Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Oczyszczacze powietrza - jakie modele wybrać?

opracowanie Ewa Stroik

W każdym domu w powietrzu unoszą się różne zanieczyszczenia, które mogą być źródłem dyskomfortu, a nawet szkodzą. Są to nieprzyjemne zapachy, dym papierosowy, kurz, zarodniki pleśni i grzybów, bakterie i wirusy, pyłki roślin. Na szczęście istnieją urządzenia znacznie poprawiające jakość powietrza, którym oddychamy. Są to oczyszczacze powietrza, które oprócz tego, że usuwają ponad 97% zanieczyszczeń (te bardziej zaawansowane - nawet do 99,9%), mogą też jonizować powietrze i napełniać je przyjemnymi aromatami. Zapewniają nam zatem czyste powietrze, które korzystnie wpływa na nasze drogi oddechowe.

Carina Stylies/AIR NATUREL | Nawilżacz-oczyszczacz wyposażony w kostkę Ionic Silver Cube. Cena: 241 zł, www.airnaturel.pl
Carina Stylies/AIR NATUREL | Nawilżacz-oczyszczacz wyposażony w kostkę Ionic Silver Cube. Cena: 241 zł, www.airnaturel.pl
Fot. producent

Jaki model wybrać?

Są dwa podstawowe rodzaje oczyszczaczy – z wkładami filtracyjnymi oraz nawilżacze-oczyszczacze, w których filtrem czyszczącym powietrze są wirujące tarcze opłukiwane przez wodę.

Te pierwsze mogą mieć filtry: piankowe lub siatkowe, stosowane jako filtry wstępne. Stanowią fizyczną przeszkodę dla większych zanieczyszczeń, takich jak pyły, kurz, sierść. Brudne filtry trzeba płukać, a zniszczone – wymieniać; włókninowe, warstwowe (np. hepa). Wielkość zatrzymywanych przez nie zanieczyszczeń zależy od gęstości splotu – im gęściejszy, tym dokładniej oczyszcza powietrze, nawet w 99 procentach. Usuwają kurz, pyłki, zarodniki grzybów, roztocza i ich odchody. Niektóre można wielokrotnie płukać, inne należy wymieniać (zwykle raz na rok) – o tej konieczności informuje zwykle kontrolka w panelu sterowania oczyszczacza. Oczyszczacze, w których filtrem głównym jest filtr hepa, są stosunkowo tanie, ale trzeba doliczyć do nich koszt wymiennych filtrów. Filtry elektrostatyczne usuwają drobne cząstki kurzu, pyłki, bakterie i inne zanieczyszczenia. Brudny filtr zwykle wystarczy wypłukać, ale w niektórych włókninową warstwę filtracyjną trzeba wymieniać. Filtry węglowe (przeciwzapachowe) usuwają zapachy, lotne związki chemiczne oraz dym tytoniowy. Zużyte filtry trzeba wymieniać - zwykle co 6-12 miesięcy; fotokatalityczne usuwają zapachy, dym papierosowy, lotne związki chemiczne, zarodniki pleśni, bakterie i wirusy. Składają się z kilku warstw (z których część się wymienia) oraz lampy UV.

W nawilżaczach-osuszaczach elementem filtrującym są wirujące tarcze zanurzone w zbiorniku z wodą. Mokre tarcze wychwytują z przepływającego między nimi powietrza wszelkie zanieczyszczenia, dzięki czemu powietrze to jest spłukiwane jak przez deszcz. Żeby w wodzie nie rozwijały się chorobotwórcze drobnoustroje, dodaje się do niej specjalnych preparatów. Są też modele z elementami działającymi bakteriobójczo: jonizatorem lub elektrodą srebrną. Wodę wymienia się co 2-3 dni.

    Więcej o:

Skomentuj:

Oczyszczacze powietrza - jakie modele wybrać?