Gnojówka z pokrzywy. Przepis i właściwości
Gnojówka z pokrzywy to jedna z tajnych broni ogrodnika. Jest bardzo prosta do wykonania, stanowi niezwykle wartościowy nawóz dla roślin, ale i także potrafi odstraszyć szkodniki.

Gnojówka z pokrzyw
Pokrzywa zwyczajna rośnie w prawie każdym ogrodzie...jeśli jej nie wykorzystujemy w lecznictwie czy kulinariach to zwykle staramy się jej za wszelką cenę pozbyć ze swojego ogrodu. Nie potrzebnie. Jest bazą do niezwykle cennego naturalnego nawozu. By go przygotować potrzeba nie wiele.
Pokrzywa zwyczajna. Lecznice zastosowanie w domu i ogrodzie
Gnojówka z pokrzywy - jak zrobić 10 l nawozu
- Zacznijmy od przygotowania odpowiedniego naczynia. Najlepsze będzie plastikowe wiadro lub beczka. Nie powinno nastawiać się gnojówki w metalowych i betonowych pojemnikach.
- Najlepsza gnojówka jest z młodych liści pokrzyw. Jeśli się uda to warto ściąć roślinę jeszcze przed kwitnięciem. Pędy pokrzywy razem z liśćmi należy pociąć na drobniejsze kawałki i ułożyć na dnie naczynia. Na 10 litrów wody powinno być 1 kg pokrzyw.
- Tak przygotowaną pokrzywę zalewami 10 litrami wody (najlepiej deszczówki).
- Pojemnik ustawiamy w cieniu, najlepiej z dala od domu względu na brzydki zapach.
- Pojemnik szczelnie przykrywamy gazą, bo muchy i inne insektu lubią składać jaja w gnojówce. Nie wolno zamykać pojemnika z gnojówką - bo zachodzi w niej proces fermentacji do którego potrzebny jest dostęp tlenu.
- Codziennie mieszamy gnojówkę
- Zwykle proces powstawania trwa 2 tygodnie do momentu aż z powierzchni zniknie piana.
Jak długo można przechowywać gnojówkę z pokrzyw?
Jeśli z jakiś powodów nie mogliśmy zlać gnojówki po 2 tygodniach to nie należy się przejmować. Gnojówka w odpowiednio zacienionym miejscu może wytrzymać nawet 1,5 miesiąca, nie tracąc przy tym swoich właściwości.
Biowskaźniki. Rośliny, które określają żyzność gleby
Gnojówka z pokrzywy - zastosowanie
Gnojówka przygotowana z samej pokrzywy czy z dodatkiem, skrzypu, mleczy czy żywokostu ma niezwykle szerokie wykorzystanie w ogrodzie. Stanowi cenny nawóz dla warzyw i roślin owocowych, oraz pomaga zwalczać szkodniki I choroby grzybowe:
- mszyce,
- miseczniki,
- przędziorki
- mączniaka prawdziwego i rzekomego
- szarą pleśń
Należy pamiętać, że gnojówkę z pokrzywy należy używać w rozcieńczeniu. Do podlewania - 1 litr gnojówki trzeba rozcieńczyć w 10 litrach wody, do oprysków 1 litr gnojówki rozcieńczyć w 20 litrach wody.
Gnojówka z pokrzywy na mszyce
Jeśli macie problem z zielonymi mszycami to jednym najskuteczniejszych sposobów ich zwalczania jest zastosowanie młodej gnojówki z pokrzyw. Powinno się ją robić kiedy pokrzywy są młodziutkie i jeszcze nie kwitły (kwiecień/maj). Jeśli pokrzywy są koszone to ten termin się opóźnia. Należy zerwać same wierzchołkowe pędy (20- 30 cm) lub same listki. Młoda gnojówka zawiera kwas mrówkowy, który jest skutecznym środkiem w walce z mszycami. Młoda gnojówkę przygotowujemy w podobny sposób jak klasyczną tyle tylko, że skraca się czas fermentacji z dwóch tygodni do tygodnia. Gotową i przefiltrowaną gnojówkę przelewamy do opryskiwacza i rozprowadzamy na liściach roślin, na których żerują mszyce. Pokrzywę z gnojówki można wrzucić na kompost.
Mszyce. Jak pozbyć się mszyc? Sprawdzone sposoby na mszyce
Co podlewać gnojówką z pokrzywy
Gnojówką bezpiecznie możemy podlewać większość warzyw, roślin ozdobnych, a także krzewów i drzew owocowych. Nie lubią gnojówki z pokrzywy cebule, czosnek, fasola, groch, rododendron, azalia, wrzos.
Czy gnojówką z pokrzyw można podlewać iglaki?
Takie pytanie często pojawia się na forach ogrodniczych. Spieszę więc z odpowiedzią. Można bezpiecznie podlewać wszystkie iglaki w ogrodzie. Podlewanie wyciągiem z pokrzywy przyniesie im tyle samo korzyści co wszystkim roślinom w naszym ogrodzie.
- Więcej o:
Naturalne środki ochrony roślin. Jak ekologiczne walczyć ze szkodnikami i chorobami roślin?
Borówka wysoka czyli borówka amerykańska. Uprawa i pielęgnacja
Zdrowe zioła prosto z ogrodu. Które chwasty są jadalne?
Jak uzyskać samodzielnie naturalny nawóz dla roślin?
Wapnowanie ziemi w ogrodzie. Kiedy, jak i czym wapnować glebę?
Automatyczne nawadnianie ogrodu - zalety i wady
Urlopowe podlewanie kwiatów - sprawdzone sposoby
Jaki nawóz do pomidorów będzie najlepszy?