Płytki typu metro w różnych aranżacjach

Szare płytki metro w kuchni ułożone w jodełkę

Szare płytki metro w kuchni ułożone w jodełkę (fot. Topps Tiles)

Płytki ceramiczne typu metro, czyli jednokolorowe i podłużne, należą obecnie do najpopularniejszy płytek zarówno do kuchni, jak i łazienki. Dzięki nim wystrój wnętrza zyskuje niepowtarzalny styl. A do tego płytki metro dają wiele możliwości aranżacyjnych.

Płytki "metro" po raz pierwszy pojawiły się w nowojorskim metrze w pierwszych latach XX wieku. Szybko przykuły uwagę nowojorczyk i zaczęły się pojawiać w kuchniach i łazienkach Amerykanów. Do dziś należą do najpopularniejszych w Stanach Zjednoczonych, a od kilku lat podbijają także polskie wnętrza.

Płytki ceramiczne typu metro (ang. subway) mają gładką, lśniącą powierzchnię i podłużny prostokątny kształt. Standardowe wymiary płytek metro to 20 x 10 cm. Najpopularniejsze są płytki w kolorze białym, jednak są także dostępne w szerokiej gamie innych kolorów. Pasują na ściany do kuchni, łazienki, ale także przedpokoju.

Jak ułożyć płytki typu metro?

Najczęściej spotykanym układem płytek metro jest tzw. układ cegiełkowy (zdjęcie poniżej). Jest to klasyczny układ dla tych płytek.

Cegiełkowy układ płytek metromat. własne

Istnieje jednak cały szereg innych możliwości. Płytki możemy tak ułożyć, żeby stworzyły siatkę, jodełkę, możemy ułożyć je pionowo bądź diagonalnie. Od tych wariacji możemy stworzyć kolejne. Kolejne możliwości aranżacyjne daje wykorzystanie płytek w dwóch kolorach i więcej np. białym i czarnym.

Ułożenie płytek metromat. własne

Ile kosztują płytki metro?

Ceny płytek ceramicznych typu metro zaczynają się od 60-65 zł za metr kwadratowy i sięgają nawet 150 zł za metr kw. Okazjonalnie płytki można kupić taniej, np. w czasie promocji i wyprzedaży nawet poniżej 50 zł za m kw.

PRZEJDŹ DO GALERII >>

ZOBACZ TEŻ WIDEO

Komentarze (3)
Płytki typu metro w różnych aranżacjach
Zaloguj się
  • duch87

    0

    Jak co komu wyjdzie :). Starą cegłę mam ułożoną zgodnie z instrukcją producenta i wygląda pięknie w kuchni.

  • kazio007

    0

    poziomo, pionowo lub w jodełkę i to wszystko co można z nimi zrobić, ja w kuchni mam poziomo - klasyka choć bardzo spodobało mi się ułożenie w jodełkę ale na ile ponadczasowe jest takie rozwiązanie? bo nie są to płytki raczej kilkusezonowe ale kilkunastosezonowe

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX