Organizacja szafy na pięć z plusem: organizery, pojemniki, wieszaki
Jak utrzymać porządek w szafie na stałe? W pierwszej kolejności przemyśl jej wewnętrzny układ oraz organizację ubrań i dodatków. Następnie sięgnij po akcesoria, które pomogą w ujarzmieniu chaosu. Sprawdzą się pojemniki, organizery i inne dedykowane rozwiązania.
Sprzątanie szafy - od czego zacząć?
W pierwszej kolejności należy zrobić przegląd zawartości garderoby. Posegreguj ubrania na trzy kategorie:
- Odzież, którą nosisz często.
- Odzież, którą zakładasz czasami, na specjalne okazje, na konkretną pogodę, itp.
- Odzież, której z różnych powodów nie nosisz w ogóle.
Przyjrzyj się nieużywanym już ubraniom. Jeśli są w dobrym stanie, możesz je sprzedać lub oddać instytucji charytatywnej. Jeśli wina tkwi w usterkach, przeznacz popołudnie na wykonanie drobnych napraw lub powierz to zadanie krawcowej. Ubrania zniszczone czy zaplamione przerób na ściereczki lub wyrzuć.
Odzież, którą nosisz tylko czasami, podziel np. na sezonową oraz okazjonalną. Wizytowe sukienki chowaj w pokrowcach, a kurtki czy buty narciarskie włóż do pojemnika i wsuń na najwyższe półki.
Jakie pojemniki plastikowe, organizery i wieszaki wybrać?
Specjalne pojemniki, organizery oraz wieszaki ułatwią ci segregowanie ubrań i przedmiotów. Jakich rozwiązań użyć?
- Pojemniki na buty – włóż do nich obuwie, którego nie używasz na co dzień i które nie musi znajdować się w szafce w przedpokoju. Możesz w nich umieścić swoje szpilki na wielkie wyjścia, buty sportowe, obuwie zimowe, itd. Organizery na obuwie są dostępne w różnych wielkościach, dzięki czemu każde opakowanie można przeznaczyć na inny rodzaj, model czy materiał.
- Organizery na paski, apaszki, itd. – mogą mieć formę płaskich pojemników wkładanych do szuflady. Wewnętrzne separatory pozwalają na zoptymalizowanie przechowywania drobnych przedmiotów.
- Organizery na bieliznę i skarpetki – sprawdzają się tu nie tylko najprostsze pojemniki, ale także separatory materiałowe, które po złożeniu zajmują niewiele miejsca.
- Wielopoziomowe wieszaki – na których powiesisz kilka elementów garderoby bez straty na cennej przestrzeni. Niektóre modele są przeznaczone do wieszania razem kompletów ubrań, np. spodni i żakietów.
Jak zaplanować wnętrze szafy?
Kolejny etap to przeprojektowanie garderoby tak, aby była maksymalnie ergonomiczna i funkcjonalna.
Krok 1. Jak najwięcej ubrań powieś na wieszakach, jednak tak, aby nie były ściśnięte. Drążek, do którego masz najłatwiejszy dostęp, przeznacz na ubrania, które nosisz najczęściej.
Krok 2. Na środkowych półkach, na wysokości wzroku, ulokuj koszulki i bluzy, które nie zmieściły się na wieszakach. Swetry i inne cięższe elementy garderoby zawsze trzymaj na półkach, inaczej odkształcą się lub rozciągną.
Krok 3. Ubrania na specjalne okazje oraz sezonowe okrycia wierzchnie schowaj w pokrowcach i powieś na wyższym drążku. Miejsce to przeznacz na odzież, której nie nosisz zbyt często.
Krok 4. Część ubrań, szczególnie sezonowych, możesz włożyć do pojemników i umieścić na najwyższych półkach.
Krok 5. W szufladach najwygodniej będzie przechowywać bieliznę i skarpetki w organizerach.
Krok 6. Na dnie szafy umieść plastikowe pojemniki na buty. Jeśli którejś z par butów używasz wyjątkowo rzadko, wsuń je w opakowaniu na górną półkę.
Jeśli dobrze zaprojektujesz wewnętrzny układ szafy, utrzymanie porządku nie będzie stanowiło żadnego problemu. Jeżeli dodatkowo wyrobisz w sobie nawyk odkładania rzeczy na miejsce, sprzątanie w garderobie zajmie i dosłownie chwilę.
- Więcej o: