Jak można wykorzystać sklejkę w aranżacji wnętrz?

Sklejka często występuje we wnętrzach skandynawskich. Ładnie zagra z barwami ziemi, bielą oraz czernią, a także z naturalnymi tkaninami, jak płótno, len czy stuprocentowa bawełna.

Sklejka często występuje we wnętrzach skandynawskich. Ładnie zagra z barwami ziemi, bielą oraz czernią, a także z naturalnymi tkaninami, jak płótno, len czy stuprocentowa bawełna. (Fot. Bulls)

Sklejka świetnie sprawdza się na ścianie. Można zrobić z niej meble, lampy i dodatki. I ciekawie wygląda z innymi materiałami! Zobaczcie, co sklejka potrafi zdziałać we wnętrzach.

Sklejka podbija świat! Niektórzy uważają, że moda na nią zaczęła się wraz z fascynacją wnętrzami industrialnymi. Inni, że wypromowało ją wzornictwo skandynawskie. Jak by nie było, z materiału budowlanego awansowała na dekoracyjny i szturmem zdobyła nasze serca. I nie ma się czemu dziwić: jest efektowna (dzięki ciekawemu rysunkowi słoi), praktyczna (bo giętka i stabilna) oraz uniwersalna (nadaje się na ścianę, podłogę i na meble). Pasuje – w mniejszych lub większych dawkach – do niemal każdego stylu i pomieszczenia: w przedpokoju sprawdzi się w roli wieszaka, w kuchni jako okładzina ściany między szafkami, w salonie może być panelem pod telewizor, a w sypialni parawanem. Doda wnętrzom przytulności charakteru, a my być może odkryjemy nowe talenty – ze sklejki wiele mebli zrobimy bowiem sami.

Co warto wiedzieć o sklejce?

 • Sklejka jest materiałem drewnopochodnym; składa się z warstw forniru (cienkich płatów drewna) sklejonych pod naciskiem prasy.
 • To co wyróżnia sklejkę, to jej giętkość, a zarazem i wytrzymałość; nawet duża ażurowa płyta będzie stabilna.
 • Producenci wymieniają cztery klasy sklejki. W klasie I materiał jest jednobarwny i praktycznie bez sęków. W kolejnych klasach sęków przybywa.
 • Ceny sklejki zaczynają się od kilkunastu złotych za płytę (o standardowych wymiarach 90 x 22 cm). Za najdroższe (specjalistyczne: laserowe, do głębokiego frezowania, trudno zapalne, z dodatkiem gumy) zapłacimy nawet kilkaset złotych.

Nasza rada

 • Sklejka z sosny lub świerku jest mocno usłojona i nadaje wnętrzu rustykalny charakter. Brzozowa i bukowa ma subtelniejszy, a więc bardziej neutralny rysunek.
 • Płyty mocuje się bezpośrednio do ściany lub do metalowego stelaża.
 • Jeśli chcemy zachować naturalny wygląd sklejki, należy zabezpieczyć ją lakierem bezbarwnym. Można też pomalować na dowolny kolor bejcą.
 • W pomieszczeniach narażonych na wilgoć, jak kuchnia czy łazienka, najlepiej użyć sklejki wodoodpornej.

ZOBACZ ZDJĘCIA >>

cztery kąty na wideo

Komentarze (2)
Jak można wykorzystać sklejkę w aranżacji wnętrz?
Zaloguj się
 • karinanowakowa

  0

  sklejka bardzo mi się podoba. ostatnio widziałam kilka ciekawych projektów prostych mebli od www.plywoodproject.pl i zaczynam się coraz bardziej przekonywać żeby wstawić takie meble do siebie do mieszkania.

 • an1005

  0

  Taka boazeria XXI wieku (jako 'wykańczacz ścian). Jako materail na rozne dodatki czy na szafki, meble jest OK

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX