Drzwi wewnętrzne. Jakie drzwi wybrać?

Edyta Jabłońska, KJT

Drzwi wewnętrzne mogą się wtopić w wystrój wnętrza i być niemal niewidoczne, albo stać się przyciągającym wzrok elementem aranżacji. Ale kupując drzwi, zwróćmy też uwagę na ich jakość.

1 z 8Nova, okleinowana płyta HDF, od 64,4 x 203 cm od 392 zł Porta
fot. producent
2 z 8Linate Zero, płyta MDF do samodzielnego wykończenia, 80 x 202 cm, 725 zł, Asilo
fot. producent
3 z 8STARE DREWNO (lub postarzane) idealnie podkreśli industrialny bądź rustykalny charakter wnętrza. Kropką nad i będą widoczne metalowe okucia.
fot. living4media
4 z 8Glamour, malowane drewno i płyta HDF, 80 x 203 cm, 608 zł, Stolbud
fot. producent
5 z 8Puzzle Voster, okleinowana płyta MDF i szkło, 84 x 203 cm, 499 zł, Leroy Merlin
fot. producent
6 z 8MOCNY AKCENT. Mogą nim być we wnętrzu właśnie drzwi - pomalowane własnoręcznie lub gotowe, w dowolnym kolorze z palety RAL.
fot. living4media
7 z 8Standom, drzwi harmonijkowe, tworzywo sztuczne, 83 x 203 cm, 288 zł, Leroy Merlin
fot. producent
8 z 8MIAMI, drzwi przesuwane, szkło, 84 x 203 cm, 350 zł, Artens
fot. producent

Drzwi wewnętrzne

Wybór drzwi wewnętrznych jest tak duży, że bez trudu dopasujemy je do wystroju i architektury wnętrza oraz do naszego gustu. Ostatnio coraz popularniejsze są skrzydła wykończone w ten sam sposób co ściany (można kupić modele przeznaczone do samodzielnego malowania lub oklejenia tapetą). Jeśli zależy nam na ich wyeksponowaniu, możliwości mamy równie dużo - producenci oferują drzwi zrobione z różnych materiałów, w rozmaitych kolorach i wzorach.

Drzwi wewnętrzne drewniane

Zwykle z sosny, dębu, mahoniu, buku. Drewno może być lite lub klejone warstwowo (takie jest odporniejsze na paczenie). Drzwi kupujemy już wykończone albo w stanie surowym, tylko zaimpregnowane - wtedy o ich ostatecznym wyglądzie decydujemy sami, np. malując je farbą, bejcą, lakierem.

Jakie drzwi wybrać do mieszkania?

Drzwi wewnętrzne z płyt drewnopochodnych MDF i HDF.

Drzwi tę są wykończone laminatem (jednobarwnym lub z wzorem, np. imitującym drewno, zabezpieczonym przezroczystą żywicą, która wzmacnia odporność), fornirem (cienką warstwą drewna), okleiną (z tworzywa sztucznego) albo farbą. Ostatnio pojawiły się też drzwi z płyty do samodzielnego wykończenia - pokryte tylko farbą podkładową.

NIESZABLONOWY efekt uzyskany za pomocą szablonu: jednobarwne drzwi ozdobione wyrazistymi motywami nama- lowanymi przy jego użyciu.
Nieszablonowy efekt uzyskany za pomocą szablonu: jednobarwne drzwi ozdobione wyrazistymi motywami namalowanymi przy jego użyciu.
fot. living4media

Drzwi wewnętrzne ze szkła hartowanego

Takie skrzydła są równie wytrzymałe jak zrobione z innych materiałów. Dobre rozwiązanie, jeśli zależy nam na doświetleniu wnętrz lub optycznym ich powiększeniu. Zapewnią intymność, jeśli użyjemy nieprzezroczystego (np. piaskowanego) szkła.

TAFLE SZKŁA ujęte w ramy wyglądają jak okno, pełnią też pośrednio jego funkcję - wpuszczają światło.
Tafle szkła ujęte w ramy wyglądają jak okno, pełnią też pośrednio jego funkcję - wpuszczają światło.
fot. producent

Drzwi wewnętrzne: warto wiedzieć

Przed wybraniem się do sklepu sprawdź, jakie drzwi są ci potrzebne: lewe czy prawe. Jak je rozpoznać? Wystarczy stanąć przed nimi tak, by otwierały się w twoją stronę - jeśli zawiasy znajdują się po lewej stronie, to drzwi są lewe (i odwrotnie).

Drzwi wewnętrzne - jakie wybrać?

Drzwi wewnętrzne wymiary

Zazwyczaj kupuje się oddzielnie drzwi i oddzielnie ościeżnice (w artykule podajemy ceny samych skrzydeł). Standardowe skrzydła mają szerokość 60, 70, 80, 90 i 100 cm, a wysokość około 200 cm. Można też zamówić modele o nietypowych wymiarach, ale będą one droższe.

Drzwi do pokoi montuje się tak, by otwierały się do wewnątrz; do kuchni, łazienki oraz wszelkich pomieszczeń, w których znajduje się urządzenie zasilane gazem (piec, kuchenka) - na zewnątrz.

Drzwi: wygodniej, bo bez zawiasów

Drzwi wewnętrzne cena

Kupując drzwi, warto zamówić "w pakiecie" montaż - wtedy zapłacimy mniejszy podatek VAT (8 proc. zamiast 23). Prostsza też będzie ewentualna reklamacja, bo zarówno za produkt, jak i usługę jest odpowiedzialna jedna firma.

Drzwi wewnętrzne białe

Bardzo popularne białe listwy podłogowe dają niezwykłą możliwość stworzenia spójnej kompozycji z białymi drzwiami w roli głównej. Taki "fundament" z listw przypodłogowych stwarza poczucie harmonii i ładu przestrzennego. Jeśli naszym celem projektowym jest wizualne powiększenie przestrzeni to warto zamontować drzwi w kolorze ścian - najlepiej białych. Gotowe zestawy z sklepach przewidują ościeżnice w kolorze drzwi.  Taki wybór jest bezpieczny, ale my zachęcamy do eksperymentowania z kolorami. Do białych drzwi dobrze będą wyglądać ościeżnice czarne i w kolorze naturalnego drewna. Drzwi powinny być dopasowane do mebli znajdującym się w pomieszczeniu. np. rodzaj okleiny meblowej może się powtórzyć na drzwiach. Jeśli w pokoju mamy lakierowane meble białe to dobrze dopasowane do nich drzwi będą drewniane -pomalowane na biało, lub lakierowane. Unikajcie w tej sytuacji białej okleiny. 

Nella, okleinowana płyta MDF, od 60 x 204 cm od 1174 zł Dre
Drzwi Nella, okleinowana płyta MDF, od 60 x 204 cm, od 1174 zł, Dre
fot. producent

Skomentuj:

Drzwi wewnętrzne. Jakie drzwi wybrać?