Salon połączony z kuchnią. 15 pomysłów na aranżację

red.

Jeszcze do niedawna w polskich mieszkaniach niepodzielnie rządziły kuchnie zamknięte. Teraz sytuacja diametralnie się zmieniła. W nowych mieszkaniach powstają już niemal wyłącznie kuchnie połączone z salonem. Jak zaaranżować taką przestrzeń.

1 z 1503.10.2014 , Krakow , wnetrza , mieszkanie , stylizacja Aneta Kosiba , sesja dla : Cztery Katy . Fot. Michal Mutor SLOWA KLUCZOWE: WNETRZA DEKORACJE
fot. Michał Mutor
2 z 15MEBLE KUCHENNE z frontami z lakierowanej płyty MDF zrobiono na zamówienie według projektu architektek. Ponieważ kuchnia jest całkowicie otwarta na pokój dzienny, gospodarze nie chcieli eksponować sprzętów AGD. Dlatego wybrali lodówkę do zabudowy i okap podszafkowy. Nie ma też otwartych półek ani ażurowych witryn - wszystko jest schowane w szafkach. Słup to pozostałość po wyburzonej ścianie. Razem z półwyspem symbolicznie oddziela kuchnię od pokoju dziennego.
Fot. Monika Filipiuk-Obałek
3 z 15Nieduży aneks kuchenny jest dyskretny i dobrze komponuje się z resztą pomieszczenia.
fot. egprojekt.pl
4 z 15W kawalerce salon z kuchnią są w jednym pomieszczeniu. Jednolita kuchenna zabudowa wygląda stylowo i elegancko, pomimo wyróżniającego się koloru nie dominuje nad częścią salonową.
Fot. Michał Mutor
5 z 15wystrój wnętrz, aranżacje wnętrz
Fot. Paweł Gąsior
6 z 15nowoczesny salon z aneksem kuchennym,
fot. Radosław Wojnar
7 z 15nowoczesny salon z aneksem kuchennym
fot. Radosław Wojnar
8 z 15nowoczesny salon z aneksem kuchennym
fot. Sylwester Rejmer
9 z 15mieszkanie, kuchnia, aranżacje wnętrz
fot. Monika Filipiuk-Obałek
10 z 15ANEKS KUCHENNY został optycznie wydzielony z przestrzeni dziennej innym kolorem podłogi. To taka sama dębowa klepka jak w pozostałej części pomieszczenia, tyle że pomalowana odporną na ścieranie farbą olejną. Nietypowa wyspa powstała ze stołu warsztatowego. Fragmenty ścian są pokryte betonowymi płytami. Zaimpregnowano je specjalnym preparatem, dzięki czemu nie chłoną plam.
Fot. Marcin Grabowiecki
11 z 15Spójna kolorystyka i dyskretna zabudowa pozwoliły na płynne połączenie kuchni z salonem.
fot. Martyna Rudnicka
12 z 15W tym mieszkaniu kuchnia jest niemal niewidoczna. Płynnie wtopiona w przestrzeń, wygląda dyskretnie i stylowo.
fot. Michał Mutor
13 z 15Salon połączony z kuchnią w nowoczesnym wydaniu.
fot. Michał Skorupski
14 z 15kuchnia z salonem, aranżacja wnętrz,
fot. Michał Skorupski
15 z 15Dyskretna biała kuchnia wtapia się w salon.
fot. Mellemrum

Salon połączony z kuchnią lub inaczej - pokój dzienny z kuchnią, to dominujące rozwiązanie we współczesnym projektowaniu wnętrz. Takie rozwiązanie ma swoje zalety, ale też wady. 

Salon połączony z kuchnią: plusy i minusy

Jedna, otwarta przestrzeń powoduje, że wnętrze wydaje się większe, zwłaszcza gdy mieszkanie nie jest zbyt duże. Do tego domownicy mogą być w stałym kontakcie ze sobą, co chwalą sobie przede wszystkim rodzice małych dzieci. Taka aranżacja też wygląda nowocześnie. Po stronie wad z kolei należy wymienić, że salon połączony z kuchnią traci swój wypoczynkowy i gościnny charakter. Do tego zapachy i dźwięki rozchodzą się po całym mieszkaniu, co bywa uciążliwe szczególnie w czasie przyjmowania gości. 

Jak urządzić salon połączony z kuchnią?

Salon połączony z kuchnią to spora oszczędność miejsca. Na wady, które wytykają przeciwnicy, na szczęście mamy dziś skuteczne rozwiązania, takie jak zaawansowane okapy kuchenne, które są ciche i pochłaniają wszystkie zapachy, a do tego naprawdę dobrze wyglądają. Urządzając połączona przestrzeń, warto mieć na uwadze spójność stylistyczna obu części oraz ich funkcjonalność.

Najczęstszymi rozwiązaniami w tego typu aranżacjach jest umowne oddzielenie części kuchennej od salonowej. Można to zrobić poprzez odpowiednie ustawienie mebli. Granicę może wyznaczać sofa, wyspa kuchenna, barek lub stół. Coraz częściej spotyka się także przeszklone ścianki czy składane, np. harmonijkowe, drzwi. Inna opcja, to wyznaczenie granicy poprzez zmianę pokrycia podłogi - połączenie drewna w salonie z płytkami w kuchni.

Więcej rozwiązań podpowiedzą gotowe kuchnie połączone z salonem. Wybraliśmy dla was 15 pomysłowych aranżacji.

Skomentuj:

Salon połączony z kuchnią. 15 pomysłów na aranżację