Rodzaje lakierów do drewna. Typowe błędy przy lakierowaniu

Po montażu podłogi drewnianej - o ile nie zdecydowaliśmy się na wersję fabrycznie lakierowaną czy olejowaną - czas na jej wykończenie. Na polskich parkietach wciąż królują lakiery.

W sprzedaży dostępne są lakiery na bazie wodnej, rozpuszczalnikowe, chemoutwardzalne, a także uretanowo-alkidowe. Są też lakiery podkładowe (niektóre występują z nawierzchniowymi jako system lakierniczy), które zwiększają przyczepność wykończenia i powinny być stosowane do mniej stabilnych wymiarowo gatunków drewna.

Lakiery wodne. Są popularne, bo szybko schną i mają dobre parametry użytkowe - odporność na stosowane w domu detergenty, ścieranie, wilgoć. Podczas aplikacji nie wydzielają drażniącego zapachu, są bowiem jednym z bardziej ekologicznych rozwiązań lakierniczych - preparaty wodne zawierają maksymalnie kilkanaście procent rozpuszczalników. Lakiery na bazie wodnej są obecnie produktami najczęściej wybieranymi przez profesjonalistów. Są dość łatwe w nakładaniu, ale wymagają stosowania się do pewnych zasad np. dobrania wałka odpowiedniej grubości.

Lakiery rozpuszczalnikowe. Występują w wersji jedno- lub dwuskładnikowej. Te pierwsze do procesu utwardzania wykorzystują wilgoć z powietrza. Z dwuskładnikowych najpierw odparowuje rozcieńczalnik (zawierają 50-60% rozpuszczalników, ale bez szkodliwego formaldehydu), a następnie utwardzacz wiąże lakier. Podczas schnięcia preparaty takie nieprzyjemnie pachną, a ich producenci zalecają użytkować pomieszczenia dopiero gdy zapach się ulotni. Pojawia się więc pytanie: skoro lakiery rozpuszczalnikowe są bardziej szkodliwe, dlaczego nadal funkcjonują na rynku? Otóż są sytuacje, w których takie preparaty są niezastąpione - np. konieczność polakierowania "tłustego" drewna egzotycznego (ipe czy palisandru). Na takie oleiste gatunki nie możemy zastosować lakieru na bazie wody, ponieważ nie będzie się trzymał powierzchni drewna.

Lakiery chemoutwardzalne. Pod względem składu chemicznego są jeszcze "gorsze" od rozpuszczalnikowych, gdyż zawierają formaldehyd. Jest to związek nieprzyjazny dla zdrowia ludzi i środowiska. Lakiery tego typu mają silnie drażniący zapach, który może utrzymywać się nawet kilka miesięcy! Z tego powodu coraz rzadziej spotykamy je na rynku.

Lakiery uretanowo-alkidowe. Nie zawierają formaldehydu, ale sporo w nich rozpuszczalników (50-60%). Były często stosowane na podłogach sportowych ze względu na dużą elastyczność. Obecnie są rzadko używane w domach.

Wybierając lakier, pamiętajmy o stopniu połysku podłogi, jaki chcemy osiągnąć. Jeśli parkiet ma mieć wysoki połysk, wykonawca poleci nam preparat rozpuszczalnikowy, środki na bazie wodnej lepiej wyglądają w wersjach matowych czy półmatowych. Kompromisem może być zastosowanie systemu: podkładowego lakieru rozpuszczalnikowego i nawierzchniowego wodnego. Uwidoczni to strukturę drewna, zniweluje ryzyko przebarwień i nada podłodze satynowe wykończenie.

Typowe błędy przy lakierowaniu podłogi

Wyboru odpowiedniego systemu lakierowania należy dokonać dopiero po decyzji o gatunku drewna. Lakier musi być bowiem dopasowany do podłogi, nie odwrotnie. W praktyce parkieciarzy często zdarza się niestety, że klient kupuje lakier, zanim jeszcze zdecydował się na zakup drewna. Gdy zakupiony lakier nie nadaje się do zastosowania na wybranym drewnie, dobry fachowiec nie podejmie się takiego zlecenia.

Lakierowanie jest dość skomplikowanym sposobem wykończenia drewnianej podłogi (znacznie bardziej niż olejowanie). Nic więc dziwnego, że częściej spotykamy się z błędami wykonawczymi. Najczęstsze efekty parkieciarskich problemów to:

- przebarwienia drewna - źle rozprowadzony lakier, zbyt wysoka temperatura podczas lakierowania;

- boczne sklejanie się klepek - szczeliny nie zostały zaszpachlowane i wcieka w nie lakier, sklejając ze sobą elementy drewna;

- podnoszenie się "włosa" drewna - niestaranne wyszlifowanie podłogi, zbyt duża ilość lakieru, niska temperatura lub nakładanie go na zbyt mokrą poprzednią warstwę;

- czarne kropki na podłodze - pozostawienie na podłodze cząstek z materiału ściernego lub maszyny;

- bąble i pęcherze - zbyt cienko nakładany lakier, zbyt niska temperatura w trakcie lakierowania;

- zła przyczepność lakieru - źle dobrany lakier do podłogi, zabrudzenie podłogi woskiem, złe przygotowanie powierzchni do lakierowania).

Należy zatem pamiętać, że do lakierowania potrzebne są odpowiednie warunki temperaturowo-wilgotnościowe, brak przeciągów i sprawna wentylacja, gdyż opary lakieru muszą odparować, aby lakier prawidłowo związał.

Komentarze (13)
Rodzaje lakierów do drewna. Typowe błędy przy lakierowaniu
Zaloguj się
 • jaceknowy59

  Oceniono 6 razy 2

  Ja sam używałem Vidaronu, zawsze interesowałem się jednym rodzajem lakieru, a tu się okazuje, że jest tego tak dużo, że głowa boli..

 • Natalia Olszańska

  Oceniono 2 razy 0

  To fakt, że środków do malowania drewna jest bardzo dużo i jak się ktoś nie bardzo zna to może mieć problem. Bo z własnego doświadczenia wiem, że jak się źle dobierze lakier czy bejcę np. do rodzaju drewna to może nie być ciekawie... Warto sobie zajrzeć na strony typu malowaniedrewna.com.pl, drewno-konserwacja.pl czy zabezpieczaniedrewna.pl - mnóstwo poradników, filmów itd.

 • Łukasz Kruszyna

  0

  Wydajny jest lakier Zar – 2m.com.pl/produkty/zar-ultra-bezbarwny-szybkoschnacy-wewnetrzny-lakier-poliuretanowy-o-lagodnym-zapachu. Gęsty, z dużą zawartością żywicy zwłaszcza jak się porówna z innymi lakierami jakie są w sprzedaży. Mają kilka stopni połysku, można sobie dobrać wedle potrzeb. Ja ten lakier używam do podłóg i sobie chwalę.

 • Katarzyna Zelich

  0

  Nie tak dawno mąż się u mnie zajmował podłoga, ale zdecydowaliśmy sie na wosk saicos, bezbarwny, podobno dużo lepiej kryje i zabezpiecza. Podłoga wyszła dobrze, wygląda bardzo ładnie, mam nadzieję, ze długo się taki efekt utrzyma.

 • 0

  ja właśnie zastanawiam się nad jakąś podłogą, nie wiem co kupić, rozglądałąm się właśnie w sieci i ParkietStudio ma dużą ofertę. Paulina, mogłabyś coś więcej napisać o tej podłodze? jak długo ją masz i jak sprawdza się jej pielęgnacja ?

 • Beata Starużyk

  0

  mi sie najbardziej podobaja takie matowe, w baltic wood, mają duży wybór kolorów, poza tym tam od razu dobierają środki do pielęgnacji, najlepiej kupić u producenta, bo przy okazji on coś może doradzić. Sama bym się nie zdecydowała na lakierowanie, wolałabym, żeby ktoś mi to wykonał.

 • adamigle

  Oceniono 3 razy -1

  Ja stosuję przeważnie lakiery hydrolak, bardzo dobrze chronia drewno, ostatnio lakierowałem meble ogrodowe bezbarwnym lakierem to elegancko odnowił mi mebelki. Meblopol24 ma te lakiery hydrolak jakby ktoś szukał

 • Paulina Karp

  Oceniono 3 razy -1

  W ParkietStudio ma bardzo ładne podłogi czy też parkiety, sa lakierowane, one odporne na ścieranie i na kurz, moim zdaniem warto inwestować w dobre podłogi, bo to jets deska na lata, szczególnie takie drewno.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX