Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Begonia królewska (Begonia rex)

Begonia rex

BEGONIE KRÓLEWSKIE wiosną potrafią zakwitnąć, ale kwiaty nie są efektowne. Ogrodnicy nawet radzą obrywać zawiązujące się pączki, bo ich rozwój osłabia rośliny
Fot. Arkadiusz acichocki / Agencja Gazeta

Kategoria

byliny

Kolor kwiatów

różowe

Odczyn gleby

kwaśny

Pora kwitnienia

przedwiośnie, zima

Stanowisko

słońce

Wilgotność gleby

umiarkowanie wilgotna

Wysokość

do 50 cm

Begonia królewska to bylina uprawiana jako roślina pokojowa.

Jak wygląda begonia królewska?

Tworzy mięsiste, wolno rosnące kłącze, z którego wyrastają niesymetryczne duże (do około 20 cm długości) owalne, ostro zakończone liście, o pofałdowanej powierzchni. Są bardzo atrakcyjnie wybarwione: zielone, z szerokim paskowaniem w odcieniach różu i purpury oraz metalicznie połyskującym. Z nerwów od spodu blaszek i z ogonków liściowych wyrastają rzadkie długie włoski. Czy begonia królewska kwitnie? Kwitnie niezbyt dekoracyjnie, na różowo. Kwiaty są pojedyncze i mają ok. 2 cm średnicy. Wywodzi się od niej liczna grupa odmian mieszańcowych uzyskanych w wyniku krzyżowania z innymi gatunkami begonii kłączowych.

Rozmiary Długość pędów do 30 cm,

Odmiany

  • 'Eskargot' - liście purpurowo-srebrzyste, zwinięte ślimakowato;
  • 'Fireworks' - liście z fioletowymi i srebrzystymi centrycznymi pasami;
  • 'Merry Christmas' - liście różowe z zielonym obrzeżeniem w białe kropki,
  • 'Satin Jazz' - liście czerwone z białymi nerwami,

Kwitnienie Zwykle zimą lub wczesną wiosną.

Wymagania Próchniczna, przepuszczalna, lekko kwaśna ziemia i chłodne miejsce o dużej ilości rozproszonego światła.

Begonia  królewska na balkonie

Begonie mogą mieć owalne lub okrągłe liście, wydłużony kształt lub mogą przypominać serce, lub liść klonu. Powierzchnia może być gładka lub łuskowata. Ten kwiat jest ceniony przede wszystkim nie za paletę kolorów, ale za efekt dekoracyjny. Begonia królewska nie wymaga szczególnej pielęgnacji. Latem roślinę powinniśmy chronić przed słońcem, ale zimą lepiej jest umieścić ją na parapecie skierowanym na południe. Najkorzystniejszym miejscem dla begonii jest półcień. 

Uprawa i pielęgnacja

Optymalna temperatura to 21-24oC, minimalna 10oC. Powietrze powinno być umiarkowanie wilgotne. Jasne światło wyostrza kolory liści, słabsze wzmacnia metaliczny połysk. Gdy roślina nadmiernie się wydłuża i traci najstarsze liście, wymaga odmładzania, zwykle co 3 lata.

Rozmnażanie Przez nasiona, podział kłączy lub sadzonki liściowe.

Cięcie Warto uszczykiwać zawiązki kwiatostanów, by roślina tworzyła dorodniejsze liście i przedwcześnie się nie starzała.

Podlewanie i nawożenie Wymaga regularnego podlewania, gdy ziemia lekko przesycha na powierzchni, i zasilania niskimi dawkami nawozu dla roślin o ozdobnych liści. Podłoże nie powinno być jednak mocno wilgotne. Należy unikać moczenia liści i kwiatów.

Choroby i szkodniki Zbyt wilgotne podłoże powoduje gnicie korzeni i pędów. W suchym powietrzu brzegi brązowieją i zamierają.

Zastosowanie Roślina pokojowa o wyjątkowo dekoracyjnych liściach.

1 z 1BEGONIE KRÓLEWSKIE wiosną potrafią zakwitnąć, ale kwiaty nie są efektowne. Ogrodnicy nawet radzą obrywać zawiązujące się pączki, bo ich rozwój osłabia rośliny
Fot. Arkadiusz acichocki / Agencja Gazeta