Drzwi wewnętrzne. Jakie drzwi wybrać?

Drzwi wewnętrzne mogą się wtopić w wystrój wnętrza i być niemal niewidoczne, albo stać się przyciągającym wzrok elementem aranżacji. Ale kupując drzwi, zwróćmy też uwagę na ich jakość.

Drzwi wewnętrzne

Wybór drzwi wewnętrznych jest tak duży, że bez trudu dopasujemy je do wystroju i architektury wnętrza oraz do naszego gustu. Ostatnio coraz popularniejsze są skrzydła wykończone w ten sam sposób co ściany (można kupić modele przeznaczone do samodzielnego malowania lub oklejenia tapetą). Jeśli zależy nam na ich wyeksponowaniu, możliwości mamy równie dużo - producenci oferują drzwi zrobione z różnych materiałów, w rozmaitych kolorach i wzorach.

Drzwi wewnętrzne drewniane

Zwykle z sosny, dębu, mahoniu, buku. Drewno może być lite lub klejone warstwowo (takie jest odporniejsze na paczenie). Drzwi kupujemy już wykończone albo w stanie surowym, tylko zaimpregnowane - wtedy o ich ostatecznym wyglądzie decydujemy sami, np. malując je farbą, bejcą, lakierem.

Jakie drzwi wybrać do mieszkania?

Drzwi wewnętrzne z płyt drewnopochodnych MDF i HDF.

Drzwi tę są wykończone laminatem (jednobarwnym lub z wzorem, np. imitującym drewno, zabezpieczonym przezroczystą żywicą, która wzmacnia odporność), fornirem (cienką warstwą drewna), okleiną (z tworzywa sztucznego) albo farbą. Ostatnio pojawiły się też drzwi z płyty do samodzielnego wykończenia - pokryte tylko farbą podkładową.

Nieszablonowy efekt uzyskany za pomocą szablonu: jednobarwne drzwi ozdobione wyrazistymi motywami namalowanymi przy jego użyciu.Nieszablonowy efekt uzyskany za pomocą szablonu: jednobarwne drzwi ozdobione wyrazistymi motywami namalowanymi przy jego użyciu. fot. living4media

Drzwi wewnętrzne ze szkła hartowanego

Takie skrzydła są równie wytrzymałe jak zrobione z innych materiałów. Dobre rozwiązanie, jeśli zależy nam na doświetleniu wnętrz lub optycznym ich powiększeniu. Zapewnią intymność, jeśli użyjemy nieprzezroczystego (np. piaskowanego) szkła.

Tafle szkła ujęte w ramy wyglądają jak okno, pełnią też pośrednio jego funkcję - wpuszczają światło.Tafle szkła ujęte w ramy wyglądają jak okno, pełnią też pośrednio jego funkcję - wpuszczają światło. fot. producent

Drzwi wewnętrzne: warto wiedzieć

Przed wybraniem się do sklepu sprawdź, jakie drzwi są ci potrzebne: lewe czy prawe. Jak je rozpoznać? Wystarczy stanąć przed nimi tak, by otwierały się w twoją stronę - jeśli zawiasy znajdują się po lewej stronie, to drzwi są lewe (i odwrotnie).

Drzwi wewnętrzne - jakie wybrać?

Drzwi wewnętrzne wymiary

Zazwyczaj kupuje się oddzielnie drzwi i oddzielnie ościeżnice (w artykule podajemy ceny samych skrzydeł). Standardowe skrzydła mają szerokość 60, 70, 80, 90 i 100 cm, a wysokość około 200 cm. Można też zamówić modele o nietypowych wymiarach, ale będą one droższe.

Drzwi do pokoi montuje się tak, by otwierały się do wewnątrz; do kuchni, łazienki oraz wszelkich pomieszczeń, w których znajduje się urządzenie zasilane gazem (piec, kuchenka) - na zewnątrz.

Drzwi: wygodniej, bo bez zawiasów

Drzwi wewnętrzne cena

Kupując drzwi, warto zamówić "w pakiecie" montaż - wtedy zapłacimy mniejszy podatek VAT (8 proc. zamiast 23). Prostsza też będzie ewentualna reklamacja, bo zarówno za produkt, jak i usługę jest odpowiedzialna jedna firma.

Drzwi wewnętrzne białe

Bardzo popularne białe listwy podłogowe dają niezwykłą możliwość stworzenia spójnej kompozycji z białymi drzwiami w roli głównej. Taki "fundament" z listw przypodłogowych stwarza poczucie harmonii i ładu przestrzennego. Jeśli naszym celem projektowym jest wizualne powiększenie przestrzeni to warto zamontować drzwi w kolorze ścian - najlepiej białych. Gotowe zestawy z sklepach przewidują ościeżnice w kolorze drzwi.  Taki wybór jest bezpieczny, ale my zachęcamy do eksperymentowania z kolorami. Do białych drzwi dobrze będą wyglądać ościeżnice czarne i w kolorze naturalnego drewna. Drzwi powinny być dopasowane do mebli znajdującym się w pomieszczeniu. np. rodzaj okleiny meblowej może się powtórzyć na drzwiach. Jeśli w pokoju mamy lakierowane meble białe to dobrze dopasowane do nich drzwi będą drewniane -pomalowane na biało, lub lakierowane. Unikajcie w tej sytuacji białej okleiny. 

Drzwi Nella, okleinowana płyta MDF, od 60 x 204 cm, od 1174 zł, DreDrzwi Nella, okleinowana płyta MDF, od 60 x 204 cm, od 1174 zł, Dre fot. producent

Więcej o:
Komentarze (9)
Drzwi wewnętrzne. Jakie drzwi wybrać?
Zaloguj się
 • mirabelka34

  0

  dobre drzwi to nie wszystko, tak samo ważny jest fachowy montaż

 • bulbabar

  0

  ja mam świetne drzwi wewnętrzne od drzwi design z home concept w warszawie. Przejrzałem na prawdę wiele sklepów póki nie zdecydowałem się na ten. Super obsługa, bogaty wybór modeli i montaż na czas bez najmniejszych problemów.

 • kurex145

  0

  Odradzam producenta drzwi wewnętrznych Vivento, po zgłoszeniu reklamacji skrzydeł firma robi wszystko aby było na korzyść firmy, reklamacje odrzucane z powodu spekulacji które nie miały miejsca, mimo kilkukrotnych odwołań firma nadal zbywa i odrzuca reklamacje których wady leżą po stronie producenta. Jeżeli ktoś chce oszczędzić sobie czasu, nerwów oraz braku skrzydeł niech wybierze innego producenta!!

 • etuinaokulary

  0

  Bardzo fajnie napisany poradnik. Na pewno przyda się. Ja swoje drzwi wewnętrzne kupiłem w drzwidesign w home concept (warszawa). Polecam przejrzeć nowości w ofercie jak ktoś przymierza się do wymiany :)

 • barbara1978

  0

  Ja kupiłam dębowe w EuroDoor na Bartyckiej w Warszawie i jestem bardzo zadowolona. Solidne wykonanie i bardzo pomocna obsługa :) To zakup na lata, więc jakość jest bardzo ważna.

 • sebastian2345

  0

  Z żoną nie dawno stanąłem przed tym trudnym zadaniem, jakie wybrać drzwi. Szukaliśmy i szukaliśmy, przejrzeliśmy mnóstwo modeli ale najbardziej do gustu przypadły nam drzwi od producenta Voster. Postawiliśmy na systemy przesuwne ponieważ nie mamy zbyt wiele miejsca (mieszkanie w bloku) dzięki czemu zyskaliśmy wiele miejsca :)

 • onomatopeja321

  0

  polecam drzwi design z home concept. Super pracownicy gotowi doradzić. Robią wszystkie pomiary wraz z montażem. Jestem zadowolony.

 • kamilkow34

  0

  no niby tak, ale to nie jest wcale tak łatwo znaleźć dobrych fachowców. nie uważasz, mirabelka?

 • mirabelka34

  0

  Najlepsze drzwi zewnętrzne nie będą mogły okazać swoich dobrych właściwości bez dobrego montażu. Chodzi o to, by parametry podane przez producenta faktycznie miały szansę okazać się prawdziwe.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX