Sadzimy rośliny ozdobne na rabatach bylinowych
Dobrze zaplanowana rabata, usytuowana na tle grupy krzewów bądź żywopłotu, pod ścianą domu lub przy tarasie to jedna z piękniejszych ozdób ogrodu. Jeśli odpowiednio dobierzemy gatunki, miejsce to będzie efektowne od wczesnej wiosny aż do jesieni.
Jakie dobrać rośliny? Wczesną wiosną na rabacie powinny pojawić się rośliny cebulowe (sadzimy je jesienią) - przebiśniegi, krokusy, tulipany, hiacynty, narcyzy, szafirki czy cebulice najlepiej kwitną tam, gdzie dociera sporo słońca i jest dość zacisznie. Rośliny te lubią żyzne podłoże.
Na słonecznej rabacie w maju mogą kwitnąć płomyki szydlaste, różne odmiany barwinka, sasanek, gęsiówka albo pierwiosnki. W cieniu dobrze radzą sobie barwinki, fiołki, bergenia sercolistna oraz nieco później kwitnące brunnera wielkolistna, niezapominajka, skalnica i serduszka.
Czerwiec to czas, kiedy zaczynają kwitnąć róże. W pełnym słońcu obok nich można posadzić lawendę, kocimiętkę, rozchodniki, pachnące groszki, szałwie, strzeliste ostróżki i wonne macierzanki. W półcieniu dobrze rosnąć będą delikatne orliki, naparstnice, rozwary, a nawet pełniki europejskie.
Latem słoneczną rabatę wypełnić mogą malwy, rudbekie, słoneczniki, dzielżany, nawłocie i penstemony. W miejscu zacienionym możemy liczyć zawsze na urokliwe liście funkii lub liliowce.
Wszystkie rośliny sadzone na rabacie warto od wiosny zasilać nawozami, by zapewnić im dostęp do właściwej ilości składników pokarmowych. Odpowiednio dobrane preparaty sprawią, że rośliny obsypią się dużą ilością kwiatów. Już od wczesnej wiosny, czyli nawet od chwili sadzenia można stosować Nawóz 100 dni do roślin rabatowych i skalniaków (Bayer). Jest to preparat o przedłużonym działaniu, który wystarczy zastosować raz w sezonie, by zapewnić roślinom wystarczającą dawkę makro- i mikroelementów.
- Więcej o: