Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jaki nawóz do pomidorów będzie najlepszy?

Katarzyna Jodłowska

Marzą nam się pyszne pomidory z własnej grządki? By uprawa nam się udała w dużej mierze zależy to od właściwego nawożenia. Do wybory mamy ekologiczne preparaty oraz naturalne, które dostarczają pomidorom odpowiednich składników by warzywa się wybarwiły i nie pękały. Sprawdź czym i kiedy należy nawozić pomidory.

Nawożenie pomidorów
Nawożenie pomidorów
Fot. Shutterstock/Alkema Natalia

Kiedy najlepiej nawozić pomidory? 

Są pewne uniwersalne zasady nawożenia pomidorów. Pomidory jako warzywa o dłuższym okresie wegetacji po 2 tygodniach od posadzenia zaczynamy regularnie dokarmiać co 10-14 dni nawozem granulowanym bądź w płynie, przeznaczonym do zasilania warzyw albo roślin ogrodowych. Odżywki mineralne po raz ostatni stosujemy nie później niż pod koniec czerwca. Potem możemy zasilać rośliny kompostem. Zamiast wymienionych kilku zabiegów można przeprowadzić jeden na początku wegetacji warzyw - rozsypujemy wtedy nawóz granulowany o długotrwałym działaniu, z którego składniki uwalniają się powoli, przez kilka miesięcy.

Czym nawozić pomidory pod folią?

Ziemia w tunelu powinna być dobrze przygotowana pod uprawę wcześniej. Już kilka tygodni przed posadzeniem sadzonek ziemię nawozimy przefermentowanym obornikiem lub kompostem. Potem pierwszy raz pomidory nawozimy 2 tygodnie po posadzeniu, a potem co 10 dni. Wybieramy nawozy, które zawierają azot, fosfor, potas, wapń i magnez. 

Jaki nawóz do pomidorów wybrać? 

Pomidory to warzywa o szczególnych wymaganiach i najlepiej zasilać je tzw. nawozami dedykowanymi (specjalnie dla nich). Dla warzyw wybierajmy nawozy bezchlorkowe, jak Azofoska. Bardzo ważne jest też przestrzeganie zalecanych dawek preparatów, gdyż przenawożone warzywa gorzej się przechowują, zarówno świeże, jak i w przetworach, i w rezultacie mogą być szkodliwe.

Ekologiczne nawożenie pomidorów - czy to możliwe? 

Uprawa ekologicznych pomidorów nie jest nie możliwa, można sięgnąć do starych sprawdzonych zasad uprawy warzyw zgodnie z naturą.  Dbanie o zdrowe plony zaczynamy od zakupu nasiona z zaufanego źródła, sami robimy rozsadę. Warto wybrać odmiany odporne na choroby np. na podkładkach zwiększających ich wytrzymałość.  Uprawiam je w tunelu foliowym i szklarni, dzięki temu długo mają ciepło i wspaniale owocują. Pamiętajmy by sadzić pomidory z zachowaniem minimum 70 cm odstępu bo zbyt gęsto posadzone będą słabiej owocować. 

Nawóz organiczny - jaki wybrać?>>>

Naturalny nawóz do pomidorów

W czasie wzrostu warto zasilać pomidory opryskami z gnojówek z:

  • pokrzywy
  • żywokostu

Domowy nawóz do pomidorów z żywokostu

Do przygotowania domowego nawozu bogatego w potas świetny będzie żywokost rosyjski (Symphytum × uplandicum), którym zasilamy rośliny w momencie kwitnięcia. By stworzyć taki nawóz wystarczy zebrać jego liście i umieścić w ciemnej bańce z dostępem powietrza. Po tygodniu w dnie naczynia robimy dziurkę z której skapuje gotowy koncentrat nawozu. Rozcieńczamy go z wodą tak by uzyskał kolor średnio mocnej herbaty i zasilamy pomidory.

Nawóz ekologiczny do pomidorów z pokrzywy 

Coraz bardziej popularna jest gnojówka z pokrzywy bo zawiera niezwykle dużo potasu i rośnie w każdym ogrodzie. Najlepsza gnojówka jest z młodych liści pokrzyw. Jeśli się uda to warto ściąć roślinę jeszcze przed kwitnięciem. Pędy pokrzywy razem z liśćmi należy pociąć na drobniejsze kawałki i ułożyć na dnie naczynia. Na 10 litrów wody powinno być 1 kg pokrzyw. Cały proces wytwarzania gnojówki z pokrzyw trwa 2 tygodnie. Takim nawozem wzmacniamy rośliny od czerwca.

Gnojówka z pokrzywy. Przepis i właściwości>>>

    Więcej o:

Skomentuj:

Jaki nawóz do pomidorów będzie najlepszy?