Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Hortensje mrozoodporne

Tekst: Lucjan Kurowski, Szkółki Kurowscy, Końskowola

Hortensje odporne na mróz - jest ich wiele. Hortensje to grupa roślin, która obejmuje ponad dwadzieścia gatunków i wiele odmian. Ale do uprawy w polskich ogrodach nadają się jedynie niektóre z nich.

21.08.2009 KONSKOWOLA SZKOLKA OGRODNICZA JULIAN I GRZEGORZ KUROWSCY , KUROWSKI DLA MIESIECZNIKA OGRODY
Hortensja wiechowata 'Pinky Winky' kwitnie od sierpnia aż do października

Hortensja mrozoodporna

Najpopularniejszym gatunkiem hortensji jest pochodząca z Japonii i Korei hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla). Ma ona okazałe i bardzo dekoracyjne kwiaty, najczęściej w kolorze różowym. Ich barwę można zmienić na niebieską, podlewając hortensję odżywką z dodatkiem ałunu. Trzeba jednak pamiętać, że ta wyjątkowa roślina nadaje się do sadzenia głównie w najcieplejszych regionach Polski. Jej pąki kwiatowe, pojawiające się na zeszłorocznych pędach, często są uszkadzane przez mróz. Aby pięknie i obficie kwitła w naszym klimacie, wymaga solidnego okrycia na zimę i troskliwej pielęgnacji, a i tak często sprawia właścicielom ogrodów zawód, bo wprawdzie rozrasta się w krzew bujny, ale niewydający kwiatów.

Amatorzy hortensji nie powinni się jednak zniechęcać. W polskich warunkach klimatycznych bez okrywania można uprawiać jeszcze kilka innych atrakcyjnych gatunków. Nie boją się one niskich temperatur i niestraszne im wiosenne przymrozki. Większość bowiem zawiązuje pąki kwiatowe na pędach tegorocznych.
 

Hortensja niższa klasyfikacja

Co roku w Polsce niezawodnie kwitną cztery gatunki hortensji:
  • krzaczasta (Hydrangea arborescens)
  • i dębolistna (H. quercifolia), pochodzące z południowo-wschodniej części Ameryki Północnej
  • oraz wiechowata (H. paniculata)
  • i pnąca (H. petiolaris), rodem z Azji Wschodniej.

Hortensje najbardziej odporne

Hortensja krzaczasta, zwana też drzewiastą, rozrasta się w luźne, szerokie i wysokie krzewy (do 1,5-2 m). Ma duże, ząbkowane liście, a jej kwiatostany składają się z mnóstwa białych płonnych kwiatów, które z czasem zielenieją. W ogrodach uprawia się głównie jej odmiany ozdobne.

Efektownymi kwiatami i największą odpornością na mróz wśród hortensji wyróżnia się hortensja wiechowata, zwana też bukietową. Jej kwiatostany są osadzone na wyprostowanych, sztywnych pędach. Kwiaty wielu ogrodowych odmian z czasem różowieją. Rośliny dorastają zwykle do 2-3 m wysokości.

Ostatnio w centrach ogrodniczych zaczęły się pojawiać oryginalnie wyglądające krzewy hortensji dębolistnej. Co prawda roślina ta nie jest w pełni odporna na mrozy (podczas surowych zim może przemarzać do granicy śniegu), ale na wiosnę szybko odrasta. Jej białe, stożkowate kwiaty pojawiają się w lipcu i sierpniu. Krzew jest dekoracyjny nie tylko ze względu na kwiaty, ale też na duże liście, które przebarwiają się jesienią na brązowopurpurowy kolor z niebieskawym odcieniem. Dorasta do 1,5 m wysokości i szerokości.

Do oryginalnych i mrozoodpornych pnączy zaliczana jest hortensja pnąca (Hydrangea petiolaris). Wspina się korzonkami przybyszowymi, osiągając nawet 20 m. Bywa stosowana do osłaniania pni starych drzew, murów czy głazów o chropowatej powierzchni. W pierwszych latach wzrostu wymaga podpór.

Jej białe "koronkowe" kwiaty pojawiają się na przełomie czerwca i lipca. Sercowate liście, latem ciemnozielone i błyszczące, jesienią stają się żółte.

Hortensje kwiatowa elita

Hortensja uprawa

Uprawa hortensji jest łatwa, nawet dla początkujących ogrodników. Rośliny te dobrze rosną na stanowisku zarówno słonecznym, jak i zacienionym. W słońcu obficiej kwitną, ale potrzebują większej ilości wilgoci. Najbardziej odpowiadają im jednak stanowiska półcieniste, na przykład pod koronami wysokich drzew. Wszystkie hortensje lubią gleby próchniczne, przepuszczalne i kwaśne. W ostateczności urosną nawet na glebach przeciętnych, byle dostatecznie wilgotnych. Hortensje krzaczaste, kwitnące na tegorocznych pędach, można przycinać wiosną nisko nad ziemią, dzięki czemu ich kwiatostany będą dorodniejsze.

Hortensja bukietowa Limelight ( Hydrangea paniculata ) – jak uprawiać?

Sadzenie i nawożenie hortensji

Najlepiej przyjmują się hortensje uprawiane w pojemnikach. Można je sadzić przez cały sezon, z wyjątkiem okresów, gdy gleba jest zamarznięta. Przedtem warto wstawić rośliny wraz z doniczkami na kilka minut do wody lub obficie je podlać, aby bryła korzeniowa dobrze nasiąkła. Po posadzeniu rośliny obficie podlewamy. Zarówno świeżo posadzone hortensje, jak i te rosnące już w ogrodzie lepiej podlewać rzadziej, ale obficie, tak aby nawilżyć glebę na głębokość około 50 cm. Jeżeli po wyjęciu z pojemnika bryła korzeniowa tworzy gęstą, splątaną, zbitą siatkę, trzeba ją delikatnie poprzecinać w kilku miejscach i rozluźnić.

Przy sadzeniu nie należy sypać do dołka obornika ani nawozów mineralnych (z wyjątkiem nawozów otoczkowanych typu Osmocote). Duża koncentracja soli mineralnych może uszkodzić korzenie hortensji albo sprawia, że korzenie się nie rozrastają (roślina nie szuka pokarmu w szerszym otoczeniu). Można wzbogacić podłoże kwaśnym torfem. Hortensje zasila się dwa razy w roku, np. Azofoską w łącznej dawce 30 g na metr kw.


    Więcej o:

Skomentuj:

Hortensje mrozoodporne