Podlewanie i nawożenie roślin

  • Ściółka z szyszek

    Ściółka z szyszek - jak ją zrobić ?

    Ściółka ogrodowa to nie tylko estetyczny element w naszym ogrodzie, ale także niezastąpione narzędzie, które pomaga w utrzymaniu gleby w dobrej kondycji, zatrzymuje wilgoć oraz eliminuje roślinom chwasty. Jednym z ciekawych i ekologicznych materiałów do ściółkowania jest ściółka z szyszek. W tym artykule dowiesz się, dlaczego warto ją wykorzystać, jak ją zrobić oraz jakie są jej zalety.

  • Opróżniony z wody i porządnie zwinięty wąż powinien spędzić zimę w pomieszczeniu z dodatnią temperaturą.

    Jak spuścić wodę z nawadniania przed zimą?

    Nie tylko początkującym ogrodnikom zdarza się zapomnieć o przygotowaniu systemu nawadniającego do zimy. Tymczasem pozostawienie wody w rurach i wężach kończy się zwykle tym, że rozsadza je mróz. Zawczasu zadbajmy więc o to właśnie teraz, byśmy i w przyszłym roku mieli czym podlewać ogród.

  • ONE TIME USE ONLY DO JEDNOKROTNEJ PUBLIKACJI OGROD KOMPOSTOWNIK NAWOZ FOT. NEUDORFF PUBLIKACJA KWIETNIK NR 6 (150) - 6 2007

    Jesienne nawożenie roślin. Nawozy organiczne i wapnowanie

    Wydawałoby się, że już zakończyliśmy jesienne prace w ogrodzie. Tymczasem, zanim nadejdzie śnieżna zima, można jeszcze podsypać nawozy organiczne. Wszystkie oborniki i nawóz ptasi stosujemy raz na kilka lat. Późna jesień to także czas wapnowanie gleby.

  • Jak i kiedy przycinać hortensje? Poradnik praktyczny

    Optymalne nawożenie hortensji: Kiedy, jak i dlaczego?

    Hortensje to piękne i popularne krzewy kwitnące, które mogą dodać uroku i koloru każdemu ogrodowi. Jednym z kluczowych czynników wpływających na ich zdrowie i piękno jest odpowiednie nawożenie. W tym artykule dowiesz się, kiedy, jak i dlaczego należy nawozić hortensje, aby cieszyć się nimi przez wiele sezonów.

  • Nadmierny deszcz w ogrodzie

    Czy deszcz może zaszkodzić roślinom?

    Deszcz, stanowiący kluczowy element cyklu wodnego i podstawę istnienia wszelkiego życia na Ziemi, ma niezaprzeczalnie pozytywny wpływ na rośliny. Jednakże, jak w przypadku wielu innych zjawisk naturalnych, nadmiar może przynieść negatywne konsekwencje, które mogą zaszkodzić zielonym mieszkańcom naszej planety.

  • Bęben z wężem

    Jak podlewać duży ogród?

    Większa powierzchnia ogrodu wcale nie oznacza, że zużyjemy hektolitry wody. Wystarczy, że poznamy rzeczywiste zapotrzebowanie roślin na nią i wybierzemy najlepszy optymalny sposób nawadniania, a także właściwy sprzęt.

  • Nasiona F1

    Nasiona F1 – dlaczego lepiej plonują?

    Jeśli chcesz uzyskać obfite i jednorodne plony warzyw lub kwiatów, warto zainteresować się nasionami F1. To specjalne nasiona, które powstają z krzyżowania dwóch różnych odmian tego samego gatunku. Dzięki temu rośliny z nich wyhodowane mają wiele zalet, które ułatwiają uprawę i zwiększają efektywność. W tym artykule dowiesz się, czym są nasiona F1, jak powstają i dlaczego warto je wybierać.

  • Bęben z wężem S, 15 m-4

    Sztuka podlewania małego ogrodu i balkonu - 5 zasad

    Mały ogród rządzi się swoimi prawami w zakresie pielęgnacji, także nawadniania. Podobnie jest z balkonem lub tarasem. Wystarczy stosować kilka prostych zasad, aby podlewanie roślin na takiej przestrzeni było maksymalnie ekonomiczne.

  • Wapnowanie ziemi

    Wapnowanie ziemi w ogrodzie. Kiedy, jak i czym wapnować glebę?

    Wapnowanie gleby to metoda chemicznej rekultywacji, która polega na dodaniu do gleby węglanu, tlenku lub wodorotlenku wapnia i/lub magnezu w celu zneutralizowania nadmiaru kwasowości.

  • Automatyczne nawadnianie ogrodu - zalety i wady

    Automatyczne nawadnianie ogrodu - zalety i wady

    Odpowiednie nawodnienie roślin to podstawowy warunek, którego spełnienie zapewnia utrzymanie ogrodu w należytym stanie. Podlewanie roślin bywa czasochłonne - zwłaszcza w przypadku osób, które posiadają ogrody o dużej powierzchni. Znacznym ułatwieniem jest system automatycznego nawadniania, który z barków nie jednej już osoby zdjął ogrom pracy. Czy system ma tylko zalety czy też wady?

  • 15.05.2006 WARSZAWA

    Urlopowe podlewanie kwiatów - sprawdzone sposoby

    Co zrobić, by kwiaty doniczkowe przeżyły nasz urlop? Zobaczcie sprawdzone sposoby na zdalne podlewanie kwiatów podczas urlopu.

  • Nawożenie pomidorów

    Jaki nawóz do pomidorów będzie najlepszy?

    Marzą nam się pyszne pomidory z własnej grządki? By uprawa nam się udała w dużej mierze zależy to od właściwego nawożenia. Do wybory mamy ekologiczne preparaty oraz naturalne, które dostarczają pomidorom odpowiednich składników by warzywa się wybarwiły i nie pękały. Sprawdź czym i kiedy należy nawozić pomidory.

  • Pokrzywa zwyczajna (Urtica dioica)

    Gnojówka z pokrzywy. Przepis i właściwości

    Gnojówka z pokrzywy to jedna z tajnych broni ogrodnika. Jest bardzo prosta do wykonania, stanowi niezwykle wartościowy nawóz dla roślin, ale i także potrafi odstraszyć szkodniki.

  • Nawadnianie ogrodu

    Nawadnianie ogrodu - jak zrobić to z głową?

    Świadome i oszczędne korzystanie z wody przy podlewaniu naszych ogrodów to ważny aspekt zrównoważonego ogrodnictwa, do czego zachęca firma Fiskars. Odpowiednie produkty do nawadniania ułatwią nam pracę i pomogą uniknąć marnowania wody.

  • Stosując nawozy sypkie pamiętajmy o ochronnych rękawiczkach.

    Jaki wybrać nawóz?

    Rośliny są organizmami samożywnymi, co oznacza, że w procesie fotosyntezy produkują cukry proste (węglowodany). Inne niezbędne do życia składniki pobierają z gleby. Dlatego przynajmniej raz w roku (najlepiej wiosną) należy ją zasilić odpowiednim preparatem. Im staranniej przygotujemy glebę do sezonu wegetacyjnego, tym rośliny będą piękniej kwitły, bujniej rosły i owocowały.

  • 10.09.2008 WARSZAWA ROSLINY OKAZY SYLWETKI DLA MIESIECZNIKA OGRODY SZKOLKA KRZEWOW I DRZEW OZDOBNYCH SZYMANOWSKI NZ.ROSLINY DRZEWA CHOINA KANADYJSKA ' YEDDELOH ' FOT. WOJCIECH SURDZIEL / AGENCJA GAZETA PUBLIKACJA OGRODY NR 1 (117) - 1 2009 PUBLIKACJA LADNY DOM NR 11 (145) - 11 2010 SLOWA KLUCZOWE: ROSLINY DRZEWA ZDJĘCIE DO WKŁADKI: PUBLIKACJA OGRODY NR 1 (117) - CZASOPISMA

    Jak wiosną nawozimy iglaki

    Niebawem ziemia rozmarznie, wtedy rośliny obudzą się do życia. Gatunki iglaste wypuszczą nowe pędy dopiero w maju, ale z nadejściem pierwszych cieplejszych dni, zaczną w ich tkankach krążyć soki. Będzie to pora na zabiegi pielęgnacyjne, także na nawożenie, które w przypadku iglaków przeprowadzamy od kwietnia do końca czerwca.

  • Sterownik nawadniania

    Jak wybrać sprzęt do nawadniania?

    Jaki sprzęt do nawadniania będzie dla nas odpowiedni? Jak właściwie dopasować jego poszczególne elementy? – to kluczowe pytania, które stawiają sobie właściciele ogródków, gdy na dobre rozpoczyna się sezon wiosenno-letni.

  • Węże ogrodowe

    Nawadnianie. To łatwe. Premiera nowego segmentu Fiskars

    W 2021 roku Fiskars poszerza swoją ofertę o nowy segment sprzętu do nawadniania ogrodu. Właściciele ogrodów i trawników będą mogli nawadniać je korzystając z szerokiej i dobrze dopasowanej do ich potrzeb oferty od kranu do rośliny. Ogrodnicy z pewnością docenią łatwy wybór, komfortowe użytkowanie oraz wygodne przechowywanie nowych produktów.

  • odporne na suszę

    Rośliny odporne na suche powietrze podczas grzania kaloryferów

    Kwiaty które mogą stać kolo kaloryfera? Centralne ogrzewanie wysusza powietrze i nadmiernie je ogrzewa. Są jednak rośliny, którym takie warunki nie szkodzą.

  • Morinka shutterstock

    Nawóz organiczny

    Zanim zaczęliśmy używać nawozów sztucznych, rośliny zasilano obornikiem lub kompostem. Takie odżywki dostarczają roślinom o wiele więcej niż tylko minerały.

  • IGLAKI TUJA THUJA ZYWOTNIK TAWULA JAPONSKA SPIRAEA JAPONICA GOLD FLAME JALOWIEC JUNIPERUS FOT. EWA NARKIEWICZ PUBLIKACJA KWIETNIK NR 3 (135) - 3.2006 SLOWA KLUCZOWE: ROSLINY OGRODY ZDJĘCIE DO WKŁADKI: PUBLIKACJA KWIETNIK NR 3 (135) - CZASOPISMA

    Nawóz do tui - jaki wybrać?

    Tuje od lat są najbardziej popularnymi roślinami wykorzystywanymi do żywopłotów, choć nie są specjalnie wymagające nie można ich zostawić bez opieki. By dobrze się rozwijały niezbędne jest im jest prawidłowe nawożenie.

  • Zraszacz oszczędzający wodę

    Oszczędne nawadnianie – jak to zrobić?

    Zbliża się sezon wakacyjny, a wraz z nim ciepłe i suche dni. Wraca więc temat nawadniania ogrodu. Dla jednych to sama przyjemność, a dla innych przykry obowiązek. Jakby nie było jest to czynność, którą musimy wykonywać systematycznie, aby nasz ogród wyglądał pięknie i zdrowo. Na rynku dostępnych jest wiele produktów mających ułatwić nam nawadnianie - producenci stawiają coraz częściej na ekonomiczne rozwiązania. Przyjrzyjmy się im!

  • Nawożenie malin

    Nawożenie malin. Czym najlepiej nawozić maliny?

    Maliny nie mają szczególnych wymagań uprawowych. W swoim ogrodzie może je mieć każdy. Jeśli dobierzemy do nich odpowiedni nawóz to będziemy mogli długo cieszyć się pysznymi i zdrowymi owocami prosto z krzaka.

  • Fot.: Bildagentur Zoonar GmbH shutterstock

    Jak zrobić naturalny nawóz z żywokostu? Krok po korku

    Jak dbam o swoją ziemię? Często nawożę ją przekompostowanym obornikiem, kompostem i innymi nawozami naturalnymi, ściółkuję, nie ugniatam za mocno i przekopuję widłami, a nie szpadlem.

  • Nowożenie

    Kiedy i jak wykonać pierwsze nawożenie?

    Każdej wiosny sypiemy roślinom dawkę nawozu. Zazwyczaj wybieramy wieloskładnikowe odżywki uniwersalne, które w przybliżeniu odpowiadają potrzebom większości uprawianych gatunków. Zanim posadzisz, lub zaczniesz nawozić, sprawdź skład gleby.

  • Eszeweria

    Rośliny balkonowe na upały i suszę

    W upalne południe na słonecznym balkonie panuje klimat niczym na Saharze. Jak stworzyć tam ukwieconą zieloną oazę?

  • 02.06.2003 WARSZAWA BALKON TARAS ROSLINY PACHNACE PACHNACY DONICZKI OSLONKI SKRZYNKI PACHNACE TYTON

    Mądre podlewanie

    Jest wiele metod, które ułatwiają podlewanie roślin w pojemnikach. Woda lejąca się strumieniami oznacza jednak kłopoty.

  • Nie ma to jak chłodny, życiodajny prysznic po suchym, upalnym dniu. Może to nam zapewnić pomocna dłoń sąsiada, firma ogrodnicza lub wielofunkcyjny sterownik do nawadniania ogrodu.

    Podlewanie trawnika - Nie taka straszna susza...

    Klimat się zmienia, a ostatnie upalne lata spowodowały, że do wcześniej znanych kłopotów przedwyjazdowych doszedł jeszcze jeden - kto pod naszą nieobecność będzie podlewał ogród? To wbrew pozorom niemały problem, szczególnie dla tych, którzy nie założyli automatycznego nawadniania. Czy pozostała im jedynie nadzieja, że lato będzie deszczowe?

  • OFrau schpft Wasser aus WasserfassGiekanne : Garpa Tel. 0 41 52 / 92 52 00

    Jak wykorzystywać deszczówkę w ogrodzie?

    Zbieraj deszczówkę! Niech nawadnia ogród. Tym bardziej że jest miękka i pełna cennych dla roślin składników odżywczych.

  • Na wietrznych balkonach rośliny narażone są na silne wiatry, które przyczyniają się do szybkiego wysychania podłoża w skrzynkach.

    Podlewanie na balkonie

    Podlać kwiatki balkonowe - to niby prosty zabieg, ale jego częstotliwość oraz obfitość zależy od pory roku, wielkości pojemników, rodzaju uprawianych roślin, nasłonecznienia i od kilku innych rzeczy - warto wiedzieć jakich.