pojemności 60 l można kupić za niecałe 400 zł) nastawia się ją orientacyjnie, gdyż na pokrętle nie ma skali.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail.

    Więcej o:

Skomentuj:

Jak ogrzać dom na działce?