Najpiękniejsze kwitnące krzewy na cały rok. Posadź je teraz

Kwitnące krzewy ogrodowe są łatwiejsze w uprawie niż kwiaty. Szybko rosną więc nadają się do zazieleniania i ukwiecania zwłaszcza świeżo zakładanych ogrodów. Dobierając odpowiednie gatunki możemy mieć w każdym miesiącu kwitnący jakiś fragment ogrodu.
Oczar pośredni. Krzewy ozdobne Oczar pośredni. Krzewy ozdobne Fot. Wiesław Gawryś

Oczar pośredni - zakwitnie w styczniu następnego roku

Dorasta do 4 m wysokości. Jego ciemnozielone liście jesienią przebarwiają się na pomarańczowo lub czerwono. W zależności od odmiany ma kwiaty żółte lub pomarańczowe. Ukazują się na bezlistnych gałązkach w różnych terminach. Dobierając odmiany można mieć kwitnące krzewy od grudnia do marca. Lubi stanowiska słoneczne i półcieniste oraz żyzne, wilgotne podłoże o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym.

Przeczytaj więcej o oczarach

Wawrzynek wilczełyko. Krzewy ozdobne Wawrzynek wilczełyko. Krzewy ozdobne Fot. Lilianna Sokołowska

Wawrzynek wilczełyko - zakwitnie w lutym następnego roku

Krzew rzadko ugałęziony dorastający do 1 m wysokości. Ma zielone matowe liście. Kwiaty w zależności od odmiany białe lub w różnych odcieniach różu pojawiają się przed rozwojem liści w lutym i marcu. Jesienią zdobią go czerwone owoce. Może rosnąć na stanowiskach słonecznych i półcienistych na każdej glebie, byle nie kwaśnej. Nie lubi cięcia. Wszystkie części rośliny są trujące.

Dereń jadalny. Krzewy ozdobne Dereń jadalny. Krzewy ozdobne Fot. Piotr Banaszczak

Dereń jadalny - kwitnie w marcu

Duży krzew z wiekiem wyglądający jak niewielkie drzewo. Osiąga 4-7 m wysokości. Jego liście są zielone i lśniące. Jego drobne żółte kwiaty zebrane w kuliste kwiatostany ukazują się w marcu i kwietniu na gołych gałązkach. Jesienią wydaje czerwone, jadalne owoce świetne na nalewki. Odpowiada mu stanowisko słoneczne i półcieniste oraz każda gleba.

Pigwowiec japoński. Krzewy ozdobne Pigwowiec japoński. Krzewy ozdobne Fot. Ewa Narkiewicz

Pigwowiec japoński - kwitnie w kwietniu

Niski rozłożysty krzew osiągający 1 m wysokości. Kwiaty w zależności od odmiany ceglastoczerwone, różowe lub pomarańczowe pojawiają się przed rozwojem liści w kwietniu i maju. Jesienią wydaje podobne do jabłuszek owoce doskonałe na nalewki i sok. Nie ma specjalnych wymagań, toleruje każdą glebę i stanowisko.

Kolkwicja chińska. Krzewy ozdobne Kolkwicja chińska. Krzewy ozdobne Fot. Wojciech Podstolski

Kolkwicja chińska - kwitnie w maju

Rozłożysty krzew o przewisających gałęziach dorastający do 2 m wysokości. Kwiaty biało-różowe pojawiają się w maju i czerwcu. Odpowiada mu stanowisko słoneczne i półcieniste i każda gleba.

Pęcherznica kalinolistna. Krzewy ozdobne Pęcherznica kalinolistna. Krzewy ozdobne Fot. Lilianna Sokołowska

Pęcherznica kalinolistna - kwitnie w czerwcu

Krzew z wyprostowanymi pędami dorastający do 3 m wysokości. W zależności od odmiany ma żółte, zielone lub bordowe liście. Białe kwiaty lub różowawe zebrane w baldachowate kwiatostany pojawiają się w czerwcu i lipcu. To niewymagająca roślina na każde stanowisko.

Tawuła japońska. Krzewy ozdobne Tawuła japońska. Krzewy ozdobne Fot. Paweł Słomczyński / AG

Tawuła japońska - kwitnie w lipcu

Krzew o wzniesionych pędach dorastający w zależności od odmiany 50-150 cm. Liście może mieć zielone, żółte lub zabarwione pomarańczowo. Różowe kwiaty ukazują się od czerwca do lipca. Lubi stanowisko słoneczne. Nadaje się na każdą glebę.

Budleja Dawida. Krzewy ozdobne Budleja Dawida. Krzewy ozdobne Fot. Wojciech Surdziel / Agencja Gazeta

Budleja Dawida - kwitnie w sierpniu

Bujny krzew dorastający do 3 m wysokości. Kwiaty w zależności od odmiany białe, różowe lub fioletowe zebrane w długie kwiatostany na końcach pędów ukazują się od lipca do października wabiąc liczne motyle. Lubi stanowisko słoneczne i żyzną glebę. Co roku można ją mocno przycinać.

Ketmia syryjska. Krzewy ozdobne Ketmia syryjska. Krzewy ozdobne Fot. Wojciech Kindlarski

Ketmia syryjska - kwitnie we wrześniu

Wyprostowany krzew dorastający do 2 m wysokości. Liście późno pojawiają się wiosną, a jesienią przebarwiają się na żółto. Kwiaty w zależności od odmiany białe, różowe lub niebieskie, podobne do tych u malw, pojawiają się od lipca do września. Lubi stanowisko słoneczne i próchniczną, przepuszczalną glebę. Wymaga okrycia na zimę.

Hortensja bukietowa. Krzewy ozdobne Hortensja bukietowa. Krzewy ozdobne Fot. Wojciech Surdziel / Agencja Gazeta

Hortensja bukietowa - kwitnie w październiku

Wyprostowany krzew dorastający 1-3 m wysokości. W zależności od odmiany ma kwiaty białe, różowe kremowe lub żółtawe zebrane w okazałe wiechowate kwiatostany. Pojawiają się one od sierpnia do października i nawet po zaschnięciu są dekoracyjne. Może rosnąć w słońcu lub półcieniu na żyznej, wilgotnej, lekko kwaśnej glebie.

Sadzenie krzewów Sadzenie krzewów Fot. Shutterstock

Jak sadzić krzewy

Krzewy sprzedawane w pojemnikach można sadzić właściwie cały sezon, ale najlepszym terminem, gwarantującym dobre przyjęcie się roślin w nowym miejscu, jest wczesna wiosna i jesień.

Rośliny sadzimy w wykopanym wcześniej dołku, do którego na dno sypiemy żyzną ziemię zmieszaną z nawozem wieloskładnikowym (najlepiej o spowolnionym działaniu, bo wystarczy na kilka miesięcy). Umieszczamy je tak by nie były zagłębione w podłożu bardziej niż dotychczas.

Sadzenie krzewów
Fot. Shutterstock

Następnie obsypujemy ziemią, którą dobrze udeptujemy i obficie podlewamy. po posadzeniu dobrze jest skrócić gałązki krzewu przynajmniej o 1/3, co sprzyja rozkrzewieniu. A więc do dzieła.

Więcej o:
Komentarze (8)
Najpiękniejsze kwitnące krzewy na cały rok. Posadź je teraz
Zaloguj się
 • bemolo15

  Oceniono 29 razy 13

  To na nic ten przegląd i tak zasadzą tuje.

 • ina_nova

  Oceniono 9 razy 7

  hortensja bukietowa zaczyna kwitnienie w lipcu

 • helenkazmorzecina

  Oceniono 2 razy 2

  Pigwowca można wysiać jesienią i wykiełkuje wiosną a za 2-3 lata będzie kwitł

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX