Salon w stylu skandynawskim - jak go urządzić?
Salon w stylu skandynawskim jest jasny i przestronny. Dużo w nim naturalnych materiałów i kolorów oraz ciekawego wzornictwa. To styl, który składa hołd ekologii, inspirując do aranżowania komfortowych wnętrz. O czym należy pamiętać urządzając salon w skandynawskim stylu?
Salon: styl skandynawski. Skandynawska prostota
Salon w stylu skandynawskim często kojarzy się nam z latem i wakacjami. Tymczasem ten popularny styl zrodził się w odpowiedzi na pogodę niesprzyjającą dobremu samopoczuciu - długie, mroźne zimy i krótkie dni z małą ilością dziennego światła skłoniły mieszkańców Północy do poszukiwań antidotum na depresyjną aurę. Stały się nim przytulne mieszkania w jasnych barwach, dobrze oświetlone, urządzone prosto, ale gustownie.
Styl wykreowali projektanci z Danii i Finlandii w latach trzydziestych XX w. Inspirując się tradycyjnym rzemiosłem, w którym forma przedmiotu była związana z jego funkcją (a nawet z niej wynikała), poszukiwali nowych technik i eksperymentowali z materiałami nieużywanymi przedtem w meblarstwie, np. z giętą sklejką. Nie zaniedbywali jednak atrakcyjnego wyglądu przedmiotów. Projekty m.in. Fina Alvara Aalto czy Duńczyka Arne Jacobsena do dziś są wzorem do naśladowania. Ich idee do perfekcji doprowadzili Szwedzi.
Salon skandynawski - jak zaprojektować aranżację salonu?
Co jednak dziś przesądza o popularności wnętrz w stylu skandynawskim? Przede wszystkim lekkość, z jaką łączy urodę przedmiotów z wygodą i praktycznością. Jasne kolory, oszczędnie urządzone wnętrza, z prostymi, estetycznie wykonanymi meblami i dodatkami nie epatują luksusem i nie podążają uparcie za modą, a jednak chce się w nich być. Przyjazne, pozbawione zadęcia, mają ludzką skalę. Urzekają prostą linią mebli, fakturą surowego drewna i fokusem na naturalne materiały. Tkaniny o grubym splocie, jutowe dywany w charakterystyczne paski, futrzane poduszki i lampy rozstawione po całym domu kiedyś były sposobem na ocieplenie i rozświetlenie pozbawionego dziennego światła domu. Dziś współgrają z nowoczesnym designem i wzbogacają każde, nawet z pozoru zwykłe wnętrze.
Meble do salonu w stylu skandynawskim
Salon w stylu skandynawskim to pochwała bezpretensjonalności. Meble - tylko te najpotrzebniejsze. Koniecznie proste lub o organicznych kształtach nawiązujących do natury. We wnętrzach nie może zabraknąć dodatków - mają nadawać przestrzeni indywidualnego charakteru. Dekoracją w aranżacjach może być wszystko: zegar z poprzedniej epoki, industrialna lampa, misa z drewna lub stos niedbale ułożonych książek.
Salon w stylu skandynawskim - pokój dzienny w prostych formach
Oszczędność formy pojawia się na każdym kroku w salonie w stylu skandynawskim. Piękno dla wszystkich za rozsądną cenę to dewiza, którą kierują się projektanci propagujący styl skandynawski. Minimalizm objawia się w szwedzkim wzornictwie opartym na produktach niedrogich, ale estetycznych i wysokiej jakości. Mniej znaczy więcej!
Dobrym pomysłem będzie współistnienie tradycyjnego rzemiosła z nowoczesnym designem oraz funkcjonalnych, często surowych mebli z miękkimi tkaninami. Oto, co wyróżnia wnętrza w stylu skandynawskim, które równie mocno zachwyca bazującą na prostocie urodą, jak i rozwiązaniami zapewniającymi wygodę i przytulność codziennego życia.
Salon w stylu skandynawskim. Aranżacja salonu: zrób to sam
Świetne rozwiązanie do salonu w stylu skandynawskim to drewniana podłoga, najczęściej z dużej klepki albo szerokich desek, ale zawsze pokrytych olejem lub białą, kryjącą farbą. Stawiamy na rodzime gatunki: dąb, jesion, brzozę lub świerk. Ważne jest umiejętne łączenie walorów użytkowych z estetycznymi. Jak w przypadku bibliotecznego regału Stacked skandynawskiej marki Muuto, skomponowanego z prostych modułów. Nad stołem lampa Under wykonana z surowców wtórnych oraz dębowe krzesła Nerd.
Podobny regał do salonu w stylu skandynawskim możemy wykonać samodzielnie z wykorzystaniem drewnianych skrzynek po owocach (lub kupionych w markecie budowlanym). Skrzynki należy oszlifować, a następnie zabezpieczyć ich powierzchnię bejcą lub farbą w białym kolorze, a następnie ustawić w sposób najbardziej nam odpowiadający (jako wąski i wysoki regał lub też szeroki i niski) i skręcić ze sobą poszczególne elementy, by stworzyły jedną całość. Samodzielnie wykonane meble do salonu w stylu skandynawskim można też umieścić na drewnianych nóżkach.
Salon w stylu skandynawskim - ciepło i przytulnie
Salon w stylu skandynawskim często ma piec kaflowy lub kominek oraz dużo poduch i wełnianych pledów nadających aranżacji przytulności. Jako, że styl skandynawski nierozerwalnie związany jest z naturą, ważną rolę odgrywają również rośliny, które często umieszcza się w przeźroczystych, szklanych naczyniach lub prostych ceramicznych wazonach.
Wszechobecna biel w skandynawskim salonie
Jasna, stonowana kolorystyka - razem z naturalnymi materiałami - pomaga stworzyć przytulne aranżacje - dodaje też lekkości, szczególnie na niewielkim metrażu w stylu skandynawskim. Dominująca biel sprawia, że nawet niewielkie pomieszczenie optycznie wydaje się większe i wypełnione światłem. Bieli towarzyszą zazwyczaj ulubione przez Skandynawów chłodne błękity i odcienie szarości, a z cieplejszej palety kolorów écru, beże i pastelowy róż. Mogą się pojawić nawet żółte poduszki - w ramach bardziej wyrazistego akcentu dekoracyjnego.
Podsumowanie - cechy charakterystyczne w stylu skandynawskim
- Jasne ściany, meble i dekoracje z jasnego drewna,
- Skandynawski salon "lubi" naturalne drewno w jasnych odcieniach - w postaci mebli i mniejszych elementów wyposażenia wnętrza.
- Rozkładany stół, który będzie estetycznie łączył kuchnię z jadalnią.
- Przestrzeń i dużo światła, również pod postacią lampek cotton balls.
- Powiew świeżości w postaci łączenia stylu skandynawskiego z innymi stylami aranżacji wnętrz - przykładem mogą być aranżacje w stylu scandi boho.
- Styl scandi charakteryzuje przytulny klimat, miękkie dodatki, szarości, jasny salon.
- Skandynawski styl może oznaczać również inspiracje czerpane z minimalizmu, szczególnie kiedy urządzamy mały salon.
- Skandynawskie meble powinny być proste i drewniane - mogą nosić ślady użytkowania oraz dekoracyjne przetarcia.
- Więcej o:
Modny salon: jak go urządzić? Ciekawe aranżacje
Świąteczny stół w stylowej oprawie
Przytulny biały salon
Małe mieszkanie i nieustawny salon - jak sobie poradzić?
Kredensy, witryny i regały
Bombki choinkowe od polskich producentów
Zastawa w kwiaty – powrót do natury na stole
Czy komody sprawdzą się w salonie?