Na czym polega wentylacja hybrydowa?
W ten sposób określa się wentylację, która wykorzystuje zarówno zalety wentylacji grawitacyjnej, jak i mechanicznej, aby zapewnić dobrą jakość powietrza w domu niezależnie od pogody czy pory roku.
Jeśli siła ciągu w kanałach wentylacyjnych jest wystarczająca, aby usuwać powietrze z pomieszczeń – wentylacja ta działa w sposób naturalny. Natomiast gdy ciąg grawitacyjny staje się zbyt słaby, zastępuje go mechaniczny. Jest to możliwe dzięki zamontowaniu na wylocie kanału wentylacyjnego specjalnej nasady obrotowej z napędem elektrycznym.
Tego typu rozwiązanie łączy zatem prostotę wentylacji grawitacyjnej ze stabilnością systemów mechanicznych. Ma za zadanie zagwarantować skuteczne działanie wentylacji (czyli stałej wymiany powietrza w domu), przy jednoczesnym ograniczeniu kosztów jej eksploatacji.
Jak działa taki system?
W wentylacji hybrydowej świeże powietrze z zewnątrz dostaje się do domu przez nawiewniki lub nawietrzaki. Następnie przepływa ono w kierunku kanałów wywiewnych umieszczonych w kuchni, łazience, toalecie, garderobie oraz w każdym z pokoi na poddaszu. Optymalny ciąg w kominie wentylacyjnym uzyskuje się dzięki zamontowaniu na nim specjalnej nasady (turbiny). Pracuje ona w taki sposób, że gdy wieje wiatr, wykorzystuje jego energię do wytwarzania podciśnienia w kominie i „wysysania” zużytego powietrza. Z kolei gdy wiatr ustaje, nasada obraca się dzięki zamontowaniu w niej silnika o niewielkiej mocy. Jeśli zaś wiatr będzie zbyt silny, silnik spowolni jej obroty. Dzięki temu turbina zużywa energię elektryczną tylko wtedy, gdy jest to konieczne.
Nasady hybrydowe mają wydajność do 250 m3/h, co pozwala skutecznie wentylować kilka pomieszczeń jednocześnie.
Kiedy brać takie rozwiązanie pod uwagę?
Montaż wentylacji hybrydowej nie sprawia kłopotu i jest możliwy nawet wtedy, gdy nie był wcześniej przewidziany w projekcie domu. Dlatego rozwiązanie to można wziąć pod uwagę w już użytkowanych budynkach jednorodzinnych (poprawia z natury kiepsko działającą wentylację grawitacyjną) oraz wielorodzinnych (możliwy jest bowiem montaż tego systemu wyłącznie na potrzeby własnego mieszkania).
Na czym polega montaż?
W takim systemie montuje się hybrydowe nasady kominowe na wywiewnych przewodach wentylacyjnych. Mogą być one wykonane tradycyjnie, czyli wymurowane z cegły lub z prefabrykowanych pustaków ceramicznych. Nasadę umieszcza się albo bezpośrednio na zakończeniu kanału, albo na czapce kominowej. Silnik zamontowany w nasadzie zasilany jest prądem, dlatego należy pamiętać o wyprowadzeniu przewodów elektrycznych ponad dach. W modernizowanych domach instalację elektryczną najczęściej prowadzi się po ścianie zewnętrznej komina (najlepiej w osłonie z peszla).
Należy też przewidywać miejsce na założenie sterowników regulujących pracę nasad, a dokładniej ich prędkość obrotową. Jeśli przewidziany jest montaż kilku nasad, najwygodniej jest zainstalować wszystkie sterowniki w jednym miejscu, na przykład w skrzynce elektrycznej w pomieszczeniu technicznym.
Jak sterować systemem?
Wentylacją hybrydową steruje się ręcznie lub automatycznie za pomocą programatorów. W pierwszym wariancie instalator dobiera prędkość obrotową nasady hybrydowej na podstawie pomiaru przepływu powietrza przez daną kratkę wywiewną lub odczytując dane z karty katalogowej urządzenia. Wartość ta pozostaje niezmienna przez cały okres pracy nasady.
Natomiast elektroniczne sterowniki umożliwiają programowanie pracy nasady z doborem jej prędkości w określonych godzinach, a nawet w określone dni tygodnia. Przykładowo, gdy domownicy śpią, wydajność wentylacji może być mniejsza, czyli nasada obraca się wolniej. W dni wolne od pracy, gdy wszyscy są w domu, nasada pracuje z większą prędkością, ponieważ musi usunąć więcej powietrza. W ten sposób możemy ograniczyć zużycie prądu (rachunek za energię elektryczną będzie mniejszy), zachowując jednocześnie wymaganą intensywność wymiany powietrza.
Na rynku dostępne są też sterowniki regulujące pracę nasady w zależności od wilgotności w pomieszczeniu.
Elementy systemu wentylacji hybrydowej można również włączyć do zintegrowanych systemów domowej automatyki (inaczej instalacji inteligentnego budynku).
- Więcej o:
Izolacja kanałów wentylacji mechanicznej
Jaka wentylacja do domu jednorodzinnego?
Po co nam wentylacja
Użytkowanie rekuperacji zimą, czyli jak zapewnić sobie zdrowe powietrze w domu?
Więcej niż tylko rekuperator - wentylacja w detalach
Klimatyzacja i rekuperacja Czy mogą współpracować? Który system jest lepszy?
Klimatyzacja – schładza i ogrzewa
Klimatyzacja, czyli czym się kierować przy wyborze oferty?