Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Kwiaty doniczkowe dla zapracowanych i nie tylko

Małgorzata Szymczykiewicz, KJ
Kalanchoe - Fot. Pixabay/Hans

Lubicie kwiaty, ale jesteście zapracowani i nie macie czasu by je pielęgnować? Oto kilka żelaznych, niezawodnych i urodziwych kwiatów specjalnie dla Was. Wszystkie dobrze znoszą niedobory światła, wody i są niemal "samoobsługowe"

Kwiaty doniczkowe domowe

Nie mają w domu wcale łatwo, zwłaszcza w sezonie grzewczym. Centralne ogrzewanie wysusza powietrze i nadmiernie je ogrzewa. Jesienią i zimą jest też mało światła co utrudnia życie wielu gatunkom kwiatów doniczkowych. Są jednak rośliny, którym takie warunki nie szkodzą - to je właśnie warto wybrać do naszych ciepłych mieszkań.

Poznaj ciekawy kwiat doniczkowy - kurkuma>>>

Kwiaty doniczkowe dla zapracowanych - Sansewieria (Sansevieria) - Fot. Flora Dania

Kwiaty doniczkowe - Sansewieria (Sansevieria)

Kwiaty doniczkowe dla zapracowanych - Sansewieria (Sansevieria)

Tworzy długie (1 m wysokości) szablaste lub cylindryczne liście. Lubi półcień i przepuszczalne lekko wilgotne podłoże z dodatkiem piasku.

10 roślin do salonu>>>

Kwiaty dla zapracowanych Kalanchoe (Kalanchoe) - Fot. Flora Dania

Kwiaty doniczkowe kwitnące - Kalanchoe (Kalanchoe)

Tworzy nieduże kępy (10-30 cm wysokości) kwitnące na biało, żółto, pomarańczowo, różowo lub czerwono. Wiele odmian ma pełne kwiaty przypominające małe różyczki. Lubi miejsca dobrze oświetlone światłem rozproszonym oraz niezbyt wilgotne próchniczne podłoże.

Kwiaty na parapet >>>>

Kwiaty dla zapracowanych - Dracena (Dracena) - Fot. Flora Dania

Kwiaty doniczkowe domowe - Dracena (Dracena)

W zależności od gatunku i odmiany ma węższe lub szersze liście, często biało- lub żółto paskowane. Dostępne są rośliny nieduże (50 cm) i okazałe drzewka (1,5 -2 m). Może stać w słońcu i w półcieniu. Lubi niezbyt wilgotne podłoże z dodatkiem piasku i gliny.

Najpiękniejsze kwiaty z ogrodów naszych babć. Podpowiadamy jakie wybrać.

Kwiaty dla zapracowanych - Echmea (Aechmea) - Fot. Łukasz Zandecki

Kwiaty doniczkowe kwitnące - Echmea (Aechmea)

Jest epifitem - pobiera pokarm nie z gleby, lecz z powietrza. nie ma więc szczególnych wymagań co do podłoża. Jego rola ogranicza się do utrzymania rośliny w pionie. Powinno też umożliwiać swobodny dostęp powietrza do korzeni, najlepiej więc dorzucić do niego garść torfu. Echmea nie wymaga zasilania ani obfitego podlewania. Woli wilgotną glebę, ale znosi dłuższe okresowe przesuszenia. Podlewanie można ograniczyć do wlewania (co tydzień) niewielkiej ilości wody do lejka rozety liściowej. Uwaga, rozety echemi po przekwitnięciu zamierają. Obok wyrastają jednak następne. Aby zakwitły, od maja do września warto roślinę trzymać na zewnątrz, w półcieniu.

Jej rozeta ma 50-60 cm wysokości, a kwiatostan wystaje ponad nią ok. 30 cm. Lubi miejsca półcieniste, przepuszczalne podłoże i podlewanie do lejka utworzonego przez liście u ich nasady.

Kwiaty cieniolubne >>>

Kwiaty doniczkowe dla zapracowanych - Juka (Yucca) - Fot. www.balkonovo.pl

Kwiaty doniczkowe domowe- Juka (Yucca)

Kwiaty doniczkowe dla zapracowanych - Juka (Yucca)

Sprzedawane są rośliny w formie rozet wyrastających z grubych pni. Mogą mieć 50-200 cm wysokości. Lubi miejsca słoneczne i półcieniste oraz rzadko nawilżane podłoże z dodatkiem gliny i piasku.

Jak dbać o kwiat kolumnea? >>>

Kwiaty dla zapracowanych - Aglonema (Aglaonema) - Fot. Arkadiusz Ścichocki

Kwiaty doniczkowe dla zapracowanych - Aglonema (Aglaonema)

Tworzy kępy wysokości 40-80 cm. Ma wiele odmian o różnym rysunku szarych plam na liściach. Lubi półcień i próchniczne podłoże.

Kwiaty dla zapracowanych Grubosz (Crassula) - Fot. Biuro Kwiatowe Holandia

Kwiaty doniczkowe dla zapracowanych - Grubosz (Crassula)

Tworzy rozgałęzione formy krzaczaste. Dostępne są rośliny 20-60 cm wysokości. Lubi miejsca słoneczne i skąpo podlewane podłoże przepuszczalne z dodatkiem piasku i gliny.

Kwiaty dla zapracowanych Nolina (Nolina) - Fot. Flora Dania

Kwiaty doniczkowe dla zapracowanych - Nolina (Nolina)

Na zgrubiałym u podstawy pędzie wyrasta pióropusz wąskich liści. Może mieć 50- 150 cm wysokości. Lubi miejsca słoneczne i półcieniste oraz prawie suche podłoże z dodatkiem piasku i gliny.

Kwiaty doniczkowe dla zapracowanych - Szeflera (Schefflera) - Fot. Flora Dania

Kwiaty domowe - Szeflera (Schefflera)

Szeflera drzewkowata rośnie dobrze i w widnym i półcienistym pomieszczeniu (odmiany pstrolistne wymagają więcej światła). Na południowym parapecie należy ją jednak cieniować - ostre słońce powoduje żółknięcie liści. Szeflera zadowoli się standardowym podłożem dla roślin doniczkowych i umiarkowanym podlewaniem. Okazy uprawiane blisko rozgrzanego kaloryfera należy od czasu do czasu zrosić.

Jej złożone, palczaste liście pokrywają równomiernie łodygę. Może mieć wysokość 40-200 cm. Lubi półcień i próchniczne niezbyt wilgotne podłoże

Kwiaty doniczkowe dla zapracowanych - Zamiokulkas (Zamioculcas) - Fot. Flora Dania

Kwiaty doniczkowe dla zapracowanych - Zamiokulkas (Zamioculcas)

Tworzy kępy grubych pędów pokrytych mięsistymi liśćmi. Może mieć 30-150 cm wysokości. Lubi półcień i próchniczne, prawie suche podłoże.

Aspidistra wyniosła - Fot. DIOMEDIA/VISIONS

Kwiaty doniczkowe nazwy: Aspidistria wyniosła

Zniesie zbyt suche lub wilgotne powietrze, wahania temperatury i niewystarczającą ilość światła. Do tego szybko się rozrasta. Roślina ma tylko jedno wymaganie: ziemia w doniczce nie powinna zanadto przesychać. Wiosną i wczesnym latem aspidistrę można dokarmiać nawozami dla roślin doniczkowych. Od czasu do czasu warto też przetrzeć jej liście mokrą ściereczką, by usunąć kurz i brzydkie plamy po twardej wodzie. Roślinę przesadzamy dopiero wtedy, gdy korzenie przestają się mieścić w doniczce.

Dracena Deremeńska - Fot. Materiały prasowe

Kwiaty doniczkowe: Dracena Deremeńska

Służy jej pokojowa temperatura (20-25° C) i raczej widne stanowisko (ale nie bezpośrednio nasłonecznione), z dala od kaloryfera. Kluczem do sukcesu w uprawie jest odpowiednie podlewanie. Nalewajmy do doniczki tylko tyle wody, by ziemia była wilgotna, a nie mokra. Dracena najlepiej rośnie w gotowej mieszance dla palm i dracen. Przesadzamy ją raz w roku, starszym okazom wymieniamy tylko wierzchnią warstwę ziemi.

Zielistka Sternbergera - Fot. Mariusz Pietroń

Kwiaty doniczkowe cieniolubne: Zielistka Sternbergera

To jedna z najmniej wymagających roślin doniczkowych. Przez cały rok podlewamy ją umiarkowanie (od lutego do września nieco obficiej). Roślina zadowala się ziemią uniwersalną do domowych kwiatów, a zasilona nawozem uniwersalnym do roślin doniczkowych bujniej rośnie. Przesadzamy ja wiosną, gdy bryła korzeniowa przestaje mieścić się w doniczce. Wiosną i latem zielistka wydaje długie pędy rozłogowe. Odcinamy je, ukorzeniamy w wodzie i sadzimy do doniczek.

Pandan Veitcha - Fot. Łukasz Zandecki / AG

Kwiaty domowe: Pandan Veitcha

Dorasta do 3 metrów, nadaje się, więc tylko do dużych wnętrz. dobrze rośnie w jasnych i półcienistych miejscach, w standardowej mieszance dla kwiatów doniczkowych (można do niej dorzucić garść gliny) Pandan bardzo szybko rośnie, jest więc żarłoczny - wiosną i latem warto go dokarmiać nawozem dla roślin kwitnących (preparat dla gatunków zielonych spowoduje zanik pasków na liściach). Z czasem roślina tworzy odrosty, które można ukorzeniać. Wszystkie prace wykonujemy w rękawiczkach - pandan ma kolce na brzegach liści!

Epipremnum - Fot. Łukasz Zandecki / AG

Kwiaty doniczkowe: Epipremnum złociste

To efektowne pnącze (osiągające kilka metrów długości) znane jest też pod dawna nazwą scindapsus. Najbujniej i najzdrowiej rośnie w widnych miejscach; niedostatek światła sprawia, że na jego pstrych zielono-żółtych liściach zanikają efektowne przebarwienia. Może wić się po plastikowej podporze okręconej włóknem kokosowym (jest to magazyn wilgoci, która podsiąka z doniczki). Z wiekiem tworzy coraz większe liście. Epipremnum łatwo rozmnożyć z fragmentów pędów.

Aglonema zmienna - Fot. Shutterstock/Bugtiger

Kwiaty doniczkowe: Aglonema zmienna

Zdrowo rośnie w większości warunków, dobrze znosi niską wilgotność powietrza ( ale w bardzo suchych wnętrzach lepiej ją zraszać). Nadaje się do miejsc słabiej oświetlonych - z wyjątkiem pstrych odmian, które w takich warunkach mogą stracić deseń na liściach. Sprawdzi się też na słonecznym  parapecie. Aglomena toleruje niższą temperaturę (nawet 10°C), lepiej jednak uprawiać ją w cieplejszych wnętrzach. Roślinę podlewamy umiarkowanie (ziemia stale powinna  być lekko wilgotna). Zasilamy nawozami płynnymi co dwa tygodnie.

Reo meksykańskie - Fot. Flora Dania

Kwiaty doniczkowe kwitnące: Reo meksykańskie

Reo meksykańskie to tropikalna roślina o efektownych zielono-czerwonych liściach. Ich długość może wynosić nawet pół metra! Najlepszym stanowiskiem dla reo są miejsca półcieniste lub jasne. Zarówno nadmiar słońca, jak i jego brak powodują, że liście zaczynają tracić swój wspaniały kolor. Przez cały rok temperatura w pomieszczeniu nie powinna spadać poniżej 18°C. Reo będzie wdzięczne za dokarmianie (wiosną i latem raz w tygodniu, jesienią i zimą raz na miesiąc). Zbyt suche powietrze może być przyczyną brązowienia liści. Reo ma tylko jedną wadę, z czasem może tracić ładny pokrój. Można je jednak odmłodzić - wystarczy skrócić wierzchołek o 5-8 cm ( nad pąkiem liściowym ), ukorzenić w wodzie i posadzić w doniczce, a wyrośnie z niego nowa roślina.

 

Bilbergia zwisła - Fot. Paweł Słomczyński / AG

Kwiaty do domu: Bilbergia zwisła - piękna zimą

Kwitnie od późnego lata do zimy efektownymi zwisłymi kłosami kwiatostanów. Lubi jasne miejsca, lecz niezbyt silne nasłonecznienie. Lato może spędzić w półcienistym zakątku tarasu lub balkonu. w lecie podlewamy nieco obficiej niż zima, najlepiej odstałą woda lub deszczówką; pamiętajmy o nalewaniu odrobiny wody do lejka rozety liści. Bilbergia zasilana co 2 tygodnie (zimą raz w miesiącu) nawozem dla  roślin doniczkowych (w stężeniu o połowie mniejszym niż na instrukcji) będzie bujniej rosła. Przesadzamy co 3 lata, wiosną.

Kwiaty doniczkowe na e

Kwiaty doniczkowe  - zielone liściaste nazwy

Każde wnętrze zyskuję na obecności roślin. Duże zielone plamy w salonowym krajobrazie to powód do prawdziwej dumy. Zebraliśmy dla Was listę roślin łatwych pielęgnacji. 

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Jakie krzewy i drzewa najpiękniej kwitną w kwietniu?
Najpiękniejsze kwiaty z ogrodów naszych babć. Podpowiadamy jakie wybrać
Skalnica Arendsa (Saxifraga × arendsii) - roślina wieloletnia na skalniak

Skomentuj:

Kwiaty doniczkowe dla zapracowanych i nie tylko

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej