Strop drewniany
Stropy drewniane stosowane są przede wszystkim w domach drewnianych, a w murowanych - jako stropy poddasza.



Stropy belkowe.(rysunek) Projektuje się je zawsze do konkretnego domu - nie korzysta się z gotowych rozwiązań. Elementami nośnymi mogą być belki z litego drewna albo prefabrykowane np. z płyty OSB i drewna klejonego; do belek mocuje się płyty poszycia. Lite drewno warto stosować wtedy, gdy zależy nam na widocznym belkowaniu sufitu. Jeśli belki mają być zamknięte wewnątrz stropu, taniej będzie użyć belek prefabrykowanych.
Stropy żebrowe.(rysunek) Wykonywane są w domach drewnianych szkieletowych. Elementami nośnymi są żebra ze smukłych desek lub bali. Aby uchronić je przed zwichrzeniem, montuje się pomiędzy żebrami przewiązki (stężenia) - z desek, skrzyżowanych łat drewnianych lub taśm stalowych. Do tak wykonanej konstrukcji mocuje się płyty poszycia.
Stropy drewniane słabo izolują akustycznie, a więc warto w nich stosować podwójną izolację akustyczną: pomiędzy belkami oraz w podłodze. Aby nie dopuścić do skrzypienia podłogi, płyty poszycia trzeba przykleić do belek lub oddzielić od nich podkładkami z filcu.
Odporność ogniową stropu drewnianego można poprawić obkładając go obustronnie ognioodpornymi płytami gipsowo-kartonowymi lub gipsowo-włóknowymi. Belki stropu powinny być czterostronnie strugane.
Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład
>- Więcej o:
- strop drewniany
Strop typu filigran
Strop drewniany
Trwała dachówka o asymetrycznej fali
Dachy dwupołaciowe – zalety prostej konstrukcji
Niewidoczny obrońca domu mdm®Ventia NEO - dobrze układa się na dachu mdm®Ventia NEO - oddycha razem z nami
Ciekawy pomysł na pokrycie dachowe – blacha trapezowa
Nowe blachodachówki panelowe na jesień – FIORD firmy Blachy Pruszyński
Blachodachówka na dachu w nowoczesnym wydaniu