Które byliny żyją najdłużej?

Sadzisz byliny z nadzieją, że będą kwitły latami. Ale czasem po dwóch, trzech sezonach znikają bez śladu! Błędy w sztuce? Niekoniecznie - po prostu taka jest natura wielu bylin. Ale mamy dobrą wiadomość - są gatunki, które żyją co najmniej 20 lat.
Oto nasz ranking długowiecznych, niewymagających bylin.
Piwonie, inaczej peonie (Paeonia) Piwonie, inaczej peonie (Paeonia) Shutterstock/Imageman

Piwonie, inaczej peonie (Paeonia)

Piwonie to jedne z bylin rekordzistek - okazy, które mają po 50, 60 lat wcale nie są rzadkością (a są i stuletnie). W ogrodach najczęściej spotykamy piwonię chińską (Paeonia lactiflora) o pełnych, różowych lub białych kwiatach, rzadziej żółtych, kwitnących pod koniec maja i w czerwcu. Piwonie lubią żyzną ziemię i słoneczne miejsca. Warto wcześniej zastanowić się nad wyborem stanowiska, gdyż nie znoszą przesadzania. Należy je umieścić w ziemi płytko, tak aby znalazły się 2-5 cm pod jej powierzchnią. Cień i zbyt głębokie sadzenie to główna przyczyna słabego kwitnienia piwonii.

09.06.2004 PRUSZKOW - OGROD  DO MIESIECZNIKA OGRODY N/Z PIWONIA FOT. ADAM KOZAK / AGENCJA GAZETA  PUBLIKACJA OGRODY NR 8 (88) - 8.2006
Fot. Adam Kozak / AG

 

 

Liliowce (Hemerocallis) Liliowce (Hemerocallis) fot. Shutterstock/Colette3

Liliowce (Hemerocallis)

To "żelazne" rośliny. Dobrze się czują i w słońcu, i w półcieniu, nie potrzebują żyznej ziemi, znoszą suszę. Kwitną wczesnym latem. Odmian są dziesiątki tysięcy i wciąż pojawiają się nowe, o ciekawych kolorach i formach płatków.Każdy kwiat kwitnie tylko jeden dzień, ale ciągle pojawiają się kolejne. Liliowce to byliny długowieczne, ale jeśli zależy nam na tym, aby obficie kwitły, co kilka lat ich kępy warto dzielić.

długowieczne byliny, odporne byliny, liliowiec
fot. Shutterstock/Todd Boland

 

 

Przywrotnik ostroklapowy (Alchemilla mollis) Przywrotnik ostroklapowy (Alchemilla mollis) Fot. Wojciech Podstolski

Przywrotnik ostroklapowy (Alchemilla mollis)

Świetnie nadaje się do ogrodów naturalistycznych. Ma duże liście, okrągłe w zarysie, i liczne drobne kwiatki koloru żółtozielonego, pojawiające się od czerwca do sierpnia. Może służyć jako roślina okrywowa. Jest zupełnie niewymagający - nadaje się i do miejsc słonecznych, i zacienionych, znosi okresową suszę. Nadaje się do bukietów - długo stoi w wazonie.

Fot. Shutterstock/marilyn barbone

Irys syberyjski (Iris sibirica) Irys syberyjski (Iris sibirica) Fot. Wiesław Gawryś

Irys syberyjski (Iris sibirica)

Kwitnie późną wiosną i wczesnym latem. W przeciwieństwie do bardziej popularnych irysów bródkowych najlepiej rośnie na żyznej, kwaśnej, stale wilgotnej ziemi, dlatego jest idealną rośliną do sadzenia w miejscach podmokłych, np. wokół oczek wodnych. W ostatnich latach pojawiły się odmiany o dużych kwiatach w ciekawych kolorach: bywają nie tylko niebieskie i białe, ale także żółte, fioletowe, brązowe, a nawet wielobarwne.

Fot. Shutterstock/Mark Plumley

Funkie (Hosta); funkia 'Aurea' ma lila fioletowe kwiaty Funkie (Hosta); funkia 'Aurea' ma lila fioletowe kwiaty Fot. Lilianna Sokołowska

Funkie (Hosta )

Idealne, niekłopotliwe byliny do cienia. Doskonałe jako rośliny okrywowe - ich szerokie liście nie dopuszczają do rozwoju chwastów. Prezentują niespotykane bogactwo kolorów - bywają nie tylko zielone, ale i cytrynowe, turkusowe, niebieskawe, pasiaste. Oprócz liści walorem funkii są także liliowe lub białe kwiaty. Rośliny te rzadko chorują, znoszą okresową suszę. Pod dobrą opieką mogą dożyć nawet 25 lat.

Fot. Shutterstock/perlphoto


Tojad mocny (Aconitum napellus) Tojad mocny (Aconitum napellus) Fot. Shutterstock/Eder

Tojad mocny (Aconitum napellus)

Jest wysoką byliną do półcienistych, wilgotnych miejsc. Tojad przypomina ostróżkę, ale kwiaty nie są rozchylone, lecz przymknięte (przypominają kształtem hełmy), zwykle koloru ciemnofioletowego. Uwaga, nazwa nie kłamie - tojad jest rośliną trującą!

17.09.2005 WARSZAWA   OGRODY RABATKA ROSLINY KWIATY TOJAD STOZKOWY  FOT. ZIEMOWIT WARDECKI  PUBLIKACJA KWIETNIK NR 8 (140) - 8.2006  KONTAKT DO AUTORA ZDJEC POD NR TEL.: 505064522
? ZIEMOWIT WARDECKI/Fot. Ziemowit Wardecki

 

Parzydło leśne (Aruncus dioicus) Parzydło leśne (Aruncus dioicus) Fot. Barbara Łączyńska

Parzydło leśne (Aruncus dioicus)

Okazała (1,5 m wysokości) bylina doskonale pasująca do cienistych zakątków. Rośnie dziko w Polsce. W maju i czerwcu tworzy wiechowate kwiatostany; u roślin męskich kwiaty są czysto białe, u żeńskich - kremowe. Parzydło może rosnąć na przeciętnej glebie, ale najbardziej efektownie się prezentuje posadzone na glebie żyznej i wilgotnej.

13.06.2005 WARSZAWA ARUNCUS DIOICUS PARZYDLO LESNE BYLINA LATO KOLOR BIALY FOT. ZIEMOWIT WARDECKI / AGENCJA GAZETA PUBLIKACJA OGRODY NR 5 (85) - 5.2006  KONTAKT Z AUTOREM ZDJEC POD NR TEL.: 505064522
? ZIEMOWIT WARDECKI/Fot. Ziemowit Wardecki / AG

znica groniasta (Cimicifuga racemosa) znica groniasta (Cimicifuga racemosa) Fot. Paweł Słomczyński / AG

Świecznica groniasta (Cimicifuga racemosa)

Inaczej nazywana pluskwicą. Ta okazała bylina dorasta nawet do 2 m, a jej kremowe kwiatostany, kwitnące późnym latem, przypominają świece. Odpowiada jej gleba żyzna i wilgotna oraz cieniste lub półcieniste miejsca.

Ciemierniki (Helleborus) Ciemierniki (Helleborus) Fot. Wojciech Kindlarski

Ciemierniki (Helleborus)

W krajach o łagodnym klimacie ciemierniki kwitną w listopadzie lub grudniu, stąd nazywane są różami Bożego Narodzenia. W Polsce zwykle zakwitają na przedwiośniu, rzadziej jesienią. Oprócz kwiatów utrzymujących się przez kilka tygodni ich ozdobą są skórzaste ciemnozielone liście. Ciemierniki mają skromne wymagania, dobrze się czują w półcieniu, a nawet w cieniu. Żyją kilkadziesiąt lat (choć w surowe, bezśnieżne zimy niekiedy u nas przemarza).

CIEMIERNIK ( HELLEBORUS ) - WIOSNA , ROSLINA WIELOLETNIA , BYLINA , KWIATY   FOT. LILIANNA SOKOLOWSKA  PUBLIKACJA OGRODY NR 2 (142) - 2 2011
Fot. Lilianna Soko?owska

Rozchodnik okazały (Sedum spectabile), rudbekia 'Goldsturm' i marcinki Rozchodnik okazały (Sedum spectabile), rudbekia 'Goldsturm' i marcinki Fot. Paweł Słomczyński / AG

Rozchodniki (Sedum)

Do tego rodzaju należy wiele gatunków - głównie małych, odpowiednich na skalniaki. Prawdziwym pewniakiem jest jednak rozchodnik okazały (na zdjęciu). Tak jak inne rozchodniki kocha słońce i doskonale obywa się bez podlewania, ale w przeciwieństwie do innych rozchodników woli bardziej urodzajną ziemię. Kwitnie pod koniec lata i jesienią, w różnych odcieniach różu i purpury.

ROSLINY ROZCHODNIK OKAZALY SEDUM SPECTABILE   FOT. WOJCIECH KINDLARSKI  PUBLIKACJA KWIETNIK NR 11 (155) - 11 2007
Fot. Wojciech Kindlarski

 

Rudbekia błyskotliwa 'Goldsturm' (Rudbeckia fulgida 'Goldsturm' ) Rudbekia błyskotliwa 'Goldsturm' (Rudbeckia fulgida 'Goldsturm' ) Fot. Shutterstock/GreenStockCreative

Rudbekia błyskotliwa 'Goldsturm' (Rudbeckia fulgida 'Goldsturm' )

Spośród rudbekii właśnie ta odmiana wyróżnia się szczególną trwałością. Nazwa 'Goldsturm', po niemiecku  "złota burza", doskonale pasuje do tej byliny o licznych, złocistych kwiatach, ukazujących się od połowy lata do późnej jesieni. Roślina dobrze się czuje posadzona w przeciętnej ogrodowej ziemi, w słonecznym miejscu. Znosi krótkie okresy suszy. Łatwo wysiewa się sama.

Więcej o:
Komentarze (2)
Które byliny żyją najdłużej?
Zaloguj się
 • monika.libra36

  Oceniono 5 razy 5

  "Piwonie kwitną, białe i różowe,
  A w środku każdej, jak w pachnącym dzbanie,
  Gromady żuczków prowadzą rozmowę,
  Bo kwiat jest dany żuczkom na mieszkanie..."
  Czesław Miłosz

 • goldeneye123

  Oceniono 6 razy 0

  w całym tym rankingu zabrakło mi pięknych i dostojnych malw oraz ostróżek ogrodowych

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX