Przechowywanie pod schodami

W domu zazwyczaj brakuje miejsca na przechowywanie najróżniejszych rzeczy. Z roku na rok przybywa nam różnych przedmiotów. Ciągle mamy problem z dokumentami, nartami, piłką, książkami, wózkiem dziecięcym, zapasami zakupów przywiezionych z marketu.Co z tym wszystkim zrobić? Wykorzystać schody!

 

Warto wykorzystać miejsce pod schodami do przechowywania. Nie warto oszczędzać na półkach, pojemnikach, drążkach. Jeżeli w momencie projektowania tej przestrzeni przewidzimy co jakie przedmioty znajdą tu miejsce na stałe, w przyszłości unikniemy bałaganu. Pod schodami możemy umieścić otwarte półki, ale bardziej sprawdzi się zamknięta szafa. Może znaleźć się tu domowa biblioteczka, miejsce do pracy z zamykanymi szafkami na dokumenty, dodatkowa garderoba, czy przestrzeń do przechowywania różności.

 

Domowa biblioteczka.

Pod schodami możemy umieścić półki na książki. Zmieści się tu całkiem spora kolekcja. Półki zajmą niewiele miejsca, więc dodatkowo możemy wstawić tu fotel, gdzie będziemy mogli się oddawać lekturze. Możemy tą przestrzeń przeznaczyć na miejsce do pracy w domu, lub kącik komputerowy. Oczywiście jest to rozwiązanie idealne do niewielkich domów i mieszkań, gdzie domownicy walczą o wykorzystanie każdego metra wolnej powierzchni.

 

Przechowywanie.

Pod schodami można wygospodarować miejsce na przechowywanie rzeczy, których nie mamy gdzie ulokować. Możemy wstawić tu większe elementy, takie jak rower, wózek dziecięcy, ale również drobiazgi: drobny sprzęt sportowy, sezonowe ubrania i buty, dokumenty które musimy przechowywać kilka lat.

 

Garderoba.

Możemy pomyśleć o urządzeniu szafy na ubrania. W szafie pod schodami znajdzie się miejsce na odzież sezonową i aktualnie noszoną. Jeżeli schody znajdują się w okolicach drzwi wejściowych, w szafie możemy powiesić odzież wierzchnią, jeżeli mamy większą ilość płaszczy i kurtek a na półkach kolejne pary butów.

Producenci garderób oferują drzwi przesuwane na poddasze. Takie drzwi sprawdzą się też pod schodami, zwłaszcza w miejscach gdzie jest niewiele miejsca przed szafą i nie zmieściłyby się drzwi uchylane.

 

fot. komandor.pl

 

Spiżarnia.

Pod schodami można przechowywać zapas produktów spożywczych, środków chemicznych, duże paczki karmy dla kota i psa. W prawdziwej spiżarni musi być utrzymana odpowiednio niska temperatura. Jednak jest sporo produktów, których przechowywanie tego nie wymaga.

 

Półka na wino.

Miłośnicy wina powinni się zastanowić nad pomysłem stworzenia półki na wino pod schodami. Zmieści się w niej całkiem duża kolekcja.

fot. luxuryhousingtrends.com

 

 

Kiedy zrezygnować z przechowywania pod schodami?

Schody ażurowe zazwyczaj wykluczają takie rozwiązanie. Po pierwsze półki, wieszaki, pakunki pod schodami wprowadzą wrażenie chaosu we wnętrzu a po drugie rzeczy mogą bardziej się kurzyć.

Często szkoda nam powierzchni pod schodami na postawienie stolika lub kwiatka, dlatego o wyborze schodów ażurowych czy pełnych, powinniśmy decydować na etapie projektowania domu.

 

Monika Grabowska


Zobacz również:

Przedpokój wizytówką domu

Dla porządnickich

Rozwiązania biurowe

 

Więcej o:
Komentarze (21)
Przechowywanie pod schodami
Zaloguj się
 • Jan Uzin

  Oceniono 1 raz 1

  Wykorzystanie przestrzeni pod schodami, to świetny pomysł. Najlepiej przewidzieć taki schowek jeszcze w fazie ich projektowania. Niestety nie wiele firm oferujących montaż schodów zrobi nam pod nimi szafę. Jedyną, o której wiem (od znajomych) jest radomska firma nowoczesne-schody.pl Działają na terenie całego kraju i nawet za granicą. Szukam dobrego wykonawcy, także jeżeli znacie napiszcie w komentarzach. Pozdrawiam.

 • pawelel24

  0

  no nie wiem, ja mam w domu schody i jakoś takiej przestrzeni nie ma :/ zamurowane... dom nie za duży, ale wielu domowników, a każdy ma swoje rzeczy, ciężko jest to wszystko poupychać, zaczynamy się zastanawiać na selfstorage na okres sezonu letniego, bo mamy masę sprzętu zimowego

 • waldek070707

  0

  widzę, że nie tylko w moim domu padł pomysł wyniesienia zbędnych gratów do selfstorage ;)

 • mariuszdariusz1987

  0

  najpierw trzeba mieć schody :D niestety uroki życia w małym mieszkanku w bloku, większość sezonowych gratów i ubrań ląduje w selfstorage

 • weronika1414

  0

  ja niestety nie mogłam sobie pozwolić na przechowywanie pod schodami, a żałuję i zazdroszczę takich komórek i przestrzeni :/ upycham wszystko po każdym wolnym kącie, kupuję kosze i pudełka, żeby to jak najlepiej posegregować, ale mam za dużo gratów, których szkoda mi wyrzucić, chyba czas rozejrzeć się za czymś zewnętrznym typu selfstorage...

 • Gość: Gość

  0

  Dobre pomysły. Robiąc remont odkryłam, że mam pod schodami pustą przestrzeń, która była zasłonięta płytą. Nie miałam pojęcia, co z tym zrobić, a teraz już wiem - schowam tam odkurzacz i inne sprzęty do sprzątania, a zasłonię drzwiami przesuwanymi. Mam już szafę Komandora i sobie chwalę, więc tu też ich wykorzystam.

 • Gość: Gość

  0

  ta pierwsza aranzacja ciut nietrafiona - nawet przydymione szklo tu nie pasuje. jestem za zabudowa w dewnie, cokolwiek mialoby sie za tymi frontami znajdowac. ja swoj schowek zaprojektowalem na www.iszafy.pl wykonala go na medal brygada z INDECO

 • Gość: Gość

  0

  Nie wpadłabym sama na pomysł umieszczenia garderoby pod schodami - ale przyznam że rozwiązanie godne pochwały! Bardzo ciekawy artykuł

 • Gość: Gość

  0

  Zdecydowanie najlepsze i najładniejsze rozwiązanie to ta szafa. Można trzymać tam wszystko zachowując dyskrecje i porządek a przy tym wygląda pięknie. Świetne rozwiązanie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX