Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Wilgoć w domu - skąd się bierze i jak się jej pozbyć?

AS

Przeciętna rodzina każdego dnia emituje do powietrza średnio aż 12 litrów wody w ciągu doby, a to tylko jedno ze źródeł wilgoci, która pojawia się w mieszkaniu. Jej obecność prowadzi do powstawania pleśni i innych przykrych skutków – także dla naszego zdrowia. Dowiedz się, jak walczyć z wilgocią w różnych pomieszczeniach twojego domu.

Skąd w naszych domach bierze się wilgoć i jak się jej pozbyć?
Skąd w naszych domach bierze się wilgoć i jak się jej pozbyć?
Scoop

Przyczyny powstawania wilgoci w różnych pomieszczeniach

Wilgoć pojawiająca się na ścianach i szybach to efekt wysokiej wilgotności powietrza w pomieszczeniach, która może mieć różne przyczyny. Następuje wówczas kondensacja pary wodnej, co możemy zaobserwować w postaci kropelek. Za taki stan rzeczy w dużej mierze odpowiadają codziennie wykonywane przez nas czynności. Wilgoć w łazience to typowy efekt ciepłego prysznica lub kąpieli. W kuchni pojawia się na skutek podwyższenia temperatury związanej z gotowaniem. Z kolei w chłodniejszych porach roku i w trakcie ulewnych dni nadmiar wody, która przenika do powietrza, a następnie ulega kondensacji, przynosimy do mieszkań na naszych ubraniach i ciele.

Wilgoć może przenikać do naszych domów również z zewnątrz. Odpowiadają za to między innymi drobne szczelinki w ścianie lub nieprawidłowa konstrukcja fundamentów, których ściany mają stały kontakt z wodą. Osobnym problemem bywają przecieki z instalacji wodnej, jak również korzystających z wody urządzeń takich jak pralka i zmywarka.

Pleśń i dyskomfort – zagrożenia związane z wilgocią

Problemu wilgoci nie można bagatelizować. W ekstremalnych przypadkach prowadzi ona do pojawiania się na ścianie pleśni, która wygląda nieestetycznie i stanowi zagrożenie dla zdrowia. W przypadku starszych okien wilgoć może atakować również ich konstrukcję, a pleśń powstaje pomiędzy ramą a szybą. Powoduje to przy okazji powstawanie mostków termicznych i wyższe rachunki za ogrzewanie.

Pleśń i wilgoć bardzo niekorzystnie wpływają na nasze drogi oddechowe. Istnieje podwyższone ryzyko występowania infekcji, jak również reakcji alergicznych. Tworzą się przy okazji świetne warunki dla roztoczy i bakterii. Wilgoć bezpośrednio bardzo negatywnie wpływa na nasze samopoczucie. Pojawiają się bóle głowy, problemy z prawidłową oceną temperatury i dyskomfort psychiczny.

Pozbądź się wilgoci w kilku prostych krokach

Zdarza się, że trudno wyeliminować z naszego życia źródła wilgoci, zwłaszcza gdy wynikają one z konstrukcji budynku. Istnieją jednak sprawdzone sposoby na walkę z wilgocią. Wiele zdziałamy, dbając o skuteczną wentylację, szczególnie w łazience i kuchni, gdzie zagrożenie wilgocią jest najpoważniejsze. Instalację należy stałe kontrolować, a w razie potrzeby zmodernizować. Konieczna może okazać się inwestycja w okap kuchenny.

Równie cenną inwestycją są specjalne pochłaniacze, takie jak produkty linii Ceresit STOP Wilgoci. Urządzenia tego typu działają w oparciu o specjalną tabletkę pochłaniającą wilgoć z powietrza i zamieniającą płyn w słony roztwór. Ich ogromną zaletą jest bezpieczeństwo, podobnie jak bezdźwięczna praca i usuwanie nieprzyjemnych zapachów. Pochłaniacze wilgoci występują w wielu wersjach, między innymi przeznaczonych do łazienek, małych pomieszczeń czy większych przestrzeni.

Poza zakupem specjalnego pochłaniacza i modernizacją wentylacji warto pamiętać, że duże znaczenie w kwestii utrzymania odpowiedniego poziomu suchości w pomieszczeniach jest ich regularne wietrzenie niezależnie od pory roku.

 

    Więcej o:

Skomentuj:

Wilgoć w domu - skąd się bierze i jak się jej pozbyć?