Najpiękniejsze kwitnące krzewy na cały rok. Posadź je teraz

Kwitnące krzewy ogrodowe są łatwiejsze w uprawie niż kwiaty. Szybko rosną więc nadają się do zazieleniania i ukwiecania zwłaszcza świeżo zakładanych ogrodów. Dobierając odpowiednie gatunki możemy mieć w każdym miesiącu kwitnący jakiś fragment ogrodu.
1 Oczar pośredni. Krzewy ozdobne Oczar pośredni. Krzewy ozdobne Fot. Wiesław Gawryś

Oczar pośredni - zakwitnie w styczniu następnego roku

Dorasta do 4 m wysokości. Jego ciemnozielone liście jesienią przebarwiają się na pomarańczowo lub czerwono. W zależności od odmiany ma kwiaty żółte lub pomarańczowe. Ukazują się na bezlistnych gałązkach w różnych terminach. Dobierając odmiany można mieć kwitnące krzewy od grudnia do marca. Lubi stanowiska słoneczne i półcieniste oraz żyzne, wilgotne podłoże o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym.

Przeczytaj więcej o oczarach >>

Oczary. Krzewy ozdobne

 

2 Wawrzynek wilczełyko. Krzewy ozdobne Wawrzynek wilczełyko. Krzewy ozdobne Fot. Lilianna Sokołowska

Wawrzynek wilczełyko - zakwitnie w lutym następnego roku

Krzew rzadko ugałęziony dorastający do 1 m wysokości. Ma zielone matowe liście. Kwiaty w zależności od odmiany białe lub w różnych odcieniach różu pojawiają się przed rozwojem liści w lutym i marcu. Jesienią zdobią go czerwone owoce. Może rosnąć na stanowiskach słonecznych i półcienistych na każdej glebie, byle nie kwaśnej. Nie lubi cięcia. Wszystkie części rośliny są trujące.

3 Dereń jadalny. Krzewy ozdobne Dereń jadalny. Krzewy ozdobne Fot. Piotr Banaszczak

Dereń jadalny - kwitnie w marcu

Duży krzew z wiekiem wyglądający jak niewielkie drzewo. Osiąga 4-7 m wysokości. Jego liście są zielone i lśniące. Jego drobne żółte kwiaty zebrane w kuliste kwiatostany ukazują się w marcu i kwietniu na gołych gałązkach. Jesienią wydaje czerwone, jadalne owoce świetne na nalewki. Odpowiada mu stanowisko słoneczne i półcieniste oraz każda gleba.

4 Pigwowiec japoński. Krzewy ozdobne Pigwowiec japoński. Krzewy ozdobne Fot. Ewa Narkiewicz

Pigwowiec japoński - kwitnie w kwietniu

Niski rozłożysty krzew osiągający 1 m wysokości. Kwiaty w zależności od odmiany ceglastoczerwone, różowe lub pomarańczowe pojawiają się przed rozwojem liści w kwietniu i maju. Jesienią wydaje podobne do jabłuszek owoce doskonałe na nalewki i sok. Nie ma specjalnych wymagań, toleruje każdą glebę i stanowisko.

5 Kolkwicja chińska. Krzewy ozdobne Kolkwicja chińska. Krzewy ozdobne Fot. Wojciech Podstolski

Kolkwicja chińska - kwitnie w maju

Rozłożysty krzew o przewisających gałęziach dorastający do 2 m wysokości. Kwiaty biało-różowe pojawiają się w maju i czerwcu. Odpowiada mu stanowisko słoneczne i półcieniste i każda gleba.

6 Pęcherznica kalinolistna. Krzewy ozdobne Pęcherznica kalinolistna. Krzewy ozdobne Fot. Lilianna Sokołowska

Pęcherznica kalinolistna - kwitnie w czerwcu

Krzew z wyprostowanymi pędami dorastający do 3 m wysokości. W zależności od odmiany ma żółte, zielone lub bordowe liście. Białe kwiaty lub różowawe zebrane w baldachowate kwiatostany pojawiają się w czerwcu i lipcu. To niewymagająca roślina na każde stanowisko.

7 Tawuła japońska. Krzewy ozdobne Tawuła japońska. Krzewy ozdobne Fot. Paweł Słomczyński / AG

Tawuła japońska - kwitnie w lipcu

Krzew o wzniesionych pędach dorastający w zależności od odmiany 50-150 cm. Liście może mieć zielone, żółte lub zabarwione pomarańczowo. Różowe kwiaty ukazują się od czerwca do lipca. Lubi stanowisko słoneczne. Nadaje się na każdą glebę.

8 Budleja Dawida. Krzewy ozdobne Budleja Dawida. Krzewy ozdobne Fot. Wojciech Surdziel / Agencja Gazeta

Budleja Dawida - kwitnie w sierpniu

Bujny krzew dorastający do 3 m wysokości. Kwiaty w zależności od odmiany białe, różowe lub fioletowe zebrane w długie kwiatostany na końcach pędów ukazują się od lipca do października wabiąc liczne motyle. Lubi stanowisko słoneczne i żyzną glebę. Co roku można ją mocno przycinać.

9 Ketmia syryjska. Krzewy ozdobne Ketmia syryjska. Krzewy ozdobne Fot. Wojciech Kindlarski

Ketmia syryjska - kwitnie we wrześniu

Wyprostowany krzew dorastający do 2 m wysokości. Liście późno pojawiają się wiosną, a jesienią przebarwiają się na żółto. Kwiaty w zależności od odmiany białe, różowe lub niebieskie, podobne do tych u malw, pojawiają się od lipca do września. Lubi stanowisko słoneczne i próchniczną, przepuszczalną glebę. Wymaga okrycia na zimę.

10 Hortensja bukietowa. Krzewy ozdobne Hortensja bukietowa. Krzewy ozdobne Fot. Wojciech Surdziel / Agencja Gazeta

Hortensja bukietowa - kwitnie w październiku

Wyprostowany krzew dorastający 1-3 m wysokości. W zależności od odmiany ma kwiaty białe, różowe kremowe lub żółtawe zebrane w okazałe wiechowate kwiatostany. Pojawiają się one od sierpnia do października i nawet po zaschnięciu są dekoracyjne. Może rosnąć w słońcu lub półcieniu na żyznej, wilgotnej, lekko kwaśnej glebie.

11 Sadzenie krzewów Sadzenie krzewów Fot. Shutterstock

Jak sadzić krzewy

Krzewy sprzedawane w pojemnikach można sadzić właściwie cały sezon, ale najlepszym terminem, gwarantującym dobre przyjęcie się roślin w nowym miejscu, jest wczesna wiosna i jesień.

Rośliny sadzimy w wykopanym wcześniej dołku, do którego na dno sypiemy żyzną ziemię zmieszaną z nawozem wieloskładnikowym (najlepiej o spowolnionym działaniu, bo wystarczy na kilka miesięcy). Umieszczamy je tak by nie były zagłębione w podłożu bardziej niż dotychczas.

Sadzenie krzewów

Fot. Shutterstock

Następnie obsypujemy ziemią, którą dobrze udeptujemy i obficie podlewamy. po posadzeniu dobrze jest skrócić gałązki krzewu przynajmniej o 1/3, co sprzyja rozkrzewieniu. A więc do dzieła.

12
Komentarze (8)
Najpiękniejsze kwitnące krzewy na cały rok. Posadź je teraz
Zaloguj się
 • bemolo15

  Oceniono 23 razy 11

  To na nic ten przegląd i tak zasadzą tuje.

 • ina_nova

  Oceniono 7 razy 5

  hortensja bukietowa zaczyna kwitnienie w lipcu

 • helenkazmorzecina

  Oceniono 1 raz 1

  Pigwowca można wysiać jesienią i wykiełkuje wiosną a za 2-3 lata będzie kwitł

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX