Stół w kuchni. Aranżacje i porady
Co zrobić, gdy w mieszkaniu brakuje miejsca na osobną jadalnię, a przestrzeni salonowej zwyczajnie szkoda, by zajął ją tak duży mebel, jak stół? To proste, postaw stół w kuchni lub zaplanuj w niej wyspę kuchenną.
Jadalnia w kuchni to jest bardzo wygodne rozwiązanie. Posiłków nie trzeba nosić daleko, wszystkie naczynia i przyprawy są pod ręką, stół może pełnić też funkcję dodatkowego blatu roboczego. Gdy przyjdą goście, osoba przygotowująca posiłek będzie mogła jednocześnie pracować i cieszyć się ich towarzystwem. Jednak, aby jadalnia urządzona w kuchni była wygodna, a wnętrze nie straciło na funkcjonalności, warto wygospodarować na nią odpowiednią ilość miejsca.
Stół w kuchni, wymiary
O co konkretnie chodzi? Przyjmijmy, że stół ma wymiary 120 x 80 cm (to optymalna wielkość dla 4 osób), oczywiście przy nim stoją krzesła. Gdy są zasunięte, zestaw zajmuje niedużą powierzchnię, jednak aby przy meblu wygodnie mogli usiąść domownicy, między stołem a ścianą powinno pozostać ok. 70 cm wolnej przestrzeni. Sytuacja komplikuje się, gdy za stołem stoją szafki kuchenne, piekarnik, lodówka lub zmywarka, wówczas odległość między nimi powinna wynosić minimum 100 cm.
Stół w kuchni przy ścianie czy na środku pomieszczenia?
To, gdzie ustawimy stół, głównie zależy od wielkości pomieszczenia i sposobu jego umeblowania. Stół w dużej kuchni będzie ładnie prezentował się na środku pomieszczenia. Wówczas wokół niego pozostanie wystarczająco duża przestrzeń na swobodną komunikację, a osoba przygotowująca posiłek będzie widziała wszystkich biesiadników.
W mniejszym wnętrzu stół można przysunąć do jednej ze ścian. W takiej sytuacji centralna część wnętrza pozostanie wolna i będzie można wygodnie się po niej poruszać. W kuchniach otwartych na salon jadalnię urządź na granicy obu pomieszczeń. Wspólny element wyposażenia połączy wnętrza, pomimo że pełnią zupełnie inne funkcje.
Wyspa w kuchni jako stół
Zazwyczaj we wnętrzach, w których część zabudowy stanowi wyspa kuchenna, brakuje miejsca na oddzielny stół. W tej sytuacji można wygospodarować kąt jadalniany właśnie na tej zabudowie. Pamiętajmy jednak, że wyspa, podobnie jak blat roboczy, ma ok. 90 cm wysokości, więc jest wyższa od stołu o ok. 10 cm. Przy takim meblu nie sprawdzą się standardowe krzesła, należy je zamienić na stołki barowe (hokery). Innym sposobem jest obniżenie części jadalnianej, stanie się ona bardziej funkcjonalna, mimo że nadal będzie stanowiła integralną część zabudowy.
Pomysł na stół w kuchni
Często przeciwności losu, np. za mała przestrzeń, nieduży budżet czy nietypowy kształt wnętrza pobudzają w nas kreatywność. Zamiast skupiać się na przeszkodzie, szukamy ciekawych rozwiązań. A możliwości jest wiele. W małej kuchni warto zamontować składany stolik lub nieduży stół. W sklepach znajdziemy gotowe rozwiązania, ale osoby z charakterem majsterkowicza z łatwością stworzą samodzielnie oryginalny mebel. Gdy nie ma miejsca przy ścianie, chowany blat zamontować można w szafkach kuchennych. A co zrobić z nieciekawym oknem pomiędzy kuchnią a salonem? Urządzić bar! Natomiast, gdy nie masz funduszy na wymarzony stół, zrób go z europalet.
Zobacz galerię zdjęć: stół oraz wyspa kuchenna w małej i dużej kuchni (wybór redakcji)
- Więcej o:
Organizacja w kuchni jako postanowienie na ten rok
Urządzenia kuchenne Signature Kitchen Suite: luksus i innowacje
Żaluzje do kuchni. Jakie wybrać? Jakie będą najlepsze?
Odśwież swoją kuchnię: jak nadać nowe życie sercu domu?
Jak zrobić tabletki do zmywarki?
Jak dbać o zlewozmywak?
Nowa kolekcja armatury kuchennej marki Tres: innowacja, design i adaptacyjność
Kuchnia otwarta czy zamknięta?