Piękny przedpokój: meble, dodatki, oświetlenie
Przedpokój – to pierwsze, co goście zobaczą wchodząc do naszego domu. To miejsce, które pełni wiele istotnych funkcji, od przywitania gości, po przechowywanie odzieży, obuwia i akcesoriów. Dlatego warto zaprojektować go tak, aby był nie tylko praktyczny, ale również estetyczny. Stworzenie pięknego przedpokoju może ciekawym wyzwaniem, które dodatkowo podniesie wartość mieszkania.
Elementy wyposażenia przeznaczone do przedpokoju należy przede wszystkim dopasować do posiadanego metrażu. Jak poradzić sobie z niewielkim wnętrzem? Co zrobić, aby sprawiało wrażenie większego?
Mały przedpokój nie musi być problemem
Wizualne powiększenie przedpokoju może być wyzwaniem, ale istnieje kilka trików, które można wykorzystać, aby stworzyć wrażenie większej przestrzeni:
- Jasne kolory. Malowanie ścian na jasne kolory, takie jak biały, kremowy lub pastelowy, może sprawić, że pomieszczenie wyda się większe i bardziej przestronne.
- Lustra. Umieszczanie dużych luster na ścianach lub frontach meblowych może optycznie powiększyć przestrzeń, odbijając światło i tworząc wrażenie większej głębi.
- Minimalizm. Ograniczenie liczby mebli i dekoracji w przedpokoju sprawi, że będzie prezentował się czysto i przestronnie.
- Oświetlenie. Dobre oświetlenie całej przestrzeni sprawi, że pomieszczenie wyda się większe. Warto postawić na równomiernie rozmieszczone punkty oświetleniowe na suficie, oświetlenie nad lustrem oraz w szafach.
- Lekkie meble. Zamiast stolika czy konsoli warto wybrać półkę z szufladą, mocowaną bezpośrednio do ściany, a w miejsce stojącego wieszaka na płaszcze - pojedyncze wieszaki na ścianie. Można też sprawić, że zabudowa meblowa na wymiar będzie prezentowała się nieco "lżej" pod względem wizualnym - wystarczy zastosować podziały na frontach - na jednym umieścić lustro, a pozostałe wykończyć w różnych kolorach (na przykład jeden front biały, drugi w jasnym odcieniu drewna).
- Prawidłowy układ mebli. Długi przedpokój można optycznie skrócić i poszerzyć, umieszczając meble na jego końcu/końcach. Zawsze warto wykorzystać wnękę, jeśli takowa znajduje się w strefie wejściowej do mieszkania. A jeśli brakuje miejsca na pełnowymiarową szafę, można rozważyć szafki pod sufitem, w których schowamy na przykład sezonowe obuwie.
- Odpowiednia dekoracja. Unikajmy nadmiaru ozdób - wystarczy kilka starannie wybranych elementów ozdobnych, które uczynią przestrzeń bardziej atrakcyjną wizualnie, ale jednocześnie jej nie przytłoczą.
- Przesuwane drzwi. Jeśli to możliwe, zastanówmy się nad zainstalowaniem drzwi przesuwnych zamiast tradycyjnych drzwi uchylnych, aby zaoszczędzić przestrzeń.
- Wizualna głębia. Dodanie głębi przestrzeni za pomocą tapet 3D lub malowania ścian w różnych odcieniach tego samego koloru może sprawić, że pomieszczenie wyda się większe.
Oświetlenie do przedpokoju
Kiedy projektujemy oświetlenie przedpokoju, warto zwrócić uwagę na różnorodność źródeł światła. Połączenie kilku rodzajów oświetlenia pozwala stworzyć atrakcyjną wizualnie kompozycję.
- Oświetlenie główne. To centralne źródło światła, które zapewnia ogólną widoczność w przedpokoju. Może to być lampa sufitowa, żyrandol lub kilka mniejszych punktów montowanych na suficie lub wbudowanych w sufit podwieszany. Ważne jest, aby moc oświetlenia głównego była dopasowana do rozmiarów pomieszczenia.
- Oświetlenie punktowe. Podkreśla konkretne elementy w przedpokoju, jak obrazy na ścianach czy rośliny. Warto je wprowadzić również nad lustrem (lub po jego bokach).
- Oświetlenie schodów. Ważne jest zapewnienie odpowiedniego oświetlenia stopni, aby uniknąć ryzyka potknięcia. Dyskretne światełka schodowe mogą nie tylko zwiększyć bezpieczeństwo, ale także dodać uroku aranżacji wnętrza. Tego typu oświetlenie, montowane na ścianie nad listwami przypodłogowymi, można zastosować też w przedpokoju.
- Oświetlenie dekoracyjne. Do tego celu świetnie nadają się taśmy LED, które można rozciągnąć we wnęce sufitu podwieszanego, dookoła lustra na ścianie (tak, by nie były widoczne) czy wzdłuż obrysu zabudowy meblowej, za specjalnie zaprojektowaną maskownicą.
Przechowywanie w przedpokoju
Właściwe wykorzystanie miejsca w przedpokoju może zaoszczędzić nam frustracji i ułatwić codzienne funkcjonowanie. Jak wygospodarować miejsce na płaszcze, buty i inne przedmioty?
Stylowe wieszaki na ubrania. Mogą być zarówno praktyczne, jak i dekoracyjne - w razie potrzeby można wybrać model z półeczką na górze, na której odłożymy czapki, szaliki, itp. Przy wyborze wieszaków warto zwrócić uwagę, czy haczyki nie są ostro zakończone, aby nie dziurawiły odzieży - oraz czy mają wystarczającą wielkość i sposób wygięcia, aby nie spadły z nich nawet ciężkie płaszcze. Ciekawym pomysłem jest wieszak z ruchomymi haczykami, które wysuwa się tylko wtedy, kiedy są potrzebne. A jeśli zdecydujemy się na mocowanie pojedynczych haczyków na ścianie, dobrze będzie umieścić je na kilku poziomach, pamiętając o wysokości wygodnej dla dzieci.
Szafki na buty. Buty mogą być jednym z głównych "sprawców" bałaganu w przedpokoju. Szafki na buty są doskonałym rozwiązaniem, które pozwala zachować porządek i czystość. Są produkowane w różnych rozmiarach:
- decydując się na pełnowymiarowy mebel, warto wybrać model z tapicerowanym siedziskiem, które poprawi komfort użytkowania,
- w małym przedpokoju świetnie sprawdzi się płytka szafka na buty, które są przechowywane niemal pionowo.
A jeśli nie mamy miejsca na dodatkową szafkę na buty, ponieważ musimy wykorzystać przestrzeń na szafę, zaprojektujmy ją w taki sposób, aby przy podłodze pozostawić wolną, niezabudowaną przestrzeń, w której postawimy buty.
Pojemniki i kosze na drobiazgi. Drobne przedmioty, które często przechowujemy w przedpokoju, możemy łatwo zgubić, jeśli nie przypiszemy im konkretnego miejsca. Umieszczenie pojemników lub koszy - na komodzie, konsoli pub w szufladzie - pozwoli na uporządkowanie tych elementów. Można przypisać każdemu domownikowi własny kosz na osobiste rzeczy, co ułatwi utrzymanie porządku.
Stolik, konsola lub komoda. Stolik lub komoda w przedpokoju może być nie tylko elementem dekoracyjnym, ale także praktycznym miejscem do przechowywania różnych rzeczy - o ile przestrzeń przedpokoju na to pozwala. Na blacie można umieścić kosz na listy, klucze i inne drobiazgi. Szuflady lub półki pod blatem mogą służyć do składowania tego, czego nie chcemy trzymać na widoku. W razie potrzeby pod konsolę możemy wstawić siedzisko, które przyda się na chwilę odpoczynku lub przy zakładaniu butów.
Lustro z funkcją przechowywania. Lustro na płytkiej szafce ściennej z półeczkami lub haczykami w środku może być doskonałym rozwiązaniem do schowania drobiazgów, szczególnie w mniejszych przedpokojach. Połączenie funkcji lustra z przechowywaniem pozwoli oszczędzić miejsce i jednocześnie mieć wszystkie niezbędne rzeczy pod ręką.
Lustro do przedpokoju
Lustro w przedpokoju nie tylko jest praktyczne - może też optycznie powiększyć przestrzeń i odbijać światło, wizualnie poprawiając proporcje wnętrza. Wybierając lustro, można postawić na minimalistyczną formę - wtedy nie będzie rzucało się w oczy, lub wprowadzić do aranżacji model z bogato zdobiona ramą, która uczyni lustro główną dekoracją przestrzeni. W niewielkim przedpokoju warto postawić na lustro na szafie lub szafce, aby połączyć funkcje i zaoszczędzić miejsce.
Dekoracje w aranżacji przedpokoju
Dobrze dobrana dekoracja może od razu wprowadzić gości w pozytywny nastrój. W przedpokoju warto umieścić coś, co przyciągnie uwagę i sprawi, że każdy poczuje się mile widziany. Mogą to być na przykład: designerskie wieszaki na ubrania, elegancka lampa, elegancka konsola z wazonem pełnym kwiatów, fototapeta z modnym graficznym wzorem.
Dekoracje mogą być doskonałym sposobem na personalizację pomieszczenia. Można na przykład umieścić na ścianach galerię zdjęć rodzinnych lub ulubione plakaty. Dodanie ozdobnych poduszek na ławce, tapicerowanych paneli na ścianie czy puszystego dywanika sprawi, że przedpokój stanie się bardziej przytulny.
Jeśli osobiste upodobania lub skromny metraż przedpokoju stanowią ograniczenie w stosowaniu bogatych zdobień i kontrastujących wzorów, możemy wybrać do przedpokoju wąską paletę kolorystyczną, którą wzbogacimy teksturami. Obecnie modne są ryflowane fronty meblowe, które doskonale komponują się z matowym wykończeniem lakierowanej powierzchni.
Zaprojektowanie pięknego przedpokoju to nie tylko kwestia estetyki, ale także funkcjonalności i komfortu. Dbając o każdy z wymienionych elementów, możemy stworzyć przestrzeń, która codziennie będzie sprawiać nam przyjemność wyglądem i użytecznością. Przedpokój to wizytówka naszego domu – dlatego warto zadbać, aby prezentował się on nienagannie i "zapraszał" do wejścia.
- Więcej o:
Balustrady wewnętrzne na schody – jak wybrać najlepszą?
Jak urządzić funkcjonalny przedpokój? Niezbędne elementy wyposażenia
Zrób to sam: wieszak z gałęzi
Aranżacja przedpokoju - inspiracje
Przedpokój w stylu loftowym
Szafki do przedpokoju - propozycje i aranżacje
Piękny przedpokój: meble, dodatki, oświetlenie
Szafy z siedziskiem w przedpokoju