Hortensja piękna cały rok. Jak pielęgnować hortensję w ogrodzie i na tarasie

Kwiaty hortensji żonglują barwami. Błękit zamieniają w róż, a jesienią zielenieją lub nabierają purpury.
krzewy hortensji ogrodowej krzewy hortensji ogrodowej Fot. Shutterstock

Hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla)

Hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla) ma niezwykłe kwiatostany wyglądające jak efektowne bukiety, nierzadko o średnicy, bagatela, 30 cm. Trzeba na nie jednak czekać do lipca. Ale dzięki temu zachwycają jeszcze bardziej, bo w tym czasie innymi krzewom zwykle brakuje żywych odcieni.

Na zdjęciu powyżej: Krzewy hortensji ogrodowej nie przekraczają zwykle metra wysokości. W zasadzie się ich nie przycina. Można im tylko usuwać pędy, które pokładają się na ziemi lub nadmiernie zagęszczają krzew

Hortensja ogrodowaFot. Shutterstock

Pełni rozkwitu kwiaty hortensji ogrodowej mogą mieć niebieski kolor, jeśli podłoże jest kwaśne i dodatkowo zawiera glin.Często zdarza się, że jesienią kwiatostany nabierają odcieni purpury i fioletu. Pełni rozkwitu kwiaty hortensji ogrodowej mogą mieć niebieski kolor, jeśli podłoże jest kwaśne i dodatkowo zawiera glin.Często zdarza się, że jesienią kwiatostany nabierają odcieni purpury i fioletu. Fot. Shutterstock

Kwitnienie hortensji

Kwitnieniu hortensji nie ma końca. Trwałość jej urody wynika z faktu, że tworzy tylko kwiaty płonne. Składają się one jedynie z listków, które w pąkach są zielonkawe, a po rozwinięciu białe, różowe, czerwone, fioletowe lub niebieskie, czasem dwubarwne. Wyglądają jak płatki, ale starzejąc się, nie opadają: najpierw nieco zielenieją, a w jesiennym słońcu przebarwiają się na fioletowo lub purpurowo, zimą zaś zasychają i brązowieją. I kolejne dziwo. Wiele odmian występuje w dwóch barwnych formach, roślina ta potrafi bowiem zmieniać kolor w zależności od składu podłoża. Jeśli ziemia jest kwaśna i zawiera glin, różowe odmiany stają się niebieskie, a czerwone - fioletowe. To dlatego w niektórych rejonach naszego kraju o roślinie tej mówi się "odmieniec". Odpowiednim nawożeniem można sprawić, by np. krzew z jednej strony był różowy, a z drugiej niebieski. Jedynie białe odmiany mają niezmienny wygląd.

Na zdjęciu powyżej: Pełni rozkwitu kwiaty hortensji ogrodowej mogą mieć niebieski kolor, jeśli podłoże jest kwaśne i dodatkowo zawiera glin.Często zdarza się, że jesienią kwiatostany nabierają odcieni purpury i fioletu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Fot. Magdalena Narkiewicz

Na zdjęciu powyżej: Często zdarza się, że jesienią kwiatostany nabierają odcieni purpury i fioletu

hortensja zimą hortensja zimą Fot. Corbis

Gdzie posadzić hortensje

Hortensji ogrodowej odpowiadają zaciszne półcieniste miejsca i wilgotna próchniczna gleba o pH 5,5-6,5. W odróżnieniu od innych hortensji pąki kwiatostanowe zawiązują się na czubkach gałęzi już latem. Trzeba uważać, by ich nie uszkodzić, usuwając suche bukiety. Bywa, że niszczy je mróz, a wtedy krzewy nie zakwitną. Skrócone gałęzie w następnym sezonie też nie zakwitają.

Na zdjęciu powyżej: Hortensja zimą

hortensjaFot. Shutterstock

Na zdjęciu powyżej: Hortensja wiosną

Doniczkowe hortensje Doniczkowe hortensje Fot. Magdalena Narkiewicz

Hortensja na balkonie

Krzewy hortensji mogą rosnąć przez kilka sezonów w pojemnikach o pojemności przynajmniej 10 l. Jesienią, tuż przed wystąpieniem mrozów, lekko przesuszamy im podłoże. Obrywamy z pędów liście, rośliny profilaktycznie opryskujemy preparatem przeciwko szarej pleśni i przenosimy na zimę do chłodnego (ok. 2oC) pomieszczenia (może być zupełnie ciemne). Wiosną krzewy przesadzamy do większych donic. Tak uprawiane hortensje ogrodowe co roku bujnie kwitną, bo nie przemarzają im pąki. Jednak gdy mocno się rozrosną, wygodniej posadzić je w ogrodzie.

Na zdjęciu powyżej: Doniczkowe hortensje o wys. 20-30 cm to młode sadzonki, które obficie kwitną dzięki sztuczkom ogrodników. Świetnie nadają się na balkony. Kosztują 10-20 zł

Roczna licencja Hydrangea macrophylla 'Amsterdam' ( Hortensie ) Stamm unterpflanzt mit Viola wittrockiana ( Stiefm´tterchen ) in Korb, Hosta ( Funkie ), Gie?kanne SLOWA KLUCZOWE: msgnp12 hoch PORTRAIT msgnp 000 draussen Topf TERRASSE Sommer rot ROSA FARBE blau STfMMCHEN Geh^lze SCHATTENFot. Mak Media /F. STRAUSS

Na zdjęciu powyżej: Hortensja ogrodowa może być prowadzona w formie drzewka. Taki okaz kosztuje czasem nawet ok. 200 zł.

Zobacz także...

Wrzuć warzywa na ruszt!

s

Fot. www.kulinarneinspiracje.pl

Czy wiesz, że wanilia to storczyk?

commons.wikimedia

Fot. Wikimedia Commons/Dalton Holland Baptista

Szara pleśń, czarna plamistość, rdza, jak zapobiegać ich nawrotom<

maczniak

Fot. shutterstock/Alena Brozova

Więcej o: