Skalniak domem dla zwierząt [Porada eksperta]

Kacper Kowalczyk dziennikarz, ekolog

Na moim skalniaku latem zauważyłem ropuchę, która zjadała mrówki. Jakie jeszcze zwierzaki mogą zagościć w takim miejscu? Pyta: Kamil Skibniewski

ZASKROŃCE będą odwiedzać nasz skalniak, jeśli nic nie zakłóci im spokoju.
Fot. belizar shutterstock

KACPER KOWALCZYK, dziennikarz, ekolog: Decydując się na utworzenie skalniaka, zwracamy głównie uwagę na jego dekoracyjność, ale przy tej okazji korzystają także zwierzęta. W wiosenne słoneczne dni na kamieniach mogą się wygrzewać dwa gatunki jaszczurek: zwinka i żyworódka, a w jesienne wieczory skalniak odwiedza czasem jeż - pod warunkiem jednak, że nie wypłoszy go nasz pies czy kot.

Natomiast zimą w zakamarkach skalnego ogródka mogą zamieszkać ropuchy: szara lub zielona. Płazy te pod stertą kamieni wykopują norki pozwalające przetrwać niekorzystny dla nich czas. Ropucha szara woli samotnie przezimować, natomiast zielona spędza ten czas w niewielkich grupach (po 6-8 osobników). Gościem skalniaka często bywa też zaskroniec, który lubi wylegiwać się na ciepłych kamieniach. W moim skalnym ogródku kiedyś założyła gniazdo białorzytka - szaro-biały ptak z rodziny muchołówkowatych. Ale uwaga! Zwierzęta zaobserwujemy tylko wtedy, gdy na skalniaku panuje spokój.

    Więcej o:

Skomentuj:

Skalniak domem dla zwierząt [Porada eksperta]